Bydgoszcz
15C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H 17 • L 14
23C
Sob
20C
Nd
22C
Pon
16C
Wt
17C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiInwestycjeNowa inwestycja w Niemczu. Na mocy nowego prawa [WIZUALIZACJE]
niemcz dunikowskiego
01.02.2019 | 00:14

Nowa inwestycja w Niemczu. Na mocy nowego prawa [WIZUALIZACJE]

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać zabudowa przy ulicy Dunikowskiego w Niemczu.

Fot. mat. Urzędu Gminy Osielsko

Do gminy Osielsko wpłynął pierwszy wniosek o realizacje inwestycji na mocy specustawy mieszkaniowej. Wprowadzone w sierpniu ubiegłego roku prawo, nazywane „lex deweloper”, budzi spore kontrowersje.

28 stycznia do urzędu gminy w Osielsku trafiło pismo od firmy PB Budrem z Barcina, w którym Leszek Ćwikliński (właściciel firmy) wnioskuje o ustalenie lokalizacji inwestycji na mocy ustawy o ułatwieniach i przygotowaniu inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Według jej zapisów, rada gminy może wydać odstępstwo na realizację inwestycji mieszkaniowej na terenie, który w ramach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest przeznaczony na ten cel. Ustawa o ułatwieniach w realizacji inwestycji mieszkaniowych nie określa wymogów dostosowania wyglądu nowych mieszkań do otoczenia. Jej maksymalną wysokość określono na 14 kondygnacji naziemnych w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Wprowadzenie ustawy zostało skrytykowane przez urbanistów. By ograniczyć możliwość stawiania budynków niepasujących do otoczenia, w Bydgoszczy (tak jak w kilku innych miastach) wprowadzono lokalne standardy urbanistyczne. Są one prawem miejscowym i określają zasady budowy nowych obiektów mieszkalnych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Bydgoscy radni uchwalili standardy urbanistyczne. Będzie to antidotum na „lex deweloper”?


Wracając do wniosku firmy z Barcina – zamierza ona zrealizować inwestycję mieszkaniową w Niemczu, przy ulicy Xawerego Dunikowskiego, Jana Matejki i Juliusza Słowackiego. Planowana jest tam budowa dwupiętrowego budynku z 33 mieszkaniami i garażem podziemnym. Wjazd na teren posesji ma być zlokalizowany od strony ulicy Dunikowskiego. Lokalizacja inwestycji jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który wskazuje, że na tej działce można dopuścić budowę zabudowy wielorodzinnej.

Warto wspomnieć, że to nie pierwsza inwestycja firmy Budrem w Niemczu. Zrealizowała ona osiedle domków jednorodzinnych Słoneczny Zakątek – co ciekawe, jest ono położone tuż obok działki, na której ma powstać nowy budynek wielorodzinny.


Powiązane treści