Nowe autografy na ulicy Długiej
Dodano: 11.11.2015 | 18:45Na zdjęciu: Laureaci 10-tej edycji odsłonięcia Bydgoskich Autografów. Od lewej: Paweł Łysak, prof. Zbigniew Włodarczyk, Maciej Figas
Fot. Justyna Wróblewska
Maciej Figas, Paweł Łysak i prof. Zbigniew Włodarczyk odsłonili tabliczki ze swoimi podpisami, które zostały wmurowane w nawierzchnię ulicy Długiej w Bydgoszczy. Uroczystość odbyła się dziś (11 listopada) tuż po godzinie 14 w okolicach skrzyżowania ul. Długiej z ul. Batorego.
Laureaci przyjechali na miejsce specjalną dorożką konną, w której towarzyszył im Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Przed nimi przemaszerowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy oraz Ułani z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. gen. Orlicz-Dreszera. 10-ta edycja odsłonięcia Bydgoskich Autografów, zgodnie z tradycją, rozpoczęła się od zagrania hejnału Bydgoszczy przez przedstawiciela orkiestry. Po tym występie wspomniano zmarłego Jana Kulczyka, który odsłaniał swój podpis w 2013 roku, a następnie głos zabrał Przewodniczący Kapituły Bydgoskich Autografów, którym jest prezydent miasta. Krótko wspomniał, jak ważne w historii Polski jest Święto Niepodległości, po czym skupił swoją uwagę na laureatach odbywającej się uroczystości. Podkreślił wspólną cechę łączącą nagrodzonych, jaką jest to, że nie pochodzą oni z Bydgoszczy, lecz znaleźli w tym mieście miejsce dla siebie. Przywiązanie do Bydgoszczy najlepiej podsumował prof. Włodarczyk w swojej późniejszej wypowiedzi: „W moim przypadku to trochę jak z małżeństwem. Wpierw było zauroczenie i zakochanie w tym mieście, potem wiele lat wspólnej pracy, czasami burzliwej, ale wspaniałej, a na końcu sfinalizowanie tym najważniejszym podpisem. Tak więc obiecuję, że to małżeństwo będzie szczęśliwe, zgodne i trwałe.”
Każdy laureat osobiście odsłonił tabliczkę ze swoim autografem, po czym powiedział kilka zdań do zgromadzonego tłumu. Pierwszy zaprezentował się Maciej Figas będący dyrektorem Opery Nova w Bydgoszczy od 1992 r. Dyrygent podziękował swoim współpracownikom, kadrze zarządzającej oraz zespołom, a nagrodę potraktował, jako uhonorowanie wysiłku całego zespołu bydgoskiej Opery Nova. Następnie wypowiedział się były dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a obecny kierownik Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Paweł Łysak. Reżyser wyraził swoje wzruszenie i dumę z tego, że jego autograf znalazł się właśnie na tej bydgoskiej ulicy, mówiąc: „Czuję się człowiekiem głęboko związanym z tym miastem.” Jako ostatni głos zabrał prof. Zbigniew Włodarczyk, który jest kierownikiem Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Chirurg stwierdził, że przyznane mu wyróżnienie to nagroda dla samej transplantologii.
Nagrodzeni dostali małe wersje tabliczek ze swoimi podpisami, które uroczyście wręczył prezydent Rafał Bruski oraz Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Zbigniew Sobociński. Oprócz tego otrzymali także drobne upominki od przedstawicieli Stowarzyszenia Bydgoskiej Starówki, wśród których znalazł się obraz przedstawiający bydgoską starówkę i tradycyjny rogal będącego symbolem dzisiejszego dnia.
Po zakończeniu ceremonii zaproszeni goście udali się na uroczysty obiad pozostawiając na ulicy Długiej trwałe znaki swojej obecności.
- Co czeka na nas w Bydgoszczy w maju? [LISTA WYDARZEŃ ADRIA ART] - 22 kwietnia 2025
- Faworyci i Czarne Konie w Lidze Mistrzów – Kto Zaskoczy? - 19 kwietnia 2025
- Komedia teatralna w gwiazdorskiej obsadzie. Jaką historię poznamy w spektaklu ,,Inteligenci”? - 18 kwietnia 2025