Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINoc Kupały 2017. Internetowe wydarzenie kontra realne plany
23.06.2017 | 10:41

Noc Kupały 2017. Internetowe wydarzenie kontra realne plany

Utworzone na Facebooku wydarzenie nijak ma się do rzeczywistości.

Na zdjęciu: Screen wydarzenia na Facebooku

Fot. Facebook

W piątkowy wieczór na Wyspie Młyńskiej odbędzie się Noc Kupały 2017 – taką informację można znaleźć w sieci. Jednak wydarzenie utworzone na Facebooku nijak ma się do rzeczywistości. 

„Wyspa Młyńska zamieni się w wioskę wojów słowiańskich – pojawią się stroje, stoiska, zabawy i obrzędy nawiązujące do epoki. Nie zabraknie grupy rekonstrukcyjnej z epoki wczesnego średniowiecza angażującej publiczność w zabawę. Finałem wydarzenia będzie spektakularna inscenizacja Nocy Świętojańskiej oraz wspólne puszczanie wianków przez mieszkańców miasta. Całość wydarzenia będzie oprawiona występami artystycznymi nawiązującymi do charakteru imprezy.” – czytamy w opisie przygotowanym przez osoby zarządzające profilem Noc Kupały – Bydgoszcz 2017. To oni odpowiadają za utworzenie wydarzenia na Facebooku. Jednak nie wiadomo, kim tak naprawdę są.

Z wydarzeniem w żaden sposób nie jest związane miasto Bydgoszcz, które zarządza Wyspą Młyńską. Co więcej, Urząd Miasta Bydgoszczy nie został nawet poinformowany o chęci przeprowadzenia takiej imprezy. – Nikt nie pytał o taką możliwość – informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. Warto tutaj podkreślić, że do zorganizowania imprezy na Wyspie Młyńskiej niezbędna jest zgoda Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą. Poprzedza ją złożenie wniosku przez organizatorów danego wydarzenia, które musi nastąpić minimum sześć tygodni przed planowanym terminem imprezy.

Do bydgoskiego urzędu nie wpłynął taki dokument, chociaż wydarzenie na Facebooku „Noc Kupały 2017” powstało dużo wcześniej. Tak samo jak profil organizatorów. Został on założony w 2014 roku, gdy rzeczywiście w Bydgoszczy odbywała się impreza pn. Noc Kupały, a jej organizatorem było miasto. Jednak w późniejszych latach bydgoski urząd zrezygnował z tworzenia takiego wydarzenia. Powstały na Facebooku profil nie został zlikwidowany, lecz z roku na rok zmieniał swoją nazwę poprzez zmianę ostatniej cyfry.

Wynika z tego, że ktoś wykorzystuje zainteresowanie tym, co odbyło się kilka lat temu. A jest ono ogromne! W wydarzeniu na Facebooku udział zgłosiło już ponad 3 tysiące osób, a zainteresowanie imprezą wyraziło cztery razy większe grono internautów. W dyskusji towarzyszącej wydarzeniu pojawia się wiele pytań dotyczących programu imprezy. Jednak organizatorzy nie reagują na nie w żaden sposób. Nie odpowiadają również na wysyłane przez nas wiadomości.

Argumentem przemawiającym za tym, że wydarzenie jest fikcją, przemawia również to, że w piątkowy wieczór na Wyspie Młyńskiej odbędzie się inna impreza – Ster na Bydgoszcz. Co jeśli w pobliżu pojawią się osoby pragnące kultywować tradycje związane z nocą świętojańską? – W czasie Steru na Bydgoszcz – jako że jest to impreza masowa – obecna będzie ochrona, która ma obowiązek reagować w sytuacjach budzących wątpliwości – informuje Stachowiak. Czytaj więcej o Sterze na Bydgoszcz [KLIK] 

 


Powiązane treści