Bydgoszcz
7C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNowa atrakcja Wyspy Młyńskiej. Na tarasie Młynów Rothera pojawiła się wielofunkcyjna instalacja
młyny rothera Bydgoszcz
04.08.2021 | 14:03

Nowa atrakcja Wyspy Młyńskiej. Na tarasie Młynów Rothera pojawiła się wielofunkcyjna instalacja

Na zdjęciu: Nowa atrakcja na tarasie Młynów Rothera spodobała się najmłodszym.

Fot. mat. prasowe

Na tarasach Młynów Rothera pojawiła się nowa atrakcja. To miejskie meble zaprojektowane przez Izabelę Bołoz, które poza walorami rozrywkowymi przekazują też informacje o historii obiektów na Wyspie Młyńskiej.

Izabela Bołoz to projektantka znana m. in. z realizacji barwnych instalacji służących do odpoczynku i zabawy. Jej kolejne dzieło można podziwiać w Bydgoszczy, na oddanych wiosną tarasach Młynów Rothera. Jak podkreśla Park Kultury, ten miejski mebel jest inny niż pozostałe dzieła Bołoz, ponieważ zawiera element edukacyjny – wystawę o historii zabytkowego budynku zlokalizowanego na Wyspie Młyńskiej. Na wystawie zobaczymy m. in. archiwalne rysunki Młynów z połowy XIX w. i zdjęcia sprzed remontu.
Zależało nam na tym, żeby połączyć funkcję informacyjną z ciekawym wizualnie obiektem. „Iloczyny” doskonale spełniają to założenie. Znamy tę realizację z innych miast i nie możemy doczekać się, aż zobaczymy, jak korzystają z niej bydgoszczanie i goście. To pierwszy taki wyrazisty element małej architektury, który pojawił się na płycie naszego tarasu. Kolorystykę wybraliśmy wspólnie z Projektantką i Społeczną Radą ds. Estetyki Bydgoszczy – tłumaczy Anna Triebwasser z Młynów Rothera.

Nowa instalacja pokazuje też, jak wyglądała Wyspa Młyńska przed rewitalizacją. – Uświadomiliśmy sobie, że już dla pokolenia dzisiejszych nastolatków jest to abstrakcja, więc warto im ją pokazać. Zaprezentowanie całego kontekstu Młynów jest też dla nas ważne, bo wciąż jesteśmy w budowie i możemy zapraszać gości do wnętrz tylko w ograniczonym zakresie, a zainteresowanie wciąż rośnie – mówi Triebwasser.

Zobacz również:

Zobacz Młyny Rothera od środka

Jak podkreśla Izabela Bołoz, nowy element tarasu został zaprojektowany z myślą o bydgoszczanach. – Ważna była dla nas jego wielofunkcyjność. Dorośli mogą zapoznać się z historią Młynów i planami związanymi z ich modernizacją. Kolorowe, przestrzenne elementy zapraszają dzieci do zabawy, zjeżdżania, przechodzenia przez „tunele”, wspinania się. Instalacja ma służyć wszystkim – starszym i młodszym – do chwili odpoczynku czy zabawy w pięknej scenerii Młynów. Staraliśmy się dopasować instalację do otoczenia – stanowi przyjazny element w przestrzeni, harmonizując z otoczeniem jeżeli chodzi o formę i kolorystykę – podkreśla projektantka.

Wystawa to jeden z elementów planu Młynów w budowie na ten rok – „UrządzaMY taras”. W założeniu ma być prezentowana do czasu otwarcia Spichrza Zbożowego. W przyszłości na pewno zyska drugie życie w tym lub innym miejscu – jej elementy to moduły, które można ze sobą zestawić w całkowicie nową kompozycję.

W odrestaurowanych Młynach Rothera trwają kolejne prace. W Spichrzu Zbożowym rozpoczęły się już prace przygotowujące wnętrza do aranżacji, m.in. stawianie ścian działowych. – Zespół programowy intensywnie pracuje nad opracowaniem treści ekspozycji „Węzły” – Miasto Bydgoszcz ogłosiło już przetarg na zaprojektowanie, wykonanie, montaż i uruchomienie wystawy. Zgodnie z zapowiedziami trwają też badania prowadzone przez Shopa Design&Strategy. Ich celem jest sprawdzenie potrzeb użytkowników tarasu i sposobów spędzania na nim czasu. Badania posłużą do zaprojektowania docelowej małej architektury wokół Młynów, która pojawi się w przyszłym sezonie – informuje Park Kultury.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Historyk
Historyk
1 miesiąc temu

Rother nie był właścicielem, fundatorem i w ogóle raczej nie miał z młynami nic wspólnego. Obiekt został nazwany pośmiertnie w pamięć pruskiego urzędnika państwowego.

Last edited 1 miesiąc temu by Historyk

Powiązane treści