Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Noc Kupały 2016 – czy tradycja zostanie zachowana?

Dodano: 22.06.2016 | 22:26

Od kilku lat w Bydgoszczy organizowane są obchody kupalnocki, lecz w tym roku nie będą one tak huczne, jak kilka lat temu.

Na zdjęciu: Zgodnie ze słowiańską tradycją, Noc Kupały to szansa dla młodych dziewcząt na znalezienie partnera.

Fot. Peter Salanki / wikipedia (wolny dostęp)

Już w ten piątek (24 czerwca) w Bydgoszczy obchodzona będzie Noc Kupały, czyli święto żywiołów. Zgodnie z tradycją w ten wieczór m.in. puszcza się na wodę wcześniej uplecione wianki oraz wspólnie bawi przy rozpalonym ognisku. Czy bydgoszczanie będą mieli okazje uczestniczyć w tych zwyczajach?

Z wydarzenia zamieszczonego na Facebooku można dowiedzieć się, że w tym roku w ramach Nocy Kupały o godz. 18:00 odbędzie się ognisko na terenie klubu Wiatrakowa. Podczas jego trwania będzie można posłuchać słowiańskiej muzyki. Nie zabraknie również DJ-a, a jedną z atrakcji będą zawody w wirtualnych grach na xboxie.

Wydawać by się mogło, że to tylko tyle. Jednak w piątkowy wieczór w Bydgoszczy przygotowano znacznie więcej atrakcji. – Doszliśmy do porozumienia z Kamienicą 12 i połączyliśmy wspólne siły – mówi jeden z organizatorów tegorocznej Nocy Kupały.

W piątek o 17:00 w budynku przy ul. Poznańskiej 12 odbędą się warsztaty zaplatania wianków. Oczywiście wykorzystane zostaną naturalne kwiaty, które zapewni kwiaciarnia Ster na kwiaty. Każdy uczestnik zostanie sfotografowany w przygotowanym przez siebie wianku. Zdjęcia wykona profesjonalista. Udział w warsztatach kosztuje 25 zł od osoby. W zajęciach uczestniczyć może ograniczona liczba osób. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, zapisy kończą się 22 czerwca, lecz wciąż warto pytać o wolne miejsca kontaktując się poprzez adres e-mail: tuczytam@op.pl

Zapowiadane obchody Nocy Kupały 2016 nie są w żaden sposób współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz. Wiadomo, że w tym roku nie będą one aż tak huczne, jak dwa lata temu, gdy cała impreza odbywała się na Wyspie Młyńskiej. Przypominamy, że w 2014 roku mieszkańcy miasta mogli zobaczyć inscenizację Nocy Świętojańskiej i pokaz teatru ognia, oraz uczestniczyć w tradycyjnych obrzędach. Pomimo mniejszej liczby atrakcji w tym roku, najważniejsze elementy – tworzenie wianków i wspólne ognisko – zostaną zachowane. Tradycji stanie się zadość.