Na Kujawach i Pomorzu powstaną kolejne dwie obwodnice. Rozpoczęto przetargi na dokumentację
Dodano: 08.12.2020 | 18:09Na zdjęciu: Budowa obwodnic ma rozpocząć się najwcześniej w 2025 roku.
Fot. GDDKiA/archiwum/zdj. ilustracyjne
Po ogłoszeniu przetargów na wykonanie dokumentacji przygotowawczej obwodnic Brześcia Kujawskiego, Kowalewa Pomorskiego, Strzelna i Nowej Wsi Wielkiej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchamia postępowania, w których wyłoni projektantów koncepcji kolejnych dwóch obwodnic na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – Kruszwicy w ciągu DK 62 oraz Lipna w ciągu DK 67.
Na początku listopada GDDKiA poinformowała o rozpoczęciu przetargów na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe o wyższym stopniu szczegółowości (STEŚ-R) dla czterech obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim: Brześcia Kujawskiego (DK 62), Kowalewa Pomorskiego (DK 15), Strzelna (DK 15 i DK 25) i Nowej Wsi Wielkiej (DK 25). Teraz drogowcy z Generalnej Dyrekcji przygotowują się do kolejnych inwestycji. We wtorek, 8 grudnia ogłoszono przetarg na dokumentację przygotowawczą obwodnicy Kruszwicy w ciągu DK 62. Za kilka dni podobne postępowanie obejmie obwodnicę Lipna w ciągu DK 67.
– Uruchamiamy przetarg na opracowanie dokumentacji niezbędnej do budowy obwodnic Kruszwicy i Lipna w woj. kujawsko-pomorskim. Obie inwestycje są przewidziane w Programie budowy 100 obwodnic i wyprowadzą ruch tranzytowy z omijanych miast, co poprawi poziom ich bezpieczeństwa – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Według Tomasza Żuchowskiego, p.o. dyrektora GDDKiA, prace nad dokumentacjami rozpoczną się w przyszłym roku, po podpisaniu umów z wykonawcami.
– Łączna wartość szacunkowa tych sześciu inwestycji to 1,2 miliarda złotych. Szczególnie w tym trudnym czasie pandemii w jakim jesteśmy, to są inwestycje, które dają perspektywę rozwoju samorządom i tym miastom, które te środki otrzymają – podkreśla wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Obwodnica Kruszwicy ma mieć około 7 kilometrów. Celem inwestycji jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego prowadzącego z autostrady A1 i Włocławka, jaki koncentruje się w mieście na DK 62. GDDKIA podkreśla, że krajowa „62” jest istotną trasą dla układu komunikacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego, ponieważ rozprowadza ona ruch na osi wschód-zachód pomiędzy autostradą A1 i Włocławkiem a korytarzami dróg krajowych nr 15 i 25. – Inwestycja pozwoli na uspokojenie ruchu w centrum miasta. Dzięki wyeliminowaniu transportu ciężkiego Rynek zacznie spełniać swoją rolę społeczną jako centralnego i spokojnego punktu miasta – zauważa dyrekcja.
Zobacz również:
Obwodnica Nowej Wsi Wielkiej nieco bliżej. Ogłoszono pierwszy przetarg
Nieco krótsza (około 6 kilometrów) będzie obwodnica Lipna. Jej celem, tak jak w przypadku pozostałych obwodnic, będzie wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, który koncentruje się w mieście na drodze krajowej nr 67. – Obwodnica podniesie komfort i płynność przejazdu. Kierowcy jadący w kierunku Włocławka i autostrady A1 nie będą wjeżdżać do centrum miejscowości. W przyszłości obwodnica Lipna ułatwi też dojazd do przygotowywanej drogi ekspresowej S10 relacji Toruń – Obwodnica Aglomeracyjna Warszawy – zaznacza GDDKiA.
Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) to pierwszy etap przygotowań do budowy obwodnic. Pozwoli ono na wskazanie wariantu lokalizacji trasy w terenie oraz stanowi podstawę do dalszych prac projektowych z uzyskaniem stosownych zezwoleń i decyzji środowiskowej. Możliwe warianty przebiegu trasy będą analizowane pod względem technicznym, ekonomicznym i środowiskowym, w tym również pod względem społecznym. Najkorzystniejszy z nich wskazany zostanie jako rekomendowany we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jak podkreśla, GDDKiA, dołączenie do standardowego STEŚ elementów koncepcji programowej pozwala zaoszczędzić czas i szybciej przystąpić do następnych etapów w celu budowy drogi.
I etap prac nad STEŚ-R kończy się złożeniem wniosku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. II etap toczy się równolegle z uzyskiwaniem decyzji i polega m.in. na doprecyzowaniu zakresu rzeczowego i finansowego, określeniu szczegółowych prac i poszczególnych obiektów na drodze, określeniu wytycznych dla projektu budowlanego oraz sporządzeniu analizy wielokryteriowej dla wyboru najkorzystniejszych wariantów technicznych do dalszej realizacji.
Realizacja sześciu obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim planowane jest w systemie „Projektuj i buduj”. Okres przygotowawczy obejmuje lata 2021-2024. Planowana realizacja inwestycji jest zapowiadana na lata 2025-2029.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024