Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Najemca a Wynajmujący. O najmie słów kilka [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 25.09.2020 | 09:47

Na zdjęciu: Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie.

Fot. freeimages

Zapewne zdarzało Ci się coś najmować. Może było to mieszkanie na studiach w innym mieście, może samochód. Znasz już więc mniej więcej na czym polega umowa najmu. Dzisiaj jednak rozłożymy, przynajmniej w części, taką umowę na czynniki pierwsze.

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Jakie więc są obowiązki stron?

Wynajmujący (właściciel) ma oddać do używania swoją własność. Ponadto Wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Najemca (ten, który bierze w najem) ma płacić czynsz. Jego obciążają drobne naprawy określone jako nakłady. Dodatkowo, najemca powinien przez czas trwania najmu używać rzeczy najętej w sposób w umowie określony, a gdy umowa nie określa sposobu używania – w sposób odpowiadający właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.  Najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym. Jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie:
·       gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały czas najmu,
·       gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nieoznaczony – miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nieoznaczony. Co do zasady więc umowa nie musi (chociaż w mojej ocenie dla bezpieczeństwa interesów stron umowy powinna) być sporządzona na piśmie. Jednak jeśli ta umowa dotyczy nieruchomość i do tego jest zawarta na czas dłuższy niż rok, to już sam ustawodawca wskazał, że powinna być zawarta na piśmie.

Najem zawarty na czas dłuższy niż lat dziesięć poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. A najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. W takich wypadkach niejako automatycznie przedłuża się umowa najmu.

Istotna jest też kwestia podnajęcia najmowanej rzeczy. Co do zasady najemca może podnajmować, jeśli mu tego umowa nie zabrania. Jednak w przypadku najmu lokali nie obowiązują te postanowienia. Tam Najemca nie może podnajmować bez zgody Wynajmującego.

I na koniec kwestia wypowiedzenia umowy najmu. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych, które są następujące:
·       gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;
·       gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego;
·       gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód;
·       gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Powyższe zasady dotyczą umów na czas nieoznaczony, a jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

W razie pytań, czy też wątpliwości, napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Podstawa prawna: art. 659-692 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

Przemysław Piątek