[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe fontanny na Wyspie Młyńskiej! Atrakcja tarasów przy Młynach Rothera już po testach [WIDEO]

Dodano: 07.11.2020 | 09:46

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać nocne podświetlenie fontann przy Młynach Rothera.

Fot. Rafał Bruski/Facebook

W remontowanym kompleksie Młynów Rothera trwają testy fontann, które będą jedną z atrakcji powstających przed młynami tarasów rekreacyjnych.

Nagranie z dziennych, a także wieczornych testów wodotrysków zostało opublikowane na facebookowym profilu prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Rozległy kompleks fontann powstał po stronie Spichrza Zbożowego, znajdującego się od strony Brdy. Składa się on z betonowych konstrukcji, w których zamontowano instalację oraz ponad 50 dysz o zróżnicowanej budowie, z których tryskać będzie woda. Jak widać na nagraniu, fontanny są podświetlane kolorowym, zmieniającym się światłem m.in. w barwach zielonej, fioletowej czy czerwonej. Pierwsze komentarze na temat fontann są pozytywne, ale pojawiły się głosy, że zmieniające się co chwile jaskrawe, kolorowe światło nie pasuje do estetyki tarasów i powinno zostać zmienione na zwyczajne jasne.

– Niecka fontanny rozpoczyna się wzdłuż schodów prowadzących na taras przy spichrzu mącznym (od strony polany na Wyspie Młyńskiej). Woda kaskadowo opadać będzie w kierunku odrestaurowanego komina. Będzie on odbijała się w tafli wody. Następnie woda spływać do niecek położonych  równolegle do spichrza zbożowego i zakończy przy wejściu do obiektu – podkreśla Urząd Miasta Bydgoszczy.

Do wykończenia niecki użyte zostaną okładziny z szarego granitu. Fontannę otaczać ma rozległy taras przylegający do obu spichrzy. Do jego wykończenia używane są impregnowane deski. Jak zapewnia ratusz, będzie to największy obiekt tego typu w Polsce. Wykonawca zarówno tarasu, jak i rewitalizacji Młynów – firma Budimex – deklaruje, że zakończenie prac budowlanych nastąpi do końca roku.

Nie mam wątpliwości, że bydgoszczanie są dumni z tej inwestycji – mówił niedawno prezydent Bydgoszczy. – Odzyskujemy nie tylko cenny zabytek architektury przemysłowej. Ta inwestycja to również finał rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Liczę, że nowy Park Kultury będzie jedną z największych atrakcji dla osób odwiedzających Bydgoszcz. Jednocześnie rozpoczynając to zadanie od początku stawiamy na to, by obiekt był jak najszerzej dostępny dla bydgoszczan, zachęcał do spędzania wolnego czasu na Wyspie Młyńskiej – dodał Rafał Bruski.

Cały obiekt składający się ze Spichrza Zbożowego (od strony Brdy), Spichrza Mącznego (od strony ul. Mennica) i łączącego je młyna przechodzi kompleksową rewitalizację. Miasto pozyskało na ten cel unijne fundusze w kwocie ponad 25 mln zł. Koszt obecnie prowadzonych prac to około 95 mln zł. Obiektem zgodnie z uchwałą Rady Miasta zarządzać będzie nowa miejska instytucja – Park Kultury.

Nagranie z testów fontanny na tarasach przy Młynach Rothera możecie zobaczyć poniżej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
1 rok temu

Nikogo nie przyciagnie bo jest lockdown

Adam
Adam
1 rok temu

Czy woda jest w obiegu zamkniętym? Czy to ekologiczne rozwiązanie w dobie suszy i budowania zbiorników na deszczówkę…również w Bydgoszczy?