Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nieoczekiwana zmiana miejsc. Gdzie się podziała Barka Lemara?

Dodano: 17.09.2018 | 17:21

Na zdjęciu: W miejscu statku Lemara można dziś zobaczyć dobrze znane barki Manta i Nastassja, które przez lata nieodłącznie kojarzyły się z tą lokalizacją.

Fot. ED

Barka Lemara, cumująca do tej pory przy spichrzach, zmieniła swoją lokalizację. W jej miejscu pojawiły się jednostki, które do niedawna cumowały bliżej siedziby mBanku – są to statki Nastassja i Manta, na których funkcjonują (bądź funkcjonowały) puby. Czy Barka Lemara zniknęła? Sprawdziliśmy, co dzieje się na Brdzie.

Zabytkowa Barka Lemara jest obiektem Miejskiego Centrum Kultury. Została zbudowana w 1937 roku w zakładach Llyoda Bydgoskiego. Należąca do bydgoskiego szypra Adolfa Schmidta wzięła swoją nazwę od pierwszych sylab imion rodziców właściciela jednostki – Leona i Marii. W trakcie II wojny światowej jednostka została przejęta przez Niemców, a po zakończeniu konfliktu zbrojnego – przez władze komunistyczne. W 2009 decyzje o odkupieniu wycofanej z użytku barki podjęli radni miasta. Lemara zamiast pójść na złom ocalała i została wyremontowana z przeznaczeniem na cele kulturalne. Dziś pełni funkcję muzeum tradycji wodniackich.

Barka Lemara cumowała do tej pory przy spichrzach nad Brdą i była doskonale widoczna z Mostu Staromiejskiego. W weekend w jej miejscu znalazły się jednak barki Manta i Nastassja, które przez wiele lat cumowały w tej lokalizacji. Obecnie można je spotkać w pobliżu placu Solnego, w pobliżu „Nowych Spichrzy”. Barka Manta od dłuższego czasu jest nieczynna, lecz Nastassja wciąż przyjmuje gości (lecz jedynie w piątki i soboty od godziny 16:00).

Obawy o losy Barki Lemara rozwiewa jej załoga. Jednostka cumuje na Wyspie Młyńskiej, co ma związek z Wielką Wioślarską o Puchar Brdy (zawody odbędą się w tę sobotę, 22 września). Obecnie jest jednak nieczynna z przyczyn technicznych – stan dłuższego trapu uniemożliwia przyjmowanie turystów na Wyspie Młyńskiej. Załoga zapewnia, że nowy trap został już zamówiony, a barka powróci na swoje miejsce przy ulicy Spichlernej już 25 września.

Warto wspomnieć, że w planach miasta jest zakup kolejnych jednostek pływających. Miałyby one służyć celom promocyjnym i kulturalnym (na przykład jako pływająca scena czy miejsce do wystawiania oferty turystycznej Bydgoszczy w innych miastach). Jedna z barek ma odmienić wizerunek śluzy workowej, która po rewitalizacji nie spełnia swojej funkcji – przestrzeń wypełniona piachem jest nazywana wprost „kuwetą”. W tym celu w śluzie miałaby znaleźć się barka, która pełniłaby funkcję lokalu gastronomicznego. Starania o pozyskanie statków oraz ich zagospodarowanie są jednym z zadań menedżera Starego Miasta i Śródmieścia Macieja Bakalarczyka – mówił o tym podczas środowej konferencji prasowej poświęconej jego działaniom.

CZYTAJ WIĘCEJ: Taras na dachu czwartego kręgu Opery Nova i barka w miejscu śluzy workowej. Oto plany menedżera Starego Miasta i Śródmieścia

Błażej Bembnista