Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Najniebezpieczniejsze skrzyżowania w Bydgoszczy. Rondo Jagiellonów i nie tylko… [LISTA]

Dodano: 31.01.2019 | 18:45

Na zdjęciu: Użytkownicy Yanosika w ubiegłym roku zgłosili na rondzie Jagiellonów aż 115 kolizji bądź wypadków.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Niemal pół tysiąca zdarzeń zgłosili w minionym roku kierowcy korzystający z systemu Yanosik na najbardziej narażonych na kolizje i wypadki bydgoskich skrzyżowaniach. Niechlubnym liderem jest rondo Jagiellonów.

Eksperci badający zgłoszenia do systemu w roku 2018 wskazali pięć rejonów, gdzie sygnalizacji od kierowców było najwięcej. Łącznie doszło tam do niemal pięciuset wypadków lub kolizji. – Użytkownicy sami weryfikują ich autentyczność. Przejeżdżając przez dane miejsce mogą zatwierdzić bądź odwołać wcześniej dodany przez innego użytkownika komunikat – wskazuje Magdalena Zglińska z Yanosika.

Najczęściej kierowcy anonsowali zderzenia na rondzie Jagiellonów. W całym minionym roku takich informacji trafiło do systemu aż 115. Niewiele mniej, bo 107 zdarzeń odnotowano na rondzie Maczka rozprowadzającym ruch w kierunku Osowej Góry, ale również Czyżkówka, Smukały czy trasy W-Z. Na listę trafił również jeden z elementów tej ostatniej – planowanej w wieloletniej perspektywie do rozbudowy – a mianowicie skrzyżowanie ulic Kamiennej oraz Wyszyńskiego, gdzie pojawiła się informacja o 91 zdarzeniach. Jedno więcej wskazano w systemie Yanosika w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Wysoka statystyka kolizji i wypadków w tym miejscu to efekt trwającego kilka miesięcy wyłączenia świateł spowodowanego modernizacją ulicy Grunwaldzkiej i elementów samego ronda. Zestawienie na piątym miejscu zamyka rondo Fordońskie z 78 zatwierdzonymi komunikatami.

Pod naszym sobotnim tekstem dotyczącym akcji bydgoskiej policji, w trakcie której analizowała ona wybrane miejsca przy ulicy Fordońskiej oraz w samym Fordonie pod kątem zachowań kierowców i pieszych, rozgorzała dyskusja o najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych. Najczęściej nasi Czytelnicy wskazywali przejście na ulicy Wojska Polskiego na wysokości Zielonych Arkad i Lidla. A szczególnie pierwsze z nich, gdy w wyniku pojawienia się prawoskrętu na parkingi obu sklepów piesi mają do pokonania aż cztery pasy. Ale pojawiały się również inne lokalizacje – wspomniane już rondo Grunwaldzkie (nawet przy włączonej sygnalizacji), przejścia w ciągu ul. Skłodowskiej-Curie (choćby to w rejonie Galerii Balaton), na wysokości Park Hotelu przy skrzyżowaniu Nakielskiej i Wrocławskiej czy przy ulicy Szpitalnej, gdzie przed Świętami Bożego Narodzenia także doszło do śmiertelnego potrącenia młodej kobiety. W styczniu kilka groźnych wypadków z udziałem pieszych, również tych zakończonych tragicznie, miało miejsce w Fordonie.

W ubiegłym roku – jak wynika ze statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy – w całym regionie kujawsko-pomorskim doszło do niemal tysiąca wypadków, w których zginęło 169 osób, a ponad tysiąc zostało rannych.