Bydgoszcz
13C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 11
16C
Czw
16C
Pt
15C
Sob
13C
Nd
6C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINa początku tygodnia pogrzeb byłego szefa Agencji Wywiadu. Uroczystości w Cielu i Bydgoszczy
Zbigniew Nowek - wikipedia
20.06.2019 | 20:34

Na początku tygodnia pogrzeb byłego szefa Agencji Wywiadu. Uroczystości w Cielu i Bydgoszczy

Uroczystości odbędą się w najbliższy poniedziałek.

Na zdjęciu: Zbigniew Nowek w 2006 roku odebrał awans na wyższy stopień oficerski od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Fot. Wikipedia

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wystawiono księgę kondolencyjną po śmierci byłego szefa Agencji Wywiadu gen. Zbigniewa Nowka.

Jeden z pierwszych wpisów do księgi jest autorstwa wojewody Mikołaja Bogdanowicza. – Śp. Generał Zbigniew Nowek należał do pokolenia, które jeszcze przed Sierpniem 1980 roku tworzyło opozycję antykomunistyczną. Zakładał prasę podziemną, wydawał książki w drugim obiegu, był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po 1989 roku włączył się w budowę struktur wolnej Ojczyzny. Pełniąc ważne funkcje, m.in. Szefa Urzędu Ochrony Państwa, zabiegał o to, aby Polska była bezpieczna od zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych. Zapamiętam Go jako gorącego patriotę, człowieka serdecznego i bez reszty oddanego sprawie Rzeczypospolitej. Jestem wdzięczny Panu Generałowi za współpracę w ostatnich latach, gdy stał na czele Wojewódzkiej Rady do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych, oraz gdy angażował się w organizację obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Panie Generale, dziękuję i nigdy nie zapomnę. Spoczywaj w pokoju! – czytamy we wpisie wojewody. Do księgi mogą wpisywać się zarówno mieszkańcy Bydgoszczy, jak i całego województwa. Księga będzie wystawiona w piątek i poniedziałek w godzinach pracy urzędu oraz w sobotę i niedzielę w godz. 9:00 – 12:00 we foyer sali im. Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Jednocześnie wiemy, że gen. Zbigniew Nowek spocznie na cmentarzu w Cielu. Uroczystości pogrzebowe byłego szefa Agencji Wywiadu odbędą się w najbliższy poniedziałek, 24 czerwca. Poprzedzi je msza św. pogrzebowa w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników (ul. ks. Popiełuszki 3). Nabożeństwo rozpocznie się o 11:00, natomiast pogrzeb na cmentarzu w Cielu odbędzie się o 14:00.

Gen. Zbigniew Nowek zmarł nagle w nocy z niedzieli na poniedziałek w swoim mieszkaniu w Prądkach k. Bydgoszczy. W lipcu skończyłby 60 lat, przez całe swoje życie związany był ze służbami. W przeszłości pełnił funkcję szefa Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści