1/8Lubcz, powiat żniński | droga krajowa nr 5
W swoim raporcie o stanie bezpieczeństwa na drogach w regionie policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy jako jedno z najniebezpieczniejszych miejsc wskazują odcinek drogi krajowej nr 5 w rejonie miejscowości Lubcz w powiecie żnińskim.
W ubiegłym roku informowaliśmy między innymi o tragicznym wypadku, do którego 1 lutego. W wyniku zderzenia samochodu ciężarowego i busa zginęła jedna osoba. Po tym wypadku na miejscu zdarzenia przeprowadzono między innymi wizję lokalną z uwagi na fakt, że okolice Lubcza były de facto placem budowy drogi ekspresowej S5.
Od końca grudnia kierowcy na odcinku od Żnina do granicy województwa mogą w pełni korzystać z obu jezdni drogi S5.
2/8Cotoń, powiat żniński | droga ekspresowa S5
Jesienią ubiegłego roku droga ekspresowa S5 od Żnina w kierunku województwa wielkopolskiego nadal była placem budowy. Ruch odbywał się już jednak jedną z jezdni nowej trasy. Na początku listopada w rejonie Cotonia doszło do tragicznego wypadku, w którym zginął 37-letni Krystian Łaziński.
Rodzina zmarłego twierdzi, że w czasie, gdy na odcinku obowiązywała tymczasowa organizacja ruchu, jego oznakowanie było niekompletne i mogło prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. Brat 37-latka – Marcin Łaziński wskazuje, że przy drodze brakowało znaków, a także wygrodzenia pasów ruchu (obowiązywał zakaz wyprzedzania).
Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura w Żninie. Zbadaniem okoliczności tragedii i prawidłowości oznakowania ma zając się między innymi specjalnie powołany biegły.
3/8Stryszek, powiat bydgoski | droga krajowa nr 10
Do wypadków, niestety również z ofiarami śmiertelnymi, dochodzi również cyklicznie w rejonie węzła w Stryszku na drodze krajowej nr 10. DK 10 jest owiana złą sławą w wielu miejscach, a informacje o wypadkach na odcinku Bydgoszcz – Toruń systematycznie trafiają do mediów.
Droga krajowa nr 10 ma być w przyszłości przebudowana do klasy drogi ekspresowej. Ma to znacząco poprawić bezpieczeństwo na trasie, na której niedostatki infrastrukturalne potęgowane są przez brawurę i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie kierowców.
W tym momencie nie jest jednak zabezpieczone finansowanie drogi S10 pomiędzy stolicami województwa kujawsko-pomorskiego. Droga ma być budowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Kilka dni temu dla trasy wydano decyzję środowiskową, którą oprotestowali mieszkańcy Solca Kujawskiego. Twierdzą, że jej ślad nie powinien biec przez Puszczę Bydgoską.
4/8Emilianowo, powiat bydgoski | droga krajowa nr 10
Kolejny czarny punkt na kujawsko-pomorskiej mapie to również droga krajowa nr 10 i położone niedaleko wspomnianego węzła w Stryszku Emilianowo. W minionych miesiącach tylko w tym miejscu doszło do kilku wypadków samochodowych, które miały swoje tragiczne konsekwencje.
Droga krajowa nr 10 na odcinku obwodnicy Bydgoszczy jest wąska, w dodatku blisko skrajni jezdni występuje las. Jakikolwiek błąd bądź nieodpowiedzialna decyzja kierowcy mogą doprowadzić do tragedii. I niestety – zarówno w 2019 roku, jak i latach wcześniejszych takie w Emilianowie miały miejsce.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski kilka miesięcy temu w wywiadzie dla portalu Onet oświadczył, że premierowi Mateuszowi Morawieckiemu będzie wysyłał nekrologii ofiar wypadków na DK 10.
5/8Dybowo, powiat toruński | droga krajowa nr 10
Trzeci z najniebezpieczniejszych odcinków drogi krajowej nr 10 w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się, jak wynika z policyjnych analiz, w Dybowie w powiecie toruńskim. Niemal dokładnie rok temu w wyniku wypadku w tej miejscowości zginęła prezes Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Magdalena Kwiatkowska.
W czwartek, 27 lutego w bydgoskim sądzie zapadł wyrok w tej sprawie. 21-letni obecnie mężczyzna, który przyczynił się do tragedii, przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze – roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, pięcioletniego zakazu prowadzenia pojazdów oraz 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia mężowi zmarłej szefowej BTBS-u.
Szerzej o sprawie pisaliśmy [TUTAJ].
6/8Lipno | droga krajowa nr 10
Na drodze krajowej nr 10 niebezpieczny jest także jej odcinek przebiegający przez Lipno. Policjanci wskazują zwłaszcza na skrzyżowanie głównej ulicy – Wojska Polskiego z ulicą 3 Maja. Przez nią przebiega inna ważna trasa w Lipnie – droga krajowa nr 67 w stronę Włocławka.
Choć statystyki policyjne obejmują wyłącznie rok 2019 i ewentualnie lata wcześniejsze, ale już w tym roku w Lipnie doszło do przynajmniej dwóch groźnych wypadków. W drugiej połowie stycznia, w odstępie zaledwie kilku dni, w mieście doszło do dwóch wypadków – w jednym z nich śmierć poniósł 63-letni mężczyzna.
Spora liczba zdarzeń ma miejsce nie tylko w samym Lipnie, ale również na całym najbardziej wysuniętym na wschód odcinku DK 10, choćby w okolicach Kikoła czy miejscowości Skępe.
7/8Święte, powiat świecki | droga krajowa nr 5
Okolice Świecia również są odnotowane w zestawieniu Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy jako jedno z najbardziej niebezpiecznych w regionie. Chodzi głównie o wypadki na drodze krajowej nr 5 (w rozbudowie do drogi S5).
Jednym z czarnym punktów w okolicach Świecia jest miejscowość Święte, gdzie w minionych latach miały miejsce śmiertelne wypadki. W tym miejscu notowane były zresztą również groźne zdarzenia na innej trasie – drodze krajowej nr 91.
W 2019 roku na terenie podlegającym pod Komendę Powiatową Policji w Świeciu odnotowano blisko pięćdziesiąt wypadków, w których śmierć poniosło 19 osób, niemal 50 zostało rannych.
8/8Wabcz, powiat chełmiński | droga krajowa nr 55
Ósmym punktem, który wskazali w zestawieniu za ubiegły rok policjanci, jest miejscowość Wabcz w powiecie chełmińskim. W minionych latach na drodze krajowej nr 55 dochodzi tam cyklicznie do groźnych wypadków z ofiarami śmiertelnymi.
Z danych przeanalizowanych przez funkcjonariuszy KWP w Bydgoszczy wynika, że w ubiegłym roku na obszarze powiatu chełmińskiego doszło do ośmiu wypadków. Oznacza to spadek o ponad połowę w stosunku do danych za 2018 rok. Niestety, zginęło w nich aż siedem osób, a kolejnych osiem z obrażeniami wymagało hospitalizacji.
Niebezpiecznym odcinkiem DK 55 są również okolice Stolna. Z policyjnych statystyk wynika, że w okresie styczeń – grudzień 2019 roku doszło tam do 22 zdarzeń drogowych (wliczane są do nich zarówno wypadki, jak również kolizje).
Dodaj komentarz