[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy bydgoski mural powstanie na Wyżynach. Wybrano jego projekt

Dodano: 26.08.2021 | 16:00

Na zdjęciu: Komisja konkursowa wybrała projekt Marcina Czai z krakowskiej ASP.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Komisja konkursowa wybrała projekt nowego muralu, który powstanie na dobrze widocznej z alei Jana Pawła II ścianie szczytowej wieżowca na Wyżynach, przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego 1. Dzieło, sponsorowane przez bydgoskiego producenta kosmetyków Onlybio.life, nawiązuje do ekologii.

Nowy bydgoski mural będzie miał 12 metrów szerokości i aż 34 metry wysokości. Poza walorami artystycznymi, ma też spełniać funkcje edukacyjne i nawiązywać do szeroko rozumianej ekologii – troski o środowisko naturalne i odpowiedzialności ludzi za miejsce w którym żyją. Projekt miał też uwzględnić oddaloną perspektywę, z której będą oglądać go mieszkańcy. Jak podkreślał plastyk miejski Marek Iwiński, malowidło na wieżowcu wykonane będzie przy użyciu ekologicznych farb oczyszczających powietrze ze szkodliwych zanieczyszczeń gazowych. – Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. – to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa – mówi Iwiński.
Konkurs na projekt nowego muralu trwał do 30 lipca. Spośród nadesłanych propozycji komisja konkursowa (tutaj można sprawdzić jej skład) wybrała koncepcję Marcina Czai – pracownika Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Jak opisuje urząd miasta, jego projekt charakteryzuje się harmonijną paletą barw, która w bardzo dobry sposób wpisuje się w architekturę budynku i osiedla, tworząc wartość dodaną dla tej przestrzeni. – Temat związany z wodą łączy się w naturalny sposób z Bydgoszczą oraz ekologią i dbałością o naszą planetę. Pierwotnie na wzgórzach płynął strumień, były tam zielone tereny miasta, do których nawiązuje bezpośrednio wybrana praca – podkreślają urzędnicy. I dodają, że projekt spotkał się również z dużą aprobatą mieszkańców i przedstawicieli Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani, którzy zasiedli w komisji konkursowej.

Marcin Czaja będzie miał czas na wykonanie pracy do 15 października. Warto przypomnieć, że w ostatnich tygodniach zrealizowano inny projekt muralu, wybranego przez miasto w konkursie. Na ścianie kamienicy przy Jagiellońskiej 38 powstało dzieło, które nawiązuje do wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Koncepcja autorstwa Tomasza Smieszkoła i Dawida Celka przedstawia zwycięstwo Solidarności i zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. – Postać milicjanta jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie – uzasadniali autorzy zwycięskiej pracy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments