Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nie żyje prof. Barbara Książkiewicz. Lekarka związana była ze szpitalem Jurasza

Dodano: 15.07.2023 | 08:58

Na zdjęciu: Prof. Barbara Książkiewicz przez całą swoją zawodową karierę związana była z Bydgoszczą, w tym m.in. ze szpitalem Jurasza.

Fot. Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy / materiały prasowe

Smutną informację o poranku (15 lipca) przekazał Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Placówka poinformowała o śmierci w wieku 75 lat prof. Barbary Książkiewicz – lekarza neurologa.

Prof. Książkiewicz urodziła się 26 lutego 1948 r., a przez niemal całą swoją zawodową karierę związana była z Bydgoszczą, a przede wszystkim ze szpitalem uniwersyteckim im. dr. Jurasza, gdzie pracowała od 1974 roku, a rozpoczynała ją w pracy w przyzakładowej przychodni Zachem. Była absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, zaś dyplom lekarza medycyny zdobyła w 1973 r. w Akademii Medycznej w Gdańsku.

We wspomnianym już szpitalu uniwersyteckim nr 1, w latach 1999 – 2015 była kierownikiem katedry i kliniki neurologii, a od 2000 r., była profesorem nadzwyczajnym Akademii Medycznej w Bydgoszczy, zaś od 2004 r. – prof. nadzwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pełniła także funkcję przedstawiciela Związku Nauczycielstwa Polskiego w Radzie Collegium Medicum w Bydgoszczy. Związana także z wymiarem sprawiedliwości, była bowiem biegłą sądową w dziedzinie neurologii (1979 – 1993), a w latach 1994 – 2007 była konsultantem wojewódzkim w dziedzinie neurologii.

Prof. Barbara Książkiewicz w swoim dorobku miała także niemal 130 publikacji, była współautorką kilku rozdziałów książek akademickich z zakresu neurologii dla studentów kierunku lekarskiego, obywała także staże w renomowanych klinikach, jak choćby w Zurychu, Londynie i Amsterdamie. Przez wiele lat sprawowała opiekę lekarską nad Członkami Związku Sybiraków. Współorganizowała Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona „Akson” w Bydgoszczy. Pełniła również funkcję skarbnika w Polskim Towarzystwie Udaru Mózgu.

Lekarka zmarła w wieku 75 lat, na razie nie poinformowano o szczegółach ceremonii pogrzebowej.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments