Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa linia międzygminna do Solca Kujawskiego? Rozpoczęły się rozmowy

Dodano: 07.03.2023 | 12:52

Na zdjęciu: Linie międzygminne cieszą się dużą popularnością.

Fot. Szymon Fiałkowski

Czy mieszkańcy Solca Kujawskiego doczekają się linii międzygminnej do Bydgoszczy? Szanse rosną po ostatnim spotkaniu burmistrz Teresy Substyk.

O pomyśle uruchomieniu połączenia między Bydgoszczą a Solcem Kujawskim mówi się już od dawna. W 2021 roku pisaliśmy o petycji mieszkańców, którzy apelowali o utworzenie linii międzygminnej. Jak tłumaczył inicjator tamtych działań Andrzej Komowski, połączenia realizowane przez PKS były niewystarczające.

Teraz sprawa wróciła w następstwie spotkania burmistrz Teresy Substyk z wiceprezydentem Michałem Sztyblem oraz posłem Pawłem Olszewskim. – Był to najważniejszy z wielu tematów, jakie poruszyliśmy. Wkrótce więcej szczegółów w tej sprawie – zapowiedział parlamentarzysta.

Na razie za wcześnie jeszcze na jakiekolwiek dokładne informacje odnośnie trasy albo daty uruchomienia linii. Wiadomo jednak, że władze gminy chciałyby takie połączenie uruchomić. – Podczas spotkania burmistrz Teresa Substyk wyraziła wstępne zainteresowanie utworzeniem linii międzygminnej Solec Kujawski – Bydgoszcz. Następnym krokiem będą rozmowy dotyczące kosztów utworzenia i funkcjonowania linii. Dopiero w dalszym etapie będą podejmowane decyzje dotyczące ewentualnego uruchomienia przewozów – mówi nam Zbigniew Stefański z soleckiego urzędu.

Ile kosztuje linia międzygminna?

Połączenia organizowane przez gminy we współpracy z Bydgoszczą mają jedną bardzo dużą zaletę – są dla pasażerów tańsze od innych przewoźników. Bilet jednorazowy kosztuje tak jak w stolicy województwa 3,80 zł. Można też kupić bilet okresowy obowiązujący także na liniach w Bydgoszczy, a dla dzieci i młodzieży oferowane są bilety miesięczne w cenie 10 zł.  Z takich rozwiązań korzystają już mieszkańcy gmin Białe Błota, Osielsko, Dobrcz czy Nowa Wieś Wielka.

Uruchomienie połączenia we współpracy z ZDMiKP możliwe jest po podpisaniu porozumienia obu gmin, uzgodnieniu trasy i rozkładu jazdy oraz oszacowaniu kosztów. Wpływy z biletów oczywiście nie pokrywają wydatków na funkcjonowanie linii, więc podbydgoska gmina i miasto muszą pokryć resztę kosztów. Większą część finansuje gmina. Przewozy realizuje MZK Bydgoszcz.

Kiedy w 2021 roku soleccy urzędnicy rozmawiali z ZDMiKP, planowano, aby nowa linia zatrzymywała się w tamtejszym parku przemysłowym oraz we wsi Chrośna. Wówczas szacowano, że gmina musiałaby wygospodarować 1 milion złotych rocznie i rozglądano się za dofinansowaniem, na przykład ze środków ZIT. Teraz koszt na pewno byłby większy.

Więcej kursów na linii 41

Najnowszą linią międzygminną jest linia 41, która funkcjonuje między Bydgoszczą a Osielskiem i Dobrczem. Od 1 marca oferuje ona sześć dodatkowych przejazdów na skróconej trasie Dworzec Leśne – Osielsko/Kąty. [czytaj więcej]

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adi
Adi
1 rok temu

Miasto komunikacje zwija, a ościenne gminy rozwijają. Panie Rafale Bruski, weź przykład od mniejszych sąsiadów i w końcu przestań ciąć połączenia. Ja wiem ze wszystko kosztuje, ale miasto aspirujące do miana metropolii powinno jednak mieć zdecydowanie więcej połączeń także tam gdzie powstają nowe osiedla i duże zakłady pracy (np Park Przemysłowy) Wie Pan ile osób z Fordonu tam pracuje a nie ma jak dojechać. Chociaż w szczycie przewozowym 6:00-8:00 i 14:00-16:00 . Pozdrawiam