Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Neon ozdobił BWA. Niebawem remont budynku

Dodano: 05.10.2019 | 11:44

Na zdjęciu: Tak prezentuje się nowy neon w Bydgoszczy.

Fot. Galeria Miejska BWA

Na budynku Galerii Miejskiej BWA zamontowano neon. Wizualizacja logotypu instytucji to jeden z elementów 70. rocznicy jej powstania. Uroczyste zapalenie neonu odbędzie się 22 października o godz. 18:00. 

Neon pojawił się na dachu galerii w mijającym tygodniu. Zamontowano go od strony ulicy Gdańskiej. – Został wykonany z neonowych rurek w kolorze białym, na podkładzie z czarnego metalu. Świetlny napis na wymiary 2m/7,8m – podaje urząd miasta. Przedstawia on znak Galerii Miejskiej BWA. – Prosta, wyrazista i dynamiczna forma nowego neonu dobrze wpisuje się w otaczającą przestrzeń. Na zasadzie kontrastu, będzie zauważalnym, charakterystycznym i rozpoznawalnym znakiem tej części Śródmieścia. Projekt zyskał pozytywną opinię konserwatora zabytków oraz plastyka miejskiego – uzupełnia UMB.

Instalacja jest jednym z elementów, który uświetnia 70. rocznicę powstania galerii. Uroczyste zapalenie neony odbędzie się 22 października (wtorek) o godzinie 18:00. To wydarzenie będzie elementem wystawy, poświęconej siedmiu dekadom funkcjonowania BWA. Wystawie towarzyszyć będzie dwutomowe wydawnictwo, w skład którego wejdzie planer i katalog, gdzie znajdą się m.in. wywiady z obecną dyrektorką Galerii Karoliną Leśnik, a także z Wacławem Kuczmą i Janiną Sawicką-Jułgą.

Warto dodać, że miasto planuje remont powstało w 1970 budynku galerii. – W planach mamy wyczyszczenie istniejącej elewacji, prace związane z izolacją dachów i fundamentów. Oryginalna okładzina z piaskowca zostanie uzupełniona i wypiaskowana – mówiła nam w marcu tego roku dyrektor BWA Karolina Leśnik. Ponadto planowana jest też przebudowa holu i wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, a także instalacja windy. – Nasz remont nie będzie polegać na przebudowach i wielkich zmianach. Budynek został zaprojektowany przez znaną pracownię architektoniczną, jest bardzo istotnym obiektem na szlaku „modernizmu” bydgoskiego i chcielibyśmy zwrócić uwagę na oryginalne walory budynku – mówiła Leśnik.