Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowa trasa kolejki, tendrownia i… kolej linowa. Znamy projekt planu dla Myślęcinka

Dodano: 30.04.2024 | 20:57

Na zdjęciu: W nowym planie miejscowym dla Myślęcinka MPU zapewniła ochronę terenów zielonych.

Fot. Szymon Makowski/archiwum

Do 15 maja można złożyć uwagi do projektu planu miejscowego „Myślęcinek – Leśny Park Kultury i Wypoczynku”. Zapisy podkreślają jego parkowo-leśny charakter – z ciekawostek należy wyróżnić propozycję przebiegu kolejki linowej i nową trasę dla kolei wąskotorowej. Czy takie inwestycje doczekają się realizacji?

Plan dla Myślęcinka obejmuje obszar o powierzchni ok. 652 hA. Jego granice wyznaczają od północy – teren osiedla Podkowa, grunty położne przy ulicy Hipicznej u zbiegu ze Strugą Zacisze oraz ulica Jeździecka, od wschodu – ulica Gdańska, od południa – linia kolejowa nr 201 i od zachodu – ulica Rekreacyjna.

Zgodnie z projektem planu, wschodnia część Myślęcinka – od Hipicznej do linii kolejowej – to teren lasu. Między Hipiczną a ZOO ustalono obszar parku leśnego. W jego granicach dopuszcza się sytuowanie obiektów z zakresu: sportu i rekreacji, nauki, edukacji, kultury, rozrywki, wystawiennictwa, gastronomii. Ewentualne obiekty mogą mieć maksymalnie 10 metrów wysokości (z wyjątkiem np. karuzeli); MPU wskazuje, że w jak największym zakresie należy zachować istniejący drzewostan o charakterze leśnym.

W rejonie centralnej części Myślęcinka, Ogrodzie Botanicznym czy w obrębie Centrum Edukacji Ekologicznej/Szumilasu obowiązuje zakaz urządzania miejsc do parkowania samochodów osobowych; zapisy dopuszczają funkcjonowanie Wakeparku czy punktów usługowo-gastronomicznych czy sportowych (poza ogrodem botanicznym).

Dawne tereny wystawiennicze w pobliżu pętli autobusowej Myślęcinek mogą zostać przeznaczone na… ustawienie tam rozebranej tendrowni z dworca Bydgoszcz Główna (w pierwotnej formie), której elementy leżą od kilku lat na terenie magazynu ZDMiKP przy Witebskiej. Ponadto, projekt planu dopuszcza funkcjonowanie usług z zakresu edukacji, kultury, rozrywki, wystawiennictwa, gastronomii, muzealnictwa, sportu i rekreacji. Nowe budynki powinny być “wtapianie w zieleń”, która może być także zastosowana na ścianach i dachach; te ostatnie mogą służyć jako punkty widokowe czy przestrzenie do wypoczynku.

Co z ruinami dawnego browaru? Nowy plan miejscowy dopuszcza tam funkcję usługową (z zakresu nauki, edukacji, kultury, rozrywki, wystawiennictwa, turystyki, wypoczynku, gastronomii, sportu i rekreacji, zamieszkania zbiorowego, administracji, zdrowia i pomocy społecznej), z ewentualną dominantą do 22 metrów.


Przeczytaj tekst z 2019 roku: Dawny browar w Myślęcinku niszczeje. Trwa spór o teren i budynki


Interesujące zapisy projektu dotyczą terenu przy Rekreacyjnej za pętlą Las Gdański, naprzeciwko skrzyżowania z Hippiczną. Według MPU, to miejsce mogłoby być stacją nowej kolejki wąskotorowej wykorzystującą elementy dawnej tendrowni. Jej trasa mogłaby wyglądać następująco: Rekreacyjna – przejazd przez ulicę w rejon Parku Rozrywki – trasa leśna wzdłuż Gdańskiej – przed kortami skręt w stronę Różopola – Różopole – przebieg wzdłuż Hippicznej do Konnej – wzdłuż Konnej – dawna stacja Myślęcinek. Jej przystanki planowane są:

  • przy Parku Rozrywki
  • na wysokości przystanków autobusowych Gdańska/Las
  • nieopodal boisk i miasteczka rowerowego
  • przy Polanie Różopole
  • przy skrzyżowaniu Hippiczna/Konna
  • na wysokości stoku narciarskiego
  • przy wejściu do Ogrodu Botanicznego

Przypomnijmy, że w 2018 roku prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski obiecywał odbudowę kolejki, lecz w plebiscycie inwestycyjnym z 2021 roku to zadanie + budowa biegunarium przy ogrodzie zoologicznym nie zyskało większej popularności.

To jednak nie jedyna kolej, jaką w Myślęcinku widzą miejscy urbaniści. W rysunku do plan zaproponowali oni przebieg… kolei linowej. Jej trasa miałaby się zaczynać tuż obok pętli Las Gdański, a kończyć w Ogrodzie Botanicznym IHAR przy Jeździeckiej. Korzystający z tej atrakcji mogliby zobaczyć cały Myślęcinek z góry. Są też propozycje nowych ciągów pieszych, m.in. po zachodniej stronie stawu z fontannami z kładką przez Strugę Myślęcińską, co byłoby kolejną alternatywą na trasie ZOO – Ogród Botaniczny.

Nowa trasa kolejki, tendrownia i... kolej linowa. Znamy projekt planu dla Myślęcinka

Wizja tras kolejki linowej (czarna linia z kwadratami) i nowej kolei wąskotorowej (na granatowo)

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Myślęcinek – Leśny Park Kultury i Wypoczynku” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko jest dostępny do 15 maja. Z projektem można zapoznać się w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy (ul. Grudziądzka 9-15, budynek A, piętro III, pok. 314) w dni robocze w godzinach pracy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Projekt planu miejscowego jest również dostępny w wersji elektronicznej: KLIKNIJ TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bydgoszczanin
Bydgoszczanin
2 miesięcy temu

Kolejne bicie piany. Przy starym/nowym prezydencie naszego miasta nic z tych rzeczy nie powstanie. Nie po to kazał rozebrać kolejkę wąskotorową w przesżłości by ją teraz odbudowywać. A mitomania w postac kolejki napowietrznej bignącej z południa na pólnoc wpoprzez Myślecinka nalezy włożyć między bajki! Planiści widzę dużo ostrożność w Waszych planach! Jak szaleć to szaleć! Może chociaż mały kosmodrom z wekeendowymi lotami wycieczkowymi na Księżyć?