Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaFOTORELACJEGalerieMural Andrzeja Szwalbego już gotowy. Powstał przy dworcu PKP [ZDJĘCIA]
10.11.2023 | 17:32

Mural Andrzeja Szwalbego już gotowy. Powstał przy dworcu PKP [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Alicja Chrobak

Mural upamiętniający Andrzeja Szwalbego i setną rocznicę jego urodzin jest już gotowy. Dzieło wykonane przez Przemysława Wójciaka znajduje się tuż przy dworcu Bydgoszcz Główna.

Andrzej Szwalbe (1923-2002) to jeden z najwybitniejszych bydgoszczan. Był wieloletnim dyrektorem Filharmonii Pomorskiej, ale też inicjatorem życia kulturalnego w mieście, walczącego m.in. o budowę galerii BWA, Opery Nova czy stworzenia Akademii Muzycznej. W setną rocznicę jego urodzin urzędnicy uznali, że Szwalbe powinien zostać upamiętniony muralem. W ramach ogłoszonego konkursu, komisja składająca się m.in. z plastyka miejskiego czy członków rady ds. estetyki miasta wybrała projekt Przemysława Wójciaka.

Jak czytamy na stronie urzędu miasta, wybrano projekt o wysokich walorach artystycznych, charakteryzujący się harmonijną paletą barw, ale jednocześnie dynamiczną kompozycją. Mural ukazuje postać Andrzeja Szwalbego jako wizjonera i wprowadza nową stylistykę w przestrzeń miasta. Wyraźnie widać jednak, że projekt został wygenerowany przez sztuczną inteligencję, lecz komisja zasugerowała twórcy dodanie elementów związanych z Bydgoszczą. Na gotowym dziele widzimy zatem m.in. gmach BWA, Opery Nova czy Filharmonii Pomorskiej.

Mural Andrzeja Szwalbego znajduje się na ścianie naprzeciwko dworca PKP Bydgoszcz Główna (Dworcowa 89). Niegdyś w tym miejscu znajdował się neon „Poznaj piękno ziemi bydgoskiej”, a przez kilka ostatnich lat Retrościana.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kuba
kuba
3 miesięcy temu

niefortunna kompozycja… Pan Szwalbe wygląda jak cyborg z tym oknem w oku

Pedro
Pedro
3 miesięcy temu

Kompletna nieporadność z tym oknem. Zupełna porażka. Ale ja nie jestem profesorem…