Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nieprzyjemny zapach z psiego pyska – nie ignoruj tego objawu!

Dodano: 20.12.2023 | 08:00

Na zdjęciu: Choroby przyzębia i zębów uznaje się za bardzo częste, jednak wielu właścicieli czworonogów nierzadko nie ma pojęcia o tym, jak poważne są te schorzenia.

Fot. nadesłane

Choć wielu opiekunów traktuje go jako nieodłączny element psiego uroku, w rzeczywistości nieprzyjemny zapach z pyska czworonożnego przyjaciela powinien zaniepokoić. Zazwyczaj ciężko jest od razu określić przyczynę wyjątkowo drażniącego zapachu, który wydobywa się z psiej paszczy – czasem powód może być bardzo prozaiczny, jak skonsumowanie przez naszego futrzaka odpadków w postaci zepsutej ryby czy padliny (choć i tu należy zachować ostrożność i w razie pojawienia się u psa objawów zatrucia, jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem). Prawdziwy problem pojawia się zwłaszcza wtedy, kiedy nieświeży zapach utrzymuje się przez znacznie dłuższy okres. Wtedy świadczyć on może o różnych poważnych dolegliwościach, począwszy od chorób jamy ustnej, aż po choroby nerek, trzustki i poważne schorzenia metaboliczne.

Najczęstsze choroby jamy ustnej u psów

Choroby przyzębia i zębów uznaje się za bardzo częste, jednak wielu właścicieli czworonogów nierzadko nie ma pojęcia o tym, jak poważne są te schorzenia. Chociaż w swoich początkowych etapach zazwyczaj nie dają groźnych objawów, w późniejszych etapach mogą prowadzić do rozwoju rozmaitych chorób ogólnoustrojowych – czasem nawet takich, które zagrażają życiu zwierzęcia. Na choroby przyzębia i zębów najczęściej narażone są psy w podeszłym wieku, a także przedstawiciele miniaturowych ras. Wyróżnia się trzy główne stadia choroby psiego przyzębia: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia oraz paradontozę. Za rozwój i dalsze postępowanie dolegliwości odpowiada między innymi nadmierne nagromadzenie płytki nazębnej, której odkładanie spowodowane jest niedostateczną higieną jamy ustnej. Choroby psiego przyzębia bardzo często wzmacniane są przez czynniki takie jak osłabienie układu odpornościowego czworonoga, zaburzenia hormonalne, niedobory witamin czy niektóre choroby. Rozpoznanie rozwijającej się choroby psiego przyzębia jest dosłownie wyczuwalne – podstawowym sygnałem jest bowiem nieprzyjemny zapach z pyska. Oprócz tego, zazwyczaj można zauważyć też zwiększone wydzielanie śliny u psa, ubytki w uzębieniu, opuchliznę lub krwawienie z dziąseł, a także postępujące żółknięcie zębów. Aby wdrożyć leczenie, niezbędna jest szczegółowa diagnostyka w profesjonalnym gabinecie weterynaryjnym. Na terenie naszego kraju działa wielu specjalistów – można ich znaleźć między innymi w Przychodni Weterynaryjnej Spectrum. Gabinet oferuje cały zakres usług związanych ze stomatologią psów, w tym także sanację jamy ustnej za pomocą skanera ultradźwiękowego, a także polerowanie zębów w celu ograniczenia odkładania się kamienia w przyszłości. Ponadto, na stronie internetowej gabinetu, przychodniaspectrum.pl, właściciele zwierząt mogą znaleźć informacje i porady dotyczące między innymi przygotowania zwierzęcia do wizyty weterynaryjnej, a także podawania leków. Wskazówki mogą okazać się niezbędne zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy w swoim życiu pełnią opiekę nad psem.

Dlaczego nie powinno się lekceważyć chorób przyzębia u psa?

Niestety, choroby przyzębia to zazwyczaj dolegliwości postępujące. W przypadku nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, w psiej jamie ustnej namnażają się setki, jeżeli nie tysiące, różnego rodzaju bakterii. Ich obecność powoduje uruchomienie się mechanizmów obronnych organizmu, podczas których produkowane są cytokiny – białka, które wpływają na różne komórki i mogą brać udział w postępujących procesach patologicznych. Poprzez osłabione tkanki jamy ustnej (w tym: powstawanie swoistych kieszonek między dziąsłem a zębem), bakterie mogą z łatwością przedostać się do krwiobiegu zwierzęcia – wówczas następuje przeniesienie zakażenia do innych narządów. Efektem bywają rozmaite choroby ogólnoustrojowe, w tym bakteryjne zapalenie wsierdzia czy nerek lub schorzenia układu oddechowego, które finalnie mogą okazać się fatalne w skutkach. To właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka i leczenie chorób przyzębia u psów.