
MZK w 2021 roku pójdą na zakupy. W planach pozyskanie 12 nowych autobusów
Na zdjęciu: W ostatnich latach Miejskie Zakłady Komunikacyjne sukcesywnie wymieniają tabor na nowy.
Fot. Szymon Fiałkowski
W 2021 roku Miejskie Zakłady Komunikacyjne zamierzają ogłosić przetarg na zakup kolejnych nowych autobusów. 12 pojazdów przegubowych ma zasilić flotę miejskiego przewoźnika w 2022 roku. Wśród wydatków inwestycyjnych spółka zamierza też zbudować ekrany akustyczne wzdłuż terenu zajezdni autobusowej przy ulicy Inowrocławskiej.
Opublikowany w połowie listopada projekt przyszłorocznej uchwały budżetowej poza planowanymi dochodami i wydatkami miasta zawiera także informacje o zakresie rzeczowym inwestycji realizowanych przez spółki komunalne. Wśród nich znajdują się m.in. Miejskie Zakłady Komunikacyjne. Jak czytamy w zapisach projektu budżetu, miejski przewoźnik planuje w 2021 roku zrealizować inwestycje ze środków własnych na kwotę 23,4 miliona złotych, z czego głównym zadaniem inwestycyjnym będzie kontynuacja odnowy taboru autobusowego.
– Spółka MZK zamierza w 2021 roku ogłosić przetarg na zakup 12 autobusów przegubowych, zasilanych olejem napędowym (norma EURO 6), z dostawą w roku 2022. Wyposażenie autobusów, będzie zbliżone do zamawianych w ostatniej dostawie. Autobusy co do zasady zastąpią najstarsze wyeksploatowane pojazdy floty MZK o niższych normach emisji. Ostateczna liczba autobusów wycofywanych z ruchu będzie uzależniona od wielkości usług przewozowych zamawianych przez organizatora transportu – przekazała nam miejska spółka.
MZK sukcesywnie dokonuje wymiany taboru autobusowego. W tym roku na bydgoskie ulice wyjechało osiem nowych Solarisów (pięć przegubowych i trzy krótkie), a w 2019 – 11 przegubowych mercedesów. Dzięki tym zakupom, od marca tego roku tabor MZK jest w stu procentach niskopodłogowy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe autobusy w MZK
To jednak nie jedyne zadanie inwestycyjne, jakie planuje spółka MZK. W przyszłym roku, poza zakupami urządzeń związanych z obsługą tramwajów, planuje także budowę ekranu akustycznego zajezdni autobusowej przy ul. Inowrocławskiej. Zapytani przez nas o sprecyzowanie zakresu inwestycji przedstawiciele przewoźnika odpowiadają, że planowana budowa ekranów akustycznych obejmuje południowo-wschodni rejon zajezdni autobusowej, w tym u zbiegu granicy ul. Ciechocińskiej i ogrodów działkowych im. W. Sikorskiego, w którym występują przekroczenia dopuszczalnej normy hałasu.
– Pomiary hałasu wykonane przez WIOŚ w listopadzie 2019 r. wykazały przekroczenie w porze nocnej dopuszczalnej normy hałasu przenikającego do środowiska określonego w decyzji prezydenta miasta – podkreśla MZK.
Czyli ekologii MZK nadal mówi „Nie”
Ja wyczytałem Euro 6 nic więcej nie wymyślono jeżeli chodzi o silniki spalinowe !
Sa jeszcze autobusy elektryczne i hybrydowe.
Kolego Benc Benc 12 Testowany był autobus elektryczny krótki i niestety u nas nie ma możliwości wykorzystania . Zasięg to największy problem około 150 km krótki w lecie ( zimą mniej ) u nas dziennie autobus przejeżdża więcej . Około 20 autobusów jedzie na krótkie służby które by dały radę. Ale koszty budowy , szkolenia , przystosowania są nie współmierne do korzyści. U nas w mieście oszczędza się mocno na komunikacji dowód będzie już od 6 grudnia. Żeby kupić autobus elektryczny trzeba najpierw przygotować infrastrukturę a dzisiejsze remonty nie uwzględniają w ogóle miejsc na ładowanie autobusów, dodam że z tymi… Czytaj więcej »