Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
70% wilgotność
Wiatr: 5km/h WNW
H 7 • L 5
8C
Sob
7C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNad Brdą powstanie instalacja na kłódki zakochanych. Wybrano wykonawcę prac
kłódki zakochanych bydgoszcz
26.01.2021 | 13:29

Nad Brdą powstanie instalacja na kłódki zakochanych. Wybrano wykonawcę prac

Na zdjęciu: Instalacja na kłódki zakochanych zostanie zamontowana na skwerze przy ulicy Grodzkiej i Bernardyńskiej, zwanym Rynkiem Kwiatowym.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Bydgoska firma Affabre wykona instalację na kłódki zakochanych. Stanie ona na terenie Rynku Kwiatowego, położonego pomiędzy Brdą a ulicami Grodzką i Bernardyńską. W ramach inwestycji przewidziane jest uporządkowanie i zagospodarowanie terenu oraz nasadzenia nowych roślin.

Nowa atrakcja dla zakochanych, zlokalizowana w ścisłym centrum miasta ma zastąpić dotychczasowe miejsca zawieszania symboli miłości – czyli bariery na kładkach prowadzących na Wyspę Młyńską. Powstanie ona na tzw. Rynku Kwiatowym, czyli skwerze przy ulicy Grodzkiej i Bernardyńskiej. Wybór nieco zapomnianego miejsca nie był przypadkowy. Specjaliści do spraw estetyki chcieli w ten sposób ożywić kolejny zakątek centrum miasta.

– To będzie taka przestrzeń dla zakochanych – zakomunikował w marcu 2019 roku plastyk miejski Marek Iwiński. Wówczas wyraził też nadzieje, że lokalizacja instalacji będzie nowym, kultowym miejscem w Bydgoszczy, które będzie chętnie odwiedzane przez młodych ludzi. W podobnym tonie wypowiadał się menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. – Tego typu rozwiązanie pozwoli stworzyć nie tylko miejsce dla zakochanych, ale też miejsce, w którym warto bywać – podkreślił.

Zobacz również:

Tak ma wyglądać instalacja na kłódki zakochanych

Na Rynku Kwiatowym stanie instalacja, której projekt wykonali studenci UTP – Justyna Wójcik i Paweł Przybyła. Koncepcja „Kadr na miłość” składa się z czterech ciemnych elementów, wzorowanych na bydgoskich spichrzach. Pozornie wydają się one osobne, ale pod odpowiednim kątem widzenia będą tworzyć spójną całość, w którą wpisane będą serca. Pomysł bydgoskich studentów uwzględnia również dodatkową funkcję, czyli tworzenie naturalnych kadrów zwracających uwagę na piękno panoramy bydgoskiej. Dzięki temu instalacja ma być idealnym elementem zdjęć zakochanych par.

Poza postawieniem stalowej konstrukcji, ratusz planuje też uporządkowanie Rynku Kwiatowego. Ścieżki wokół instalacji dla zakochanych będą wykonane z nawierzchni mineralnej. Wśród elementów małej architektury znajdą się ławki i kosz na psie odchody. Projekt uwzględnia lokalizację nowych nasadzeń zieleni. Na skwerze pojawi się wierzba energetyczna o wysokości około trzech metrów, a także m.in. kalina, budleja, azalie, hortensje, czy róże.

Przygotowania do budowy instalacji trwały przez kilkanaście miesięcy. W połowie grudnia ubiegłego roku urząd miasta ogłosił przetarg na wykonanie prac budowlanych. Zgłosiły się do niego dwie bydgoskie firmy: Affabre (za 484 tysiące złotych) oraz Fenster (za 589 tysięcy). Budżet miasta na ten cel wynosił jednak, jak czytamy w dokumencie, jednak 355 tysięcy złotych.

Ostatecznie ratusz zdecydował się dołożyć nieco ponad 100 tysięcy złotych i wybrał tańszą ofertę firmy Affabre. Wybrany wykonawca będzie miał pół roku na wywiązanie się z umowy – oznacza to, że instalacja przy Grodzkiej będzie gotowa latem przyszłego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści