Bydgoszcz
3C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSW
H 4 • L 3
6C
Nd
6C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNiebawem początek prac nad drogą rowerową wzdłuż Grunwaldzkiej. Do kiedy potrwa budowa?
Grunwaldzka_SG (12)
11.06.2018 | 14:15

Niebawem początek prac nad drogą rowerową wzdłuż Grunwaldzkiej. Do kiedy potrwa budowa?

Przetarg na wykonanie zadania został rozstrzygnięty pod koniec maja.

Na zdjęciu: Grunwaldzka zyska drogi rowerowe po obu stronach ulicy.

Fot. Stanisław Gazda

W środę, 13 czerwca Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przekaże plac budowy wykonawcy budowy infrastruktury rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej – firmie Strabag. To oznacza, że w najbliższych dniach rozpocznie się realizacja długo oczekiwanej inwestycji.

Prace nad budową drogi dla rowerów na odcinku od Ronda Grunwaldzkiego do ulicy Kraszewskiego mogłyby rozpocząć się już wcześniej, ale wyhamowały one z przyczyn proceduralnych. W pierwszym przetargu na wyłonienie wykonawcy zgłosiły się do niego trzy firmy: Kobylarnia, Budimex i Affabre. Ich oferty przekroczyły zakładany budżet, więc radni miejscy zgodzili się na zwiększenie środków na ten cel. Przetarg został jednak unieważniony, ponieważ Kobylarnia, która złożyła najlepszą ofertę, nie zgodziła się jednak na przedłużenie terminu związania ofertą.


CZYTAJ WIĘCEJ: Przetarg na DDR wzdłuż Grunwaldzkiej unieważniony


30 maja zarząd dróg ogłosił decyzję o rozstrzygnięciu ponownego przetargu. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Strabag, która zaproponowała cenę w wysokości 10,8 milionów złotych. Jej konkurenci – Kobylarnia i Budimex złożyli oferty przekraczające 12 milionów złotych.

Drogi rowerowe wzdłuż Grunwaldzkiej powstaną po obu stronach ulicy. Będą one w większości wydzielone, ale na pewnym odcinku ich przebieg będzie wkomponowany w istniejące jezdnie serwisowe. Realizacja zadania będzie polegała również na budowie infrastruktury dla ruchu rowerowego wokół ronda Grunwaldzkiego wraz z wyprowadzeniem szlaków pieszych i rowerowych we wszystkich wlotach i wylotach ulic Grunwaldzkiej, Focha, Kruszwickiej oraz Nakielskiej.

Prace obejmą też infrastrukturę podziemną. Jak informuje ZDMiKP, Strabag będzie zobowiązany wykonać dobudowę nowego fragmentu kanalizacji deszczowej oraz okablowanie do nowego oświetlenia ulicznego.  Po zakończeniu prac powstały układ drogowy zostanie wpięty do przebudowanej sygnalizacji świetlnej i systemu ITS. Wszystkie roboty na Grunwaldzkiej mają zakończyć się do końca grudnia – najważniejsze prace na ulicy mają być przeprowadzone w okresie wakacyjnym.


Powiązane treści