Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 9km/h SSW
H 6 • L 3
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaMuzeum Okręgowe ma nowego dyrektora
Muzeum_Okręgowa_Wyspa_Młyńska_SG (1)
01.06.2020 | 09:53

Muzeum Okręgowe ma nowego dyrektora

Na zdjęciu: Nowy dyrektor Muzeum Okręgowego to postać dobrze znana w świecie bydgoskiej kultury.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy ma nowego dyrektora. Został nim wybrany Wacław Kuczma – były szef Galerii Miejskiej BWA.

Konkurs na nowego dyrektora miejskiego muzeum ogłoszono 3 października ubiegłego roku. Jak wyjaśniali przedstawiciele urzędu miasta, ze względów prawnych nie można było przedłużyć wygasającej wraz z końcem 2019 roku umowy z dotychczasowym szefem placówki – Michałem Woźniakiem. Wcześniej ratusz planował wydłużenie współpracy z Woźniakiem o kolejne dwanaście miesięcy, tak aby dokończył on inwestycję związaną z rozbudową gmachu muzeum przy ulicy Gdańskiej.

Do konkursu zgłosiło się sześciu chętnych, lecz podczas grudniowego posiedzenia komisji żaden z kandydatów nie uzyskał jednak wymaganej bezwzględnej większości głosów – minimum 6 głosów „za”. Zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, miasto musiało ponownie ogłosić konkurs, ale do czasu powołania nowego dyrektora, od poczatku stycznia prezydent Rafał Bruski powierzył pełnienie jego obowiązków Kindze Długosz – zastępczyni dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych.

28 maja komisja konkursowa wskazała kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Okręgowego. Prezydent przyjął jej rekomendację – tym samym dyrektorem MOB przez kolejne 4 lata będzie Wacław Kuczma – syn Rajmunda, który w latach 1968-1981 był szefem bydgoskiego muzeum.

Wacław Kuczma urodził się w Bydgoszczy w 1956 roku. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1982 roku prowadzi działalność w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji artystycznej i performance. Jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym – od 2012 roku uczy przedmiotu Kształtowanie Przestrzeni, a od 2015 roku – malarstwa na kierunku wzornictwo. Był też kuratorem wielu wystaw w Polsce i za granicą i autorem esejów o sztuce.

Kuczma ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu placówkami kulturalnymi. W latach 1993-2003 był prezesem Stowarzyszenia Artystycznego Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, a w latach 2002-2015 – dyrektorem Galerii Miejskiej BWA. Pięć lat temu Kuczma zaczął natomiast pełnić funkcję dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. W związku z wyborem na stanowisko dyrektora bydgoskiego muzeum, Kuczma ogłosił rezygnację z funkcji szefa toruńskiego CSW.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści