Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
67% wilgotność
Wiatr: 5km/h N
H 13 • L 13
12C
Pon
14C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
10C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNa dachu basenu Astorii powstała największa miejska wytwórnia prądu ze słońca
Panele Fotowoltaiczne Bydgoszcz
18.03.2021 | 13:38

Na dachu basenu Astorii powstała największa miejska wytwórnia prądu ze słońca

Na zdjęciu: Instalacja fotowoltaiczna na dachu Astorii.

Fot. Szymon Fiałkowski

W najbliższych dniach ruszy produkcja prądu ze słońca na największej elektrowni fotowoltaicznej na miejskim budynku. Znajduje się ona na dachu nowej Astorii i pozwoli na roczną produkcję ponad 120 MWh energii elektrycznej. Miasto pozyskało także dofinansowanie unijne na montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Wśród 11 wytypowanych budynków są obiekty sportowe, żłobki i szkoły.

Ratusz od dłuższego czasu inwestuje w instalacje odnawialnych źródeł energii. Na dachach miejskich budynków do tej pory pojawiło się 2,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Dzisiejszy (18 marca) briefing prasowy, który odbył się na dachu Astorii był okazją do przekazania informacji o kolejnych inwestycjach w odnawialne źródła energii, na które udało nam się pozyskać w ostatnim czasie dofinansowanie unijne.

Już za chwilę darmowy prąd ze słońca popłynie do kolejnego budynku użyteczności publicznej. Tym razem to największa elektrownia fotowoltaiczna na Astorii – mówił Michał Sztybel, zastępca prezydenta. – Kilka lat temu podjęliśmy decyzję, aby na miejskich budynkach i przy nowych inwestycjach uwzględniać możliwość montażu instalacji fotowoltaicznych. Chodzi nie tylko kwestie ekonomiczne, ale także te ekologiczne – wyjaśniał. Nowa instalacja na dachu basenu przy Królowej Jadwigi pozwoli na roczną produkcję 120 MWh energii elektrycznej.
Jak dodał Sztybel, instalacje fotowoltaiczne pojawią się także na budynkach placówek oświatowych, które zostaną zmodernizowane w ramach największego w historii Bydgoszczy programu ich termomodernizacji. – Na przykładzie 28 szkół, które zyskały już instalacje, widać już efekty ekologiczne, czyli ograniczenie niskiej emisji do środowiska, ale też zmniejszenie wydatków – zaznaczył zastępca Rafała Bruskiego.

Miasto Bydgoszcz uzyskało dofinansowanie unijne na poziomie 50% na kolejne instalacje fotowoltaiczne. – Wartość realizacji całego pakietu szacuje się na 1,6 miliona złotych. Panele fotowoltaiczne pojawią się na obiektach sportowych, żłobkach i szkołach. Chcemy, aby zainstalowane panele fotowoltaiczne zaspokajały ok. 30% zapotrzebowania na energię w całym budynku. Planowane uruchomienie tych kilkunastu instalacji o łącznej mocy 300 kW to przełom 2021/2022 roku – informuje ratusz. Największe z nich, o mocy 50kW znajdą się na stadionie Zawiszy i na dachu szkoły podstawowej nr 67 w Fordonie.

– Po zamontowaniu tych instalacji, przekroczymy 1 MW mocy zainstalowanej w mieście na budynkach publicznych. Dla porównania, wszystkie elektrownie na Brdzie mają 7 MW

– mówił Tomasz Bońdos, koordynator zespołu ds. zarządzania energią w mieście. Przedstawiciel ratusza podkreślił, że przy realizowaniu tego typu przedsięwzięć zależy nam, aby cały pozyskany prąd był wykorzystywany na potrzeby obiektu, ponieważ daje to największe oszczędności. Zespół ds. zarządzania energią uwzględnia też obecne warunki funkcjonowania obiektów, takich jak baseny czy szkoły.

Dążyliśmy do tego, by ta instalacja – szczególnie teraz, gdy mamy pandemię – pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne w tak zwanym stanie czuwania, by nie trzeba było pobierać tyle energii z sieci. To nie był cel zamierzony, ale idealnie wpasowaliśmy się w trwająca sytuację – nie ukrywał Bońdos.

Wytypowane obiekty, na których pojawią się nowe panele fotowoltaiczne:

 • Hala Arena, przy ul. Toruńskiej 59 (30 kW)
 • Kompleks ZAWISZA, przy ul. Gdańskiej 163 (48 kW)
 • Kompleks sportowy, przy ul. Słowiańskiej 7 (9,6kW)
 • Żłobek Miejski nr 12, przy ul. Bohaterów Westerplatte 4 (19,2 kW)
 • Żłobek Miejski nr 18, przy ul. ul. Brzozowej 28 (20 kW)
 • Żłobek Miejski nr 20, przy ul. E. Gierczak 8 (30 kW)
 • Żłobek Integracyjny, przy ul. ul. Stawowej 1 (20,4 kW)
 • Szkoła Podstawowa nr 67, przy M. Kromera 11 (46,8 kW)
 • Zespół Szkół nr 12 im. Jana III Sobieskiego, przy ul. Stawowej 41 (24 kW)
 • Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, przy ul. Świętej Trójcy 37 (20 kW)
 • Szkoła Podstawowa nr 46, przy ul. Kombatantów 2  (21,6 kW)

Miasto Bydgoszcz posiada w swoich zasobach 43 instalacje fotowoltaiczne oraz dwie instalacje w zasobach spółek miejskich: na biurowcu budynku IDEA w BPPT oraz instalację należącą do KPEC. Łączna wybudowana moc wszystkich 45 instalacji wynosi 796,94 kW. Prognozowana roczna produkcja oscyluje na poziomie 670 116 kWh, co pozwala w tym roku zaoszczędzić na zakupie energii elektrycznej 420 tysięcy złotych. Urzędnicy w ostatnich 5 latach pozyskali 1,6 mln złotych dofinansowania, co stanowiło łącznie 45% udziału źródeł finansowania inwestycji (pozostałe 55% stanowił wkład własny). Głównym źródłem dofinansowania były środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści