Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 5 • L 2
8C
Sob
8C
Nd
6C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKINiezapomniane wakacje w Portugalii – co zobaczyć w Algarve?
23.12.2019 | 14:06

Niezapomniane wakacje w Portugalii – co zobaczyć w Algarve?

Na zdjęciu:

Fot.

Chcesz spędzić niezapomniane wakacje? Musisz koniecznie odwiedzić Algarve w Portugalii! To niezwykłe miejsce, w którym znajdziesz skaliste wybrzeża i długie, piaszczyste plaże, jest centrum portugalskiej turystyki. Ciekawi świata turyści, znajdą tu wiele niezwykłych miejsc, a miłośnicy kąpieli słonecznych odpoczną na czystych i złocistych plażach. Sprawdź, co warto zobaczyć w Algarve i zakochaj się w Portugalii.

Algarve – skaliste wybrzeże z pięknymi plażami

Algarve jest jednym z sześciu regionów słonecznej Portugalii, który zajmuje obszar całego południowego wybrzeża, aż do granicy z Hiszpanią. Znajdziemy tu klify, jaskinie i groty, a także gaje pomarańczowe, lasy piniowe i eukaliptusowe oraz ogromne dęby korkowe. To miejsce odrębne kulturowo, architektonicznie, a także wizualnie od reszty kraju. Fakt ten wynika z tego, iż region oddzielony jest wysokimi górami, które stały się barierą między południowym wybrzeżem a resztą Portugalii. Algarve wysunięte jest na południe, dzięki czemu to jedno z najbardziej słonecznych obszarów w Europie, nazywane także krajem „wiecznej wiosny”.

Niesamowity klimat tworzy lazur wody, beż wysokich klifów oraz wyjątkowy urok miast i miasteczek. Algarve przyciąga turystów zaciekawionych historią i zabytkami, a także miłośników złocistych i szerokich plaż, które są wizytówką tego regionu. Są szerokie i wyjątkowo piękne, ale oprócz tych popularnych plaż, znajdziemy wiele mniejszych i urokliwych, które położone są wśród klifów i skał.

Aby dowiedzieć się więcej o tym regionie, przeczytaj artykuł na stronie biura podróży TUI, poświęcony portugalskiemu Algarve.

Faro – stolica Algarve

Stolica Algarve, czyli miasto Faro, bardzo często pomijane jest przez turystów. Owszem, wszyscy lądują w porcie lotniczym, który znajduje się właśnie w tej miejscowości, ale zaraz potem odjeżdżają do hoteli. Faro nie jest najpiękniejszym miejscem na wyspie, ale zdecydowanie ma swój urok i warto je odwiedzić. Na uwagę zasługuje piękna starówka z brukowanymi uliczkami i morską przystanią, a także typowymi kolorowymi budynkami. Otoczona jest murami obronnymi, w których znajdziemy Arco da Vila, czyli piękną bramę miejską.

Faro zachwyca również niesamowitą zielenią dużej ilości palm i bujnymi drzewami pomarańczowymi na placu katedralnym – Largo da Se. Katedra Se słynie z pięknych zdobień, dzwonnicy i niezwykłego widoku, który się z niej rozpościera. Możemy zwiedzić także Muzeum Morskie, w którym prezentowane są modele statków, sprzęty rybackie, kolekcje ryb czy mapy morskie. Osoby, które lubią mocne doznania, mogą wyruszyć do Kaplicy Kości, która jest miejscem spoczynku ponad 1000 kości mnichów. Jeśli wolimy podziwiać naturę, na przykład stado flamingów, powinniśmy udać się na pobliską wyspę Ilha Deserta, która jest domem tych dzikich ptaków.

Przylądek św. Wincentego – portugalski koniec świata

Miejsce to nazywane jest portugalskim końcem świata, ponieważ jest najdalej wysuniętym na południowy zachód zakątkiem Portugalii, a co za tym idzie – całej kontynentalnej Europy. Stojąc na przylądku możemy obserwować niesamowity bezkres lazurowego oceanu. Charakterystycznym punktem jest wystająca z Atlantyku skała, która mierzy około 60 m, potęgująca uczucie tego, że znajdujemy się na krańcu świata. Trzeba jednak przygotować się na to, że to niezwykle wietrzne miejsce, dlatego warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwwiatrową oraz nakrycie głowy. Znajduje się tu również latarnia morska, która została wzniesiona w 1846 roku, mająca najdłuższy zasięg światła w całej Europie (około 95 km). Niestety, nie jest dostępna dla zwiedzających, dlatego można podziwiać ją jedynie z daleka. Przylądek św. Wincentego to strome klify, skały, ale również zachwycające plaże, dlatego warto przeznaczyć na zwiedzanie tego miejsca cały dzień.

Tavira – urokliwe miasteczko i piaszczysta plaża

Miasto to zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych miast w Algarve. Tavira położona jest nieopodal granicy z Hiszpanią, po obydwu stronach rzeki Gialo. Jej brzegi łączy potężny most Ponte Romana, który znajduje się w samym sercu miasta. Możemy pospacerować nadrzeczną promenadą lub wypić kawę w jednej z ulicznych kawiarenek, podziwiając kamieniczki ozdobione tradycyjnymi biało-niebieskimi azulejos. To ceramiczne, szkliwione i cienkie płytki, które zazwyczaj mają kształt kwadratu. Używane były niegdyś do tworzenia mozaik, które pokrywały całe ściany budynków i przedstawiały sceny mitologiczne, historyczne, a także religijne.

Korzenie Taviry sięgają czasów Rzymian, wtedy to była stolicą Algarve i najważniejszym portem w okolicy. Teraz możemy wypłynąć z tego portu i popłynąć promem na Ilha de Tavira, czyli piaszczystą plażę położoną na wyspie. Ma ona łączną długość około 11 km, dzięki czemu możemy wybrać się na długi spacer brzegiem Atlantyku. Jeśli w Algarve wakacje wolimy spędzić nieco bardziej aktywnie, możemy odwiedzić górujący nad miastem zamek mauretański, z którego rozpościera się niesamowity widok zapierający dech w piersiach. Tavira zachwyca zielenią i spokojem, dzięki czemu jest idealnym miejscem na wielogodzinne wędrówki.

Lagos – powiew historii i plaże otoczone kolorowymi klifami

Miejscowością, którą pokochają miłośnicy wędrówek i pięknych plaż, jest Lagos. Niewielkie miasteczko z urokliwą starówką przeznaczoną wyłącznie dla pieszych, którzy gubią się w krętych uliczkach. W czasie wakacji znajdziemy tu kluby i puby, które czynne są do białego rana, dzięki czemu Lagos tętni życiem prawie przez całą dobę. Będąc w mieście, powinniśmy również odwiedzić plac Republiki, który jest sercem tego miasta, z posągiem portugalskiego króla Henryka Żeglarza. To właśnie on założył na skalistym cyplu Sagres, pierwszą akademię morską na świecie, w której nauki pobierali najznamienitsi podróżnicy, tacy jak: Vasco da Gama, czy Ferdynand Magellan.

Warto zobaczyć kościół San Antonio, czyli barokową kaplicę z XVIII wieku, która przetrwała silne trzęsienie ziemi. Obecnie jest również częścią miejskiego muzeum, które udostępnia zwiedzającym eksponaty od czasów neolitycznych aż po kolekcję sakralną z XVIII w. W centrum Lagos, w każdą sobotę, odbywa się tzw. rynek farmerów. Co tydzień ściąga on setki tutejszych rolników, którzy sprzedają warzywa i owoce w bardzo przystępnych cenach. Odwiedza go nie tylko lokalna ludność, ale i turyści spragnieni portugalskich przysmaków. Warto spróbować orzechów z Algarve, migdałów, fig i przepysznych suszonych daktyli.

Jednym z najbardziej zachwycających miejsc w Lagos jest jednak malutka i klimatyczna plaża, otoczona kolorowymi klifami i skałami – Praia de Camilo. Leży na końcu setki drewnianych schodów, które trzeba pokonać, by na nią dotrzeć. Nagrodą jest miękki i czysty piasek, łagodne zejście do wody i niesamowity widok. Niestety to miejsce jest dosyć zatłoczone w sezonie. Możemy odwiedzić też kilka innych i równie zachwycających plaż, takich jak: Praia Dona Ana, Praia do Pinhao, Praia dos Pinheiros.

Portugalia, Algarve – co jeszcze warto zobaczyć na wakacjach?

Pięknym miejscem jest Alte, czyli miejscowość, w której zobaczymy tradycyjne małe, białe domki, drzewa oliwne i brukowane, wąskie uliczki. Podobną architekturę możemy zaobserwować w niewielkiej i uroczej wiosce rybackiej – Cacela Velha, zlokalizowanej na wschodnim wybrzeżu Algarve, nieopodal Cabanas. Miejscowość ta zachwyca swoim położeniem na wysokim klifie, z którego rozciąga się przepiękny widok na wschodnią lagunę i Narodowego Parku Rzeki Foromosa (Parque Natural da Ria Farmosa). Tu rzeka meandruje między długimi piaszczystymi pasami, bagnami i solankami, tworząc lagunę o wyjątkowym mikroklimacie, który oddzielony jest od morza specyficznymi wydmami-wysepkami. Żyją tu liczne ptaki wodne, gady i skorupiaki.

Źródła:

  • https://www.tui.pl/wypoczynek/portugalia/algarve
  • http://www.lifegoodmorning.pl/2015/06/wczasy-w-algarve-co-zwiedzic-w-tydzien.html
  • https://gdziewyjechac.pl/5256/poludniowa-portugalia-i-algarve-atrakcje-ktore-warto-zobaczyc-mapa.html
  • https://www.radiozet.pl/Podroze-Radia-ZET/Algarve-co-warto-zobaczyc-8-najpiekniejszych-miejsc-Atrakcje-i-plaze
  • http://backpakuje.pl/robic-algarve-top-poludnia-portugalii/
  • https://travelicious.pl/2018/08/subiektywny-przewodnik-po-regionie-algarve-w-portugalii-moje-ulubione-miejsca.html

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści