Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 0 • L -3
8C
Czw
10C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
14C
Pon
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowa nazwa pociągu oburzyła bydgoszczan. PKP Intercity wydało oświadczenie [SONDA]
elf2_pociag_zmigrod_PESA_012
08.09.2017 | 17:59

Nowa nazwa pociągu oburzyła bydgoszczan. PKP Intercity wydało oświadczenie [SONDA]

Spółka nie pozostała obojętna na głosy płynące z Bydgoszczy.

Na zdjęciu:

Fot. archiwum

Enigma – taka nazwa pociągu została wybrana w tegorocznej edycji plebiscytu organizowanego przez PKP Intercity. Miała ona upamiętnić zasługi Mariana Rejewskiego, lecz zamiast tego wywołała spore kontrowersje. 

Przypomnijmy, że w zakończonej kilka dni temu akcji uczestniczyli internauci. To oni wybierali nowe nazwy pociągów w każdym województwie wytypowane przez poszczególne urzędy wojewódzkie. Dla składu kursującego z Bydgoszczy do Warszawy propozycje były trzy: Enigma, Wyczółkowski i Gopło. Najwięcej osób wybrało pierwszą z nich. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Zwycięska propozycja spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców Bydgoszczy. Głównie uwagę zwrócili na nią politycy i przedstawiciele lokalnych mediów, którzy przypomnieli, że Enigma to przecież niemiecka maszyna szyfrująca, największa broń Niemców w czasie wojny używana przeciw Polakom. To przedmiot, z którym Marian Rejewski walczył i odniósł sukces. Pojawiły się opinie, że nowa nazwa promuje nie zasługi bydgoszczanina, ale właśnie broń.

PKP Intercity postanowiło zareagować na docierające do nich negatywne opinie o nowej nazwie. „W odpowiedzi na głosy mieszkańców, którzy podkreślają zasługi wybitnego bydgoskiego matematyka i kryptologa, podejmujemy działania, opierające się na pozyskaniu odpowiednich zgód od rodziny Mariana Rejewskiego na wykorzystanie nazwiska w nazwie pociągu InterCity relacji Bydgoszcz – Warszawa. Mamy nadzieję, że tym samym dokonania Mariana Rejewskiego, który odegrał znaczącą rolę w działaniach wojennych zeszłego stulecia, zostaną należycie uhonorowane. Pozostajemy w kontakcie rodziną, a także z wojewodą kujawsko-pomorskim” – czytamy w oświadczeniu podanym przez Agnieszkę Serbeńską, rzeczniczkę prasową PKP Intercity.

Jak poinformowało TVP Bydgoszcz, córka Mariana Rejewskiego – Janina Sylwestrzak również jest oburzona nazwą „Enigma”. – Nie podoba mi się nazwa „Enigma” dla pociągu. Zgadzam się na „Rejewski” – mówiła. Ostateczna decyzja PKP Intercity w tej sprawie nie jest jeszcze znana.

Która nazwa pociągu jest lepsza?

Zobacz rezultat


Powiązane treści