„Nową” Grunwaldzką mamy pojechać za trzy lata. Miasto wnioskuje o pozwolenie na budowę
Dodano: 01.02.2016 | 12:24Prace nad rozbudową ulicy mają rozpocząć się już za kilka miesięcy - najprawdopodobniej w drugim kwartale 2016 roku.
Na zdjęciu: Skrzyżowanie ulicy Grunwaldzkiej z ul. Filtrową również ulegnie przebudowie.
Fot. Eryk Dominiczak / archiwum
W 2019 roku bydgoszczanie mają poruszać się w pełni przebudowaną ulicą Grunwaldzką, która na najbardziej wysuniętym na północ odcinku ma łączyć się z drogą ekspresową S5. Aby tak się stało, ratusz złożył właśnie wniosek o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).
Inwestycja obejmująca odcinek od Węzła Zachodniego do granic miasta jest jedną z największych, które realizowane będą w najbliższych latach na terenie Bydgoszczy. Łączny koszt rozbudowy kluczowej arterii ma wynieść nawet 150 milionów złotych. Trzecia część tej kwoty zapisana jest już w budżecie na rok 2016, jednak jej większość stanowią środki na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości kolidujących z przygotowanym w ubiegłym roku projektem.
I to właśnie między innymi na potrzeby wykupów terenów pod rozbudowę ul. Grunwaldzkiej potrzebne jest miastu ZRID. Ma otworzyć ono drogę do rozpoczęcia prac budowlanych, co zaplanowano na drugi kwartał bieżącego roku. Przypomnijmy, że modernizowana część ulicy zyska nie tylko dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ale także (w stronę centrum) 3,5-kilometrowy buspas ułatwiający poruszanie się autobusów od strony Osowej Góry. Prace mają toczyć się w trzech etapach – najpierw zrealizowany zostanie odcinek od granic Bydgoszczy do ulicy Kolbego, następnie – od ul. Filtrowej do ul. Koronowskiej, a dopiero na końcu odcinek leśny (pomiędzy ul. Filtrową a ul. Kolbego). Taki harmonogram wynika z konieczności zbudowania na tym ostatnim systemu kanalizacji deszczowej.
Oprócz przebudowy drogi głównej, przeobrażeniom ulegnie również bezpośrednie sąsiedztwo ul. Grunwaldzkiej. Przebudowana zostanie część skrzyżowań, powstanie droga serwisowa łącząca się z ulicami lokalnymi (Wróblową, Zimorodkową, Łowiskową, Wronią, Perliczą, Papuzią, Zieloną, Okopową i Wyrzyską), a także infrastruktura rowerowa. Wybudowane zostaną ponadto nowe chodniki.
Jeszcze przed końcem pierwszej połowy roku miasto planuje skierowanie do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Odcinek przeznaczony do rozbudowy jest częścią drogi krajowej nr 80.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022