Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Niebezpiecznie na wylocie Sierocej w Kujawską. Padła nawet propozycja zamknięcia

Dodano: 09.01.2024 | 09:38

Na zdjęciu: Od stycznia do września minionego roku na skrzyżowaniu Sierocej z Kujawską doszło do trzech zdarzeń drogowych.

Fot. ST

Skrzyżowanie ulicy Kujawskiej i Sierocej stwarza problemy kierowcom oraz osobom poruszającym się na rowerach i hulajnogach. Temat poruszano podczas dwóch ostatnich spotkań zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Padła nawet propozycja, aby ograniczyć możliwość wyjazdu ze Szwederowa w stronę ronda Kujawskiego.

Zdaniem wielu bydgoszczan widoczność na skrzyżowaniu Kujawskiej z Sierocą nie jest najlepsza – zarówno dla kierowców jadących z ulicy Sierocej, którzy muszą uważać na nadjeżdżających rowerzystów i osoby na hulajnogach, jak i dla użytkowników tych jednośladów, którzy muszą sprawdzić, czy z Sierocej nie wyjeżdża samochód.

Podczas październikowego posiedzenia zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego policjanci przedstawili statystyki zdarzeń drogowych na opisywanym skrzyżowaniu. W 2019 roku doszło tam do trzech zdarzeń drogowych, w 2020 i 2021 – ani jednego (wówczas prowadzono remont na Kujawskiej), w 2022 – do czterech, a od 1 stycznia do 18 września 2023 roku – również do czterech.

W 2021 roku ulica Kujawska została otwarta po przebudowie, więc zdarzenia, które wystąpiły od tego momentu poddano szczegółowej analizie. Na osiem zdarzeń sześć razy doszło do nieustąpienia pierwszeństwa, raz do niedostosowania prędkości do warunków i raz do nieprawidłowego przejeżdżania przejazdu dla rowerzystów. Najczęściej dochodziło do zdarzeń z udziałem kierowców samochodów i rowerzystów, a raz w kolizji uczestniczyła osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną. Siedem zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję, a jedno jako wypadek.


CZYTAJ TAKŻE: ZDMIKP CHCE OGRANICZYĆ LICZBĘ POSTOJÓW TAXI. BĘDZIE WIĘCEJ MIEJSC PARKINGOWYCH?


Co ważne, w zdarzeniach drogowych z udziałem rowerzystów i kierujących hulajnogami elektrycznymi zawsze brały udział jednoślady zjeżdżające drogą rowerową z ronda Kujawskiego w stronę ronda Bernardyńskiego oraz pojazdy wyjeżdżające z ulicy Sierocej.

W trakcie rozmów pojawiły się różne propozycje rozwiązania problemu – przycięcie zieleni, ustawienie znaków ostrzegawczych, montaż lustra, mikroprogi na drodze rowerowej, a nawet wyłączenie wyjazdu z ul. Sierocej w Kujawską. Podkreślmy, że w tym ostatnim wariancie nadal byłby możliwy skręt z Kujawskiej w Sierocą.

Po październikowym spotkaniu zespołu drogowcy zbadali symulację natężenia ruchu, gdyby rzeczywiście zamknięto przejazd z  Sierocej w Kujawską. W takiej sytuacji z tej części Szwederowa można byłoby wyjechać w stronę ronda Kujawskiego poprzez ulicę Ugory, następnie zawracając na jej skrzyżowaniu z Solskiego. Jest tam sygnalizacja świetlna.

– Obecnie to skrzyżowanie funkcjonuje sprawnie, ale jak pokazuje model ruchu, dobowe natężenie ruchu na wlocie ul. Ugory wzrosłoby o ponad 1700 poj./dobę, a na jezdni północnej i południowej ul. Solskiego o ponad 2400 poj./dobę, co spowodowałoby niewydolność skrzyżowania i zmniejszenie przepustowości na analizowanym odcinku ulicy – czytamy w raporcie z ostatniego spotkania zespołu ds. bezpieczeństwa.

W związku z tym ZDMiKP nie zarekomendowało zamknięcia wlotu Sierocej w Kujawską. Aby jednak zmniejszyć opisywane zagrożenie, na skrzyżowaniu zostanie zamontowany znak A-24 ostrzegający o nadjeżdżających rowerzystach oraz zostanie wykonany piktogram na jezdni przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów. Możliwy jest także montaż lustra drogowego zlokalizowanego po lewej stronie wlotu ul. Sierocej. Wkrótce ZDMiKP ma przedstawić szczegółową koncepcję oznakowania.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tom
Tom
3 miesięcy temu

Nikt nie wie ,że zjeżdżający tam rowerami jadą pod prąd?!

zzz
zzz
3 miesięcy temu

No tak, zamknąć zjazd, bo pedalarze nie uważają xD. To mógł tylko wymyślić jakiś, tfu, „aktywista”, czy raczej wedle nowomowy „aktywiszcze”

Olek
Olek
3 miesięcy temu

Proponuję zamknąć wszystkie drogi w mieście dla samochodów. Ruch powinien być dozwolony tylko konno, rowerem, hulajnogą, wrotkami lub konno. Dodałbym panczeny po zamarznięciu cieków wodnych, w tym Brdy i Kanału Bydgoskiego. Tylko wtedy aktywiszcze będą zadowoleni.

Szwederowiak
Szwederowiak
3 miesięcy temu

Witam. Po pierwsze, Panie Tom, ruch na DDR jest dwukierunkowy, DDR jednokierunkowe są na kontrapasach. Np. Wiatrakowa, w dół po ścieżce, pod górkę ulicą, prawą stroną. Identycznie na Gdańskiej. Po drugie, pedalarze jadąc w dół Kujawską uważają, idę tamtędy codziennie i to tak zwani kierowcy, dojeżdżając do skrzyżowania patrzą już tylko w lewo. Nie interesuje ich prawa strona i to czy ktoś się zbliża do przejścia. Niewielu kierowców obserwuje obie strony. Po trzecie konie? Bez przesady. Wystarczy trochę wzajemnej wyrozumiałości. Pieszy na przejściu dla pieszych – źle, rowerzysta na ulicy – źle, rowerzysta na DDR przecinający ulicę – źle. Mam… Czytaj więcej »

nemo
nemo
3 miesięcy temu

nie bardzo rozumiem problem ? nikt nie chce patrzeć co się dzieje na drodze tylko każdy jechać bez zachowania należytej uwagi i już ??? i dlatego chcecie zamknąć połączenie z ul. Kujawską ? czy ktoś tu na łeb się z koniem zamienił ?

Hipolit
Hipolit
28 dni temu

3 zdarzenia na rok, a d.e.b.i.l.e debatują nad zamknięciem wjazdu w Kujawską od Sierocej, dzięki czemu setki albo tysiące samochodów dziennie musiałoby jechać na około 2 kilometry przez Nową i Ugory, powodując tam kolejne korki na osiedlowych zapchanych ulicach!
Brawo dla tych skończonych k.r.e.t.y.n.ó.w którzy wpadają na takie pomysły….
Zajmijcie się wreszcie czymś pożyteczniejszym, a nie debatowaniem nad 2 zdarzeniami do roku!