Bydgoszcz
24C
Słonecznie
48% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 25 • L 24
21C
Sr
23C
Czw
27C
Pt
28C
Sob
28C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowa szkoła w Fordonie zachwyca. Prezydent: Takich inwestycji powinno być więcej [ZDJĘCIA]
01.09.2017 | 10:13

Nowa szkoła w Fordonie zachwyca. Prezydent: Takich inwestycji powinno być więcej [ZDJĘCIA]

Nowoczesna placówka znacznie wyróżnia się od innych obiektów szkolnych istniejących w Bydgoszczy.

Na zdjęciu: Przybyłych gości powitała dyrektor szkoły Hanna Wojciechowska-Świeciak.

Fot. Justyna Wróblewska

– W poniedziałek rozpoczynamy działalność w nowej placówce szkolno-przedszkolnej – poinformowała w czwartkowe południe Hanna Wojciechowska-Świeciak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9. To właśnie zarządzana przez nią szkoła będzie znajdować się w nowo wybudowanym budynku przy ulicy Bora-Komorowskiego 2. 

Czwartkowe spotkanie połączone ze zwiedzaniem szkoły rozpoczęto od wspomnień związanych z realizacją tej inwestycji. Pomysł budowy nowej szkoły pojawił się już kilka lat temu. – Potrzebę przystąpienia do inwestycji wywołało dynamicznie rozwijające się osiedle – przypominał prezydent Bydgoszczy. Zlecenie wykonania projektu budowlanego wraz z kosztorysem pojawiło się w 2014 roku, a w czerwcu 2015 roku ogłoszono przetarg na pracę budowlane. – Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Ebud-Przemysłówka Sp. z o.o. z Bydgoszczy – mówił Mirosław Jagodziński, dyrektor wydziału inwestycji miasta, który przypomniał najważniejsze daty związane z tym obiektem. – W grudniu 2015 roku rozpoczęto prace budowlane. W marcu 2016 roku budynek wyszedł ponad poziom gruntu. W lipcu 2016 roku położono dach nad salą sportową. W sierpniu 2016 roku rozpoczęto prace wewnętrzne, a w sierpniu 2017 roku zakończono budowę – wymieniał Jagodziński. Wartość inwestycji wyniosła 44 mln zł, a wszystkie elementy znajdujące się w szkole są nowe.

Placówka przy ulicy Bora-Komorowskiego to nie tylko najnowocześniejsza szkoła w regionie, ale również największa. – Zdarzenie jest niecodzienne. Lata temu budowaliśmy i otwieraliśmy szkołę w Bydgoszczy. To najnowocześniejszy obiekt oświatowy w województwie i prawdopodobnie jeden z najnowszych w Polsce – mówił prezydent Bruski i podkreślał, że podobnych obiektów powinno być więcej: – Jest to kierunek, który powinniśmy wyznaczyć w Bydgoszczy. Tak powinny wyglądać wszystkie szkoły w naszym mieście. Wierzę, że do tego momentu dotrwamy wszyscy. I oby nastąpił on jak najszybciej.

Budynek o powierzchni 12 725 m kw składa się z trzech pięter. Do każdego z nich można dotrzeć nie tylko za pomocą schodów, ale również wind. Każda kondygnacja ma jeden dominujący kolor. Na parterze przeważa kolor morski, pierwsze piętro jest pomarańczowe, a ostatnie – niebieskie. W całym budynku znajduje się 120 pomieszczeń, z czego 28 to sale lekcyjne. – Na parterze są pomieszczenia techniczne i socjalne dla personelu, sekretariat, gabinety dyrektora i księgowej, a na piętrze znajduje się pokój nauczycielski, gabinet wicedyrektora oraz pomieszczenia stomatologa, pedagoga, logopedy i psychologa – opowiadał Jagodziński. W obiekcie znajduje się też świetlica z tarasem, aula z reżyserką, dwie sale komputerowe, dobrze wyposażona kuchnia, stołówka z stolikami wewnątrz oraz na zewnątrz, pełnowymiarowa sala gimnastyczna. Szatnie są w części piwnicznej.

Tuż obok budynku, na terenie nieruchomości, znajduje się boisko wielofunkcyjne o wymiarach 44×32 m, małe boisko do piłki nożnej o wymiarach 22×44 m z bieżnią 4-torową okólną, bieżnia 5-torowa o długości około 60 m z rozbieżnią spełniającą jednocześnie funkcję rozbieżni do skoku w dal, strefa do ćwiczeń równoważnych, plac zabaw dla dzieci przedszkolnych – z wewnętrznym ogrodzeniem, plac zabaw dla dzieci szkolnych – młodszych, strefa zewnętrzna dla dzieci starszych z grami i zabawami o charakterze edukacyjnym. Obok znajduje się również aktualnie pusty teren, na którym w przyszłości ma być zbudowany kryty basen.

W szkole podstawowej liczącej 28 oddziałów ma się uczyć około 700 uczniów, a do ośmiu oddziałów przedszkolnych uczęszczać może maksymalnie 200 dzieci. Pierwsi z nich odwiedzą budynek już w przyszłym tygodniu. Pierwszy dzwonek w nowej szkole zabrzmi w poniedziałek o godzinie 8:00. Jednak każda chętna osoba może odwiedzić, go już w tę sobotę podczas drzwi otwartych, które rozpoczną się o godzinie 10:00. Zdjęcia z wnętrza budynku można zobaczyć również TUTAJ. 


Powiązane treści