Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeKto wykona instalację na kłódki zakochanych? Chętni chcą więcej pieniędzy niż oczekiwał ratusz
kłódki zakochanych bydgoszcz
14.01.2021 | 15:33

Kto wykona instalację na kłódki zakochanych? Chętni chcą więcej pieniędzy niż oczekiwał ratusz

Na zdjęciu: Projekt instalacji na kłódki zakochanych.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Dwie bydgoskie firmy zgłosiły się do przetargu na postawienie instalacji na kłódki zakochanych i modernizację terenu zielonego przy Brdzie, nieopodal ulicy Grodzkiej. Propozycje cenowe firm Affabre i Fenster przekroczyły jednak zakładany przez ratusz budżet.

Pomysł stworzenia instalacji na kłódki zakochanych pojawił się we wrześniu 2018 roku. Wtedy to, przy okazji prac remontowych z balustrad Mostu Kiepury (czyli kładki przy Operze Nova) usunięto kłódki, wieszane tam przez zakochane pary. To wydarzenie wzbudziło sporo emocji, stąd też urząd miasta zadeklarował, że w centrum Bydgoszczy powstanie nowe miejsca do zawieszania symboli miłości. Ostatecznie magistrat zdecydował się na ogłoszenie konkursu na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej z wykorzystaniem metalowych symboli miłości. Jak podkreślił dyrektor biura promocji urzędu miasta Łukasz Krupa, żadna z kłódek wisząca na Moście Kiepury czy kładce przy Wenecji Bydgoskiej nie została zniszczona. – Zostały one zdemontowane w taki sposób, że podczas wycinania ich z przęseł nie zostały uszkodzone – mówił w styczniu 2019 roku Krupa.

W lutym 2019 roku mieszkańcy głosowali na osiem propozycji instalacji. Z tego grona wyłoniono pięć prac cieszących się największym powodzeniem, a ostatecznego wyboru dokonała komisja konkursowa – tej najbardziej spodobała się stworzona przez Justynę Wójcik i Pawła Przybyłę (studentów UTP) konstrukcja nazwana „Kadr na miłość”. Projekt składa się z czterech ciemnych elementów, wzorowanych na bydgoskich spichrzach. Pozornie wydają się one osobne, ale pod odpowiednim kątem widzenia będą tworzyć spójną całość, w którą wpisane będą serca. Pomysł uwzględnia również dodatkową funkcję, czyli tworzenie naturalnych kadrów zwracających uwagę na piękno panoramy bydgoskiej. Dzięki temu instalacja ma być idealnym elementem zdjęć zakochanych par.

Jak pisaliśmy w październiku 2019 roku, konstrukcja zostanie zamontowana na skwerze przy ulicy Grodzkiej i Bernardyńskiej, zwanym Rynkiem Kwiatowym. Wówczas urzędnicy informowali, że w związku z inwestycją trwają prace projektowe. – W ramach zleconej dokumentacji projektowej przewidywane jest również zagospodarowanie skweru poprzez m.in. wykonanie nowych dojść i ścieżek, aranżacje nowych nasadzeń oraz zaprojektowanie odpowiedniego podświetlenia instalacji artystycznej – przekazywała ponad rok temu rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak.

W środę, 16 grudnia ratusz poinformował o ogłoszeniu przetargu na wykonanie robót budowlanych polegających na stworzenie instalacji artystycznej dla zakochanych, wraz z lokalizacją elementów małej architektury oraz urządzeniem zieleni. – Projekt opracowano w oparciu o koncepcję, która została wykonana na etapie konkursu. Trzon konstrukcji stanowi kontur spichrza nad Brdą – w podstawowej formie zostały usytuowane dwa geometryczne kształty serc, które tworzą miejsca kadrowania. Aby stworzyć miejsca do wieszania kłódek zostały dodane elementy poprzeczne, które usztywniają konstrukcję i są miejscem na nowe kłódki oraz na te, które zostały zdemontowane z wcześniejszych lokalizacji – czytamy w dokumentacji przetargowej. Nowa instalacja na kłódki zakochanych ma mieć w najwyższym punkcie wysokość około trzech metrów.


Czytaj więcej: Przy Brdzie powstanie instalacja na kłódki zakochanych


Ścieżki wokół konstrukcji będą wykonane z nawierzchni mineralnej. Wśród elementów małej architektury znajdą się ławki i kosz na psie odchody. Projekt uwzględnia lokalizację nowych nasadzeń zieleni. Na skwerze pojawi się wierzba energetyczna o wysokości około trzech metrów, a także m.in. kalina, budleja, azalie, hortensje, czy róże.

Termin otwarcia ofert w przetargu, ustalony pierwotnie na 30 grudnia, ostatecznie został przesunięty na 11 stycznia. Z informacji z otwarcia kopert dowiadujemy się, że chęć wykonania prac wyraziły dwie bydgoskie firmy: Affabre (za 484 tysiące złotych) oraz Fenster (za 589 tysięcy). Budżet miasta na ten cel wynosi, jak czytamy w dokumencie, jednak 355 tysięcy złotych – oznacza to, że ratusz albo dołoży ponad 100 tysięcy złotych i wybierze najtańszą ofertę, albo ogłosi ponowny przetarg. Należy pamiętać, że w budżecie miasta na ten rok na realizację instalacji na kłódki zapisano pół miliona złotych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kajetan
Kajetan
10 miesięcy temu

A czemu miasto, w ramach wsparcia uczelni nie jest w stanie zapewnić kosztów materiałowo-płacowych, a uczelnia w ramach prac inżynierskich wykonać? Układ jak dla mnie win-win, dla obu gloria i chwała. Czemu nikt nie chce skorzystać?!?! Miasto daje przykład, że aktywizuje UTP i się na tym promuje. Natomiast UTP, daje zajęcie studentom Mechaniki (opracowanie konstrukcji oraz technologii wykonania), Wzornictwa: projekt wizualny, budownictwa: umocowanie do podłoża zaprojektowanie otoczenia. Już pominę, że wzbudza się wśród studentów ciekawość miastem i może tu zostaną. A nie bawimy się w eksporterów absolwentów.

Kris
Kris
10 miesięcy temu

Może lepiej poszukać firm z poza Bydgoszczy jeżeli rodzimym przedsiębiorcą kwota wydaje się za mała Ale znając życie wygra firma Fenster Na układy nie ma rady 😃😁😁

Romek
Romek
10 miesięcy temu

Bydgoskie uczenie które dłubią w drewnie (np:w Myślęcinku) nie mogą podjąć się tego zadania w ramach praktyk ? Naprawdę w Bydzi nie ma szkół które by chciały zarobić i podjąć się takiego zadania tylko trzeba dawać kolesiom takie perełki ….. NAPRAWDĘ ???

Powiązane treści