Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNie tylko Wyżyny. Wielki ekomural powstanie także na Błoniu
mural bydgoszcz
28.08.2021 | 23:08

Nie tylko Wyżyny. Wielki ekomural powstanie także na Błoniu

Na zdjęciu: Kolejny wielki mural o tematyce ekologicznej ma pokryć ścianę wieżowca Szubińska 22.

Fot. Nadleśnictwo Bydgoszcz

Mural na ścianie budynku Feliksa Nowowiejskiego 1 na Wyżynach nie będzie jedynym, który w najbliższych tygodniach ma powstać na ścianie bydgoskiego wieżowca. Nadleśnictwo Bydgoszcz niebawem zakończy konkurs na „Leśny Ekomural”. Ozdobi on ścianę budynku wielokondygnacyjnego przy Szubińskiej 22 na Błoniu.

Jak informowaliśmy w mijającym tygodniu, urząd miasta rozstrzygnął konkurs na projekt malowidła, które powstanie na dobrze widocznej z alei Jana Pawła II ścianie szczytowej wieżowca na Wyżynach, przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego 1. Według koncepcji inicjatywy, sponsorowanej przez bydgoskiego producenta kosmetyków Onlybio.life, miało ono nawiązywać do ekologii. Spośród nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybrała koncepcję Marcina Czai – pracownika Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jak opisuje urząd miasta, jego projekt charakteryzuje się harmonijną paletą barw, która w bardzo dobry sposób wpisuje się w architekturę budynku i osiedla, tworząc wartość dodaną dla tej przestrzeni. Czaja będzie miał czas na wykonanie pracy do 15 października.


CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy bydgoski mural powstanie na Wyżynach. Wybrano jego projekt


Dzieło, które powstanie na Wyżynach, nie będzie jedynym wielkim muralem, który tej jesieni ma pojawić się w przestrzeni miasta. Na początku sierpnia Nadleśnictwo Bydgoszcz ogłosiło konkurs na zaprojektowanie i realizację malowidła o treści leśnej. Podobnie jak w przypadku miejskiej rywalizacji, koncepcja ma nieść przesłanie ekologiczne, spełniając jednocześnie funkcje edukacyjne. – Projekt ma przedstawiać cykl życia drzewa oraz korzyści płynące z lasu. Tematyka muralu powinna nawiązywać do szeroko rozumianej gospodarki leśnej – troski o środowisko naturalne, odpowiedzialności leśników za miejsce w którym pracują. Jednocześnie należy przedstawić korzyści jakie odnosi społeczeństwo z użytkowania dobra jakim jest las – uszczegóławiają leśnicy.

Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez laureata na ścianie szczytowej wieżowca zlokalizowanego przy ul. Szubińskiej 22 w Bydgoszczy. Podobnie jak praca, która pojawi się na Wyżynach, mural na Błoniu ma mieć szerokość niespełna 12 metrów, a wysokość – ponad 34 metrów. – Biorąc pod uwagę lokalizację ściany w projekcie warto uwzględnić oddaloną perspektywę, z której mieszkańcy i przechodnie będą mogli oglądać projekt. Istniejące przy budynku drzewo należy wkomponować w rysunek muralu. Na ścianie oddanej do wykonania muralu musi zostać wykonany napis adresowy „Szubińska 22”. Wysokość napisu musi zapewniać jego widoczność – czytamy w regulaminie rywalizacji.

Kolejnym podobieństwem do niedawno rozstrzygniętego przez miasto konkursu jest fakt, że Nadleśnictwo Bydgoszcz również chce, aby mural na Błoniu był wykonany przy użyciu ekologicznych farb o pozytywnym wpływie na otoczenie, których zadaniem byłoby oczyszczanie powietrza. Jak przekazują leśnicy, artyści mają czas na zgłaszanie prac do 31 sierpnia. Każda osoba/zespół autorski może zgłosić maksymalnie trzy prace. Najlepszą z nich wybierze komisja konkursowa.

Laureat konkursu na projekt i wykonanie muralu otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie pięciu tysięcy złotych, której sponsorem jest Nadleśnictwo Bydgoszcz oraz do 25 tysięcy złotych na realizację dzieła. Ma ono zostać wykonane do 15 listopada tego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Avalon
Avalon
4 miesięcy temu

Ekomural? Setki litrów trującej farby zmarnowane na niepotrzebny obrazek – to nie jest ekologiczne…

Powiązane treści