Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy otwarta [ZDJĘCIA]
25.09.2023 | 23:19

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy otwarta [ZDJĘCIA]

Zdjęcia:

 Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Bydgoszczy oficjalnie otwarta. W poniedziałkowej (25 września) uroczystości udział wziął m.in. minister kultury Piotr Gliński.

– Parafrazując byłego premiera chciałoby się powiedzieć: yes, yes, yes. Mamy to – mówił dyrektor placówki Eugeniusz Borodij i przypominał, że starania bydgoskich archiwistów o budowę nowej siedziby trwały ponad trzy dekady. – Tu w sposób godny zostaną umieszczone zbiory archiwalne zarówno w formie archiwalnej, jak i cyfrowej – dodał. Podkreślał przy tym, że w gmachu będzie prowadzona także działalność popularyzatorska i edukacyjna (w najbliższą sobotę, 30 września zaplanowano dni otwarte w nowej siedzibie). Dyrektor Borodij zaznaczał, że działania w sprawie budowy nowej siedziby podjął także poprzedni dyrektor Archiwum Państwowego Janusz Kutta, bo to za jego kadencji udało się pozyskać działkę przy ul. Karłowicza pod budowę budynku, a inwestycję zrealizowała firma Budimex.

Gliński: gratuluję Bydgoszczy i archiwistom bydgoskim

– Chcę pogratulować Bydgoszczy i archiwistom bydgoskim, bo to dzięki państwu ta inwestycja jest zrealizowana – powiedział w swoim wystąpieniu minister kultury Piotr Gliński. Wspomniał, że archiwa to kręgosłup i krwioobieg nowoczesnego państwa. – Przez lata inwestycje w tym obszarze były zaniedbywane, bo zawsze się wydawało, że to coś mniej ważnego. To szalenie istotne, a my przełamujemy tę niemożność i takie inwestycje realizujemy w całym kraju – podkreślił. Gliński wspomniał, że podobne inwestycje otwarto m.in. w Krakowie, Nowym Sączu czy Białymstoku, a w budowie jest archiwum w Katowicach. Inwestycja w Bydgoszczy jest jedną z 7 645 tych, które w ostatnich ośmiu latach zrealizowano w obszarze kultury. Sam Gliński po południu pojechał jeszcze na budowę kampusu Akademii Muzycznej.

Obiekt Archiwum Państwowego przy ul. Karłowicza to czterokondygnacyjna bryła w stylu postmodernistycznym o neutralnej dla otoczenia kolorystyce. Zostały w nim zastosowane nowoczesne rozwiązania architektoniczne, technologiczne i informatyczne. Ściany zewnętrzne budynku pokrywa elewacja z wentylowanych płyt betonowych. Technologia wykorzystuje proces łamania światła, by zapobiegać przegrzewaniu się pomieszczeń.

Budynek został zaprojektowany jako energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Zasilanie do oświetlenia elewacji jest pozyskiwane z odnawialnych źródeł energii za pośrednictwem ogniw fotowoltaicznych. Przy budynku powstał również zbiornik retencyjny do zbierania wód opadowych. Magazyny pomieszczą ponad 30 kilometrów akt. Zostaną w nich ulokowane nowoczesne systemy regałowe i zapewnione właściwe warunki do długoterminowego przechowywania dokumentów (np. niższa temperatura, odpowiednia wilgotność powietrza).

Koszt całej inwestycji to około 70 milionów złotych, a w całości sfinansowano ją z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments