Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaROZRYWKA I KULTURACo w weekend?Noc Muzeów w Bydgoszczy 2022. Znamy program wydarzeń
09.05.2022 | 13:08

Noc Muzeów w Bydgoszczy 2022. Znamy program wydarzeń

Na zdjęciu: Podczas Nocy Muzeów w Bydgoszczy będzie można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Już w tę sobotę, 14 maja w Bydgoszczy odbędzie się Noc Muzeów. Jakie atrakcje przygotowały lokalne instytucje kultury?

W organizację Europejskiej Nocy Muzeów w Bydgoszczy włączyło się 27 instytucji kulturalnych. – Nie są to tylko muzea. Tegoroczna noc muzeów przebiega pod hasłem „Siła kultury” – podkreśliła Natalia Szczerbińska z Muzeum Okręgowego. W wyjątkowym wydarzeniu, poza muzeami, wezmą udział m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego czy Młyny Rothera.

Jakie są najważniejsze atrakcje Nocy Muzeów w Bydgoszczy? Muzeum Okręgowe weźmie w niej udział ze swoimi siedmioma oddziałami. W Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej będzie można zobaczyć Skarb Bydgoski w nowej aranżacji, a w sąsiedniej Galerii Sztuki Nowoczesnej odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Leona Piesowockiego z udziałem ostatniego żyjącego wciąż artysty z armii generała Władysława Andersa. Noc Muzeów w Bydgoszczy będzie też okazją do zobaczenia niezwykłych malowideł w gmachu głównym MOB przy Gdańskiej 4 czy wzięcia udziału w wykładzie o mandze.

Atrakcje zaplanowano również poza centrum Bydgoszczy. W Muzeum Kanału Bydgoskiego przy Staroszkolnej 10 będzie można wziąć udział w pokazie mody i musztry. Oddział Muzeum Wojsk Lądowych przy ulicy Grunwaldzkiej zaprasza w sobotę już od godziny 13:00 – na dawnym terenie wojskowym będzie można zobaczyć kilkanaście na co dzień nie prezentowanych pojazdów, m.in. czołg lekki M3A1 Stuart oraz wyrzutnię rakiet taktycznych 9P129 Toczka. W sobotnią noc warto również odwiedzić Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim, by zobaczyć niezwykłe maszyny czy pałac w Ostromecku, by wziąć udział w zwiedzaniu z dreszczykiem.

Noc Muzeów w Bydgoszczy. Jakie wydarzenia zaplanowano? [ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ]

W bydgoskiej Nocy Muzeów biorą także udział prywatne muzea. Do odwiedzin odnowionej siedziby Muzeum Mydła i Historii Brudu zachęcał Adam Bujny. – Zainteresowanie jest spore, pierwsze trzy godziny zwiedzania jest już zajęte. Należy zatem się spieszyć i rezerwować wizyty – podkreślił Bujny. Swoje podwoje otworzy także Muzeum Telefonów Komórkowych przy Pomorskiej 15 – niestety będzie to jedna z ostatnich okazji na zobaczenie historii telekomunikacji w tym miejscu. – Niestety kilka czynników – m.in. covid nie pozwolił nam na dalszy rozwój i działanie – podało muzeum. Ekspozycję będzie można zobaczyć przez kolejne sześć weekendów, w tym podczas Europejskiej Nocy Muzeów od godziny 18:00 do 24:00.

Organizatorzy Nocy Muzeów w Bydgoszczy przygotowali tradycyjny konkurs pieczątkowy. Odwiedzając punkty biorące udział w akcji, będzie można zbierać stemple. Po zebraniu sześciu będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Z uwagi na wydarzenie, w sobotę komunikacja miejska ma kursować częściej i dłużej niż zazwyczaj – szczegóły zmian można sprawdzić w poniższym tekście.

Noc Muzeów w Bydgoszczy. Komunikacja miejska będzie kursować częściej

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments