Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiNie tylko św. Mikołaj. Kto przynosi prezenty w Boże Narodzenie?
25.12.2015 | 08:06

Nie tylko św. Mikołaj. Kto przynosi prezenty w Boże Narodzenie?

Gwiazdor, Aniołek a może Dzieciątko?

Na zdjęciu: Prezenty cieszą niemal każdego.

Fot. wolny dostęp

Rozpakowywanie świątecznych prezentów to moment, na który czekają szczególnie najmłodsi. W Bydgoszczy podarunki w trakcie świąt przynosi Gwiazdor lub św. Mikołaj. W innych rejonach Polski może być inaczej. Jak?

Różnica szczególnie zauważalna jest na południu naszego kraju. Grzeczne dzieci na Górnym Śląsku odwiedza Dzieciątko utożsamiane z postacią nowonarodzonego Jezusa. Natomiast na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty pod choinką zostawia Gwiazdka. W Małopolsce oraz na Podkarpaciu pojawia się Aniołek. Najmniej znane są krasnoludki, które przynoszą prezenty mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego znajdującego się w południowo-wschodniej Polsce.

Niektórzy mieszkańcy wschodniej części naszego kraju wierzą, że prezenty przynosi Dziadek Mróz (Ded Moroz) w towarzystwie swojej wnuczki Śnieżynki. Takie przekonania kultywowane są m.in. w Rosji i na Białorusi. Dziadek Mróz to wysoki i silny mężczyzna noszący futrzaną czapkę oraz ubrany w kożuch, który może być nie tylko czerwony, ale też srebrny bądź błękitny. Podróżuje on po ziemi na saniach, które ciągną konie, a do domu zawsze wchodzi przez drzwi. Prezenty wręcza osobiście lub zostawia pod choinką.

Wielkopolska, Kujawy, Kaszuby, Warmia, Ziemia Lubuska, Pomorze Zachodnie — to miejsca gdzie prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor. Określany on jest jako tzw. wysłannik gwiazd. Gwiazdor to starzec, który nie tylko obdarowuje prezentami ale też karze niegrzeczne dzieci bijąc je noszoną przy sobie rózgą lub rozdając zgniłe pyry, czyli zepsute ziemniaki. Tradycyjnie jego twarz powinna być ukryta pod maską lub umazana sadzą. Wywodzi się on z dawnych grup kolędników a nazwa Gwiazdor pochodzi od noszonej przez nich gwiazdy.

Pomimo tych regionalnych różnic, większość ludzi i tak uznaje, że to Święty Mikołaj przynosi prezenty znajdywane pod choinką. Takie przekonanie wywołały szczególnie komercyjne reklamy Coca-Coli, które wykreowały postać Mikołaja jako starszego pana w czerwonym stroju i czapie. Nieodłączne elementy jego wizerunku to siwa broda i wielki brzuch. Tak przede wszystkim kojarzymy tę postać, zapominając o tradycyjnym Mikołaju Biskupie. Często uznaje się także, że to św. Mikołaj przynosi prezenty dwa razy w roku: w Boże Narodzenie i w swoje święto patronalne, czyli 6 grudnia.


Podobne wpisy

Powiązane treści