Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 12 • L 11
16C
Czw
15C
Pt
14C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaNakielska, stadion Polonii i wszystkie drogi gruntowe. Władze miasta wyliczają, że na rządach Dudy straciły ponad miliard złotych
Rafał Trzaskowski, Rafał Bruski - SF-2
06.07.2020 | 20:15

Nakielska, stadion Polonii i wszystkie drogi gruntowe. Władze miasta wyliczają, że na rządach Dudy straciły ponad miliard złotych

Na zdjęciu: Rafał Bruski twierdzi, że Rafał Trzaskowski gwarantuje lepszą współpracę prezydenta z samorządem.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ostatni tydzień kampanii wyborczej prezydent Rafał Bruski i przewodnicząca rady miasta Monika Matowska-Gulczyńska postanowili rozpocząć od wyliczenia, co ich zdaniem oznaczają dla Bydgoszczy rządy Andrzeja Dudy.

Premier Morawiecki mówił o Andrzeju Dudzie, że to najlepszy przyjaciel Bydgoszczy. Naszym zdaniem miasto takich przyjaciół nie potrzebuje i nie chce – mówiła Matowska-Gulczyńska, która współpracę rządu z samorządem określiła jako „dramatyczną”. – Wiele razy zapraszaliśmy np. wojewodę czy przedstawicieli GDDKiA na sesję, aby wytłumaczyli się z braku realizacji kluczowych dróg. Zawsze spotykaliśmy się z lekceważeniem – mówiła przewodnicząca.

Prezydent Bruski zajął się finansowym podsumowaniem rządów Dudy. Z jego obliczeń wyszło, że miasto na prezydenturze obecnej głowy państwa straci łącznie ponad 1 miliard złotych. Skąd taka liczba? 420 milionów to strata (za lata 2017-2023, czyli do końca obecnej kadencji samorządu) wynikająca z likwidacji możliwości tworzenia związków metropolitalnych. Na kolejne 147 milionów prezydent ocenił ubytek wynikający z faktu, iż miasta wojewódzkie nie mogą składać wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządów. Politycy PiS zapowiedzieli co prawda, że wkrótce się to zmieni, ale prezydent podchodzi do tych obietnic z dystansem. 100 milionów złotych rocznie (czyli 400 do końca obecnej kadencji samorządu) to już wielokrotnie wspominana strata Bydgoszczy w wyniku obniżenia dochodów z podatków i wzrostu wydatków na edukację wynikających ze zmian prawa. Do tego dochodzą jeszcze 54 miliony złotych, których Metropolia Bydgoszcz nie mogła otrzymać z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, z którego wyłączono np. finansowanie linii podmiejskich.

Przeliczyliśmy, co można by zrobić za ten miliard złotych. Moglibyśmy przebudować ulicę Nakielską, utwardzić wszystkie drogi gruntowe, zmodernizować cały stadion Polonii, stworzyć otwarte kąpieliska na Astorii, wybudować baseny na Jesionowej i os. Leśnym, halę sportową na Zawiszę, a do tego wiele chodników i dróg rowerowych. Albo na przykład wymienić wszystkie piece w mieście na ekologiczne – wyliczał prezydent.

Według Bruskiego kluczem powinno być równoważenie nowych wydatków samorządów przez budżet państwa – na przykład poprzez zwiększenie procentu odpisu z podatku PIT, który mieszkaniec wpłaca do swojej gminy. – Wiem, że Rafał Trzaskowski doskonale zna te mechanizmy – zadeklarował Bruski.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Lok_PatRomanRobertPiotrWojtas Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marian
Gość
Marian

Zamiast asystować nieudacznemu Prezydentowi Warszawy niech nasz włodarz miasta zajmie się sprawą oświetlenia ulic, dzielnicy Wyżyny B IV swojego miasta, które nie działa już kilka miesięcy. Świadczy to także o dużej nieudolności włodarza Bydgoszczy.Wyborcy przy kolejnych wyborach zapewne temu Panu zapamiętają.

Wojtas
Gość
Wojtas

Wyborcy to za bardzo zapatrzeni szczególnie r. Kujawskie takie to piękne tyle światełek i wszystko takie kolizyjne taki remont w latach 1990 to ja mogę zrozumieć ale nie w 2020. Bydgoszcz nigdy nie będzie mieć dobrego gospodarza koniec kropka Edit każdy remont to wszędzie światła wszędzie gdzie tylko się da. Zakochani w tych światłach xD Bydgoszcz to stolica światełek. Bydgoszcz jest zacofana o jakieś dobre 20 lat mimo że robią remonty które nic nie znaczą ale uratuje ich obwodnica ktora wywali tranzyt i wiele osobówek poza miasto. Jestem ciekaw co będzie z kamienną xD pewnie też będą cyrki skoro same… Czytaj więcej »

Lok_Pat
Gość
Lok_Pat

No nasze władze to powinny kupić paczkę chusteczek w TZMO i się w końcu wypłakać. Asystent prezydenta Warszawy i wierny organ lokalnych ( toruńskich) struktur partyjnych na pewno winą za oświetlenie i zabawy z komunalnikiem obciąży prezydenta RP??? Ja mam tylko pytanie, czy wycieczki platformy po mieście oprowadzał w czasie wolnym? Bo jeśli nie to dlaczego nie reprezentował miasta witając wszystkich kandydatów. Czyżby tak miała wyglądać tolerancja i otwartość ze sztandarów PO?? I pytanie co z tego miasto będzie miało, jeżeli nawet kolega Rafał trafi do Pałacu Prezydenckiego?? Chyba, że to walka o wakat na stołku w Warszawie, a to… Czytaj więcej »

Lok_Pat
Gość
Lok_Pat

Może jak wspominał pan Rafał na wiecu u pana Rafała pod pomnikiem króla, poruszy się on i przy okazji obrony demokracji zamiecie na starym mieście i w rejonach komunalnika:)
Co do stadionu żużlowego, to patrząc na dotychczasowe poczynania w tym standardzie ( lata 90 ubiegłego wieku) to w tych pieniądzach nowy stadion można zbudować a nie jedną trybunę…
Wyrazy uznania za ZDMiKP. Cieszmy się, że póki co nam PO też zagranicznego przewoźnika nie przyniosła….chociaż mamy mniej wiaduktów…
Ramię w ramię PiS i PO ciągną miasto na dno:(

Piotr
Gość
Piotr

Bruski to totalna porażka. Niestety Bydgoszcz nie ma szczęścia do dobrego gospodarza.

Robert
Gość
Robert

Miasto nie potrzebuje takiego wlodarza jak bruski. Chadzam wieczorowa pora wśród ciemności bo lampy nie świecą w całym Fordonie enea chyba słabe koperty daje w przeciwieństwie do komunalnika, ten drań El presidento zniszczył dosłownie każdy możliwy sport w mieście i udaje fajnego. Wstyd

Roman
Gość
Roman

Nie Kpij ! Kilka lat temu podniesiono dramatycznie czynsze za mieszkania ADM jednym z wielu tłumaczeń było to że właściciele tych mieszkań (dzięki nim te mieszkania trzymają się w kupie) że właśnie tych właścicieli zachęci to do wykupu mieszkań ! I CO ? I TO CZCZA GADANINA PAPLANINA I KŁAMSTWO ! MIESZKAM W KAMIENICY W KTÓREJ WSZYSCY WYRAZILI CHĘĆ WYKUPU MIESZKAŃ TYMCZASEM PO ROKU DOSTAJEMY INFORMACJĘ ŻE KRÓL BYDGOSZCZY JESZCZE MUSI WYRAZIĆ NA TO ZGODĘ !!! Czekamy więc dalej aż KRÓL ŁASKAWIE SIĘ ODEZWIE KOLEJNY ROK ZAPEWNE MINIE KRÓLU ? TACY ZAJĘCI JESTEŚCIE TAK TAK POKAZUJECIE NAM WYBORCOM JAK NAS… Czytaj więcej »

Lok_Pat
Gość
Lok_Pat

Przy takiej elicie politycznej jak p. Bruski i s-ka, czy p. Latos ze swoją świtą to może moglibyśmy stworzyć metropolię z Wąchockiem o ile sołtys tej miejscowości wyrazi zgodę na podział środków z metropolii 65:35 dla Wąchocka. Czas ogłosić konkurs na gospodarza Bydgoszczy, co byśmy w kolejnych wyborach nie mieli znów alternatywy miedzy aparatem PO i PiS:) który będzie odbierał telefony od władz regionalnych z Torunia na baczność… Jeżeli ktoś nie wie, to póki co Bydgoszcz jest ósmym miastem Polski, a ma alternatywę albo województwo toruńsko- kujawskie albo połączenie do Poznania czy Gdańska. Jakie władze takie traktowanie. Wniosek prosty, postarajmy… Czytaj więcej »

Powiązane treści