Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowa sygnalizacja w Łęgnowie już działa. Przekroczysz prędkość, będziesz musiał się zatrzymać
sygnalizacja w Łęgnowie Bydgoszcz
18.11.2021 | 17:24

Nowa sygnalizacja w Łęgnowie już działa. Przekroczysz prędkość, będziesz musiał się zatrzymać

Na zdjęciu: Sygnalizacja na ulicy Toruńskiej ma wymuszać zatrzymanie się kierowców, którzy w jej rejonie przekraczają dozwoloną prędkość.

Fot. Szymon Fiałkowski

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej poinformował o uruchomieniu nowej sygnalizacji w Łęgnowie-Wsi przy ulicy Toruńskiej. Jest nietypowa, bo sterują nią między innymi czujniki prędkości.

Inwestycja w rejonie skrzyżowania ulic Toruńskiej oraz Wypaleniska była zapowiadana przez drogowców już wiosną. Wówczas ZDMiKP poznał oferty na wykonanie sygnalizacji, którą postulowali zarówno mieszkańcy, jak i rada osiedla. Miała ona zwiększyć bezpieczeństwo osób idących w kierunku pobliskiego przystanku autobusowego czy filii biblioteki.

Przetarg wygrała olsztyńska firma AMP CT, która wykonała sygnalizację za ponad 140 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że poza możliwością wzbudzania światła zielonego przez pieszych posiada ona również zainstalowane czujniki prędkości. Jeżeli kierowcy dojeżdżający do świateł przekroczą dozwoloną w tym miejscu prędkość (40 kilometrów na godzinę), wówczas zapali im się czerwone światło. Ma to zmusić ich do zdjęcia nogi z gazu. I to nawet, jeśli w rejonie przejścia nie znajdują się piesi.

Sygnalizacja jest jedną z kilku, które powstały bądź powstają obecnie na terenie miasta. Przypomnijmy, że działają także nowe światła na przejściu dla pieszych na ulicy Fordońskiej na wysokości zakładów zbożowych. Kolejna powstaje w rejonie skrzyżowania ulicy Koronowskiej z ulicą Opławiec.

Wykonawca udzielił na realizację zadania pięcioletniej gwarancji.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
zdziwiony
zdziwiony
9 dni temu

Podobna instalacja w bodajże 2018 roku została wykonana w pewnej gminie na trasie z Bydgoszczy do Gdańska. Wówczas kosztowała około 30 tys. złotych netto. W Bydgoszczy też chciano takową wybudować w ramach programu 5/6 na terenie jednego z przygranicznych osiedli, ale nasz „mondry” ZDMiKP oceniał koszt na ponad 120 tys. złotych. Jak widać po 4 latach taniej się nie da, swoi też muszą zarobić. Jeszcze ciekawsze są wydatki na bardziej rozbudowane sygnalizacje świetlne, oświetlenia ulic czy doświetlenia przejść. Tak długo jak w mieście nie będzie należytej kontroli ze strony władzy, wałki i szwindle zwłaszcza wśród bydgoskich drogowców będą codziennością. A… Czytaj więcej »

Bedi
Bedi
9 dni temu

Jestem zwolennikiem bezpieczeństwa ale nie wydawania bez sensu pieniędzy na tym odcinku drogi są takie dziury i koleiny ze wątpię czy ktoś zaryzykuje zawieszenie auta I pojedzie szybciej niż 40 km/h.

Powiązane treści