[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe miejsce dla małych i dużych. Melostrefa zaprasza na zajęcia dla dzieci!

Dodano: 17.08.2022 | 12:20

Na zdjęciu: W Melostrefie można skorzystać z różnych zajęć stworzonych z myślą o konkretnych grupach wiekowych.

Fot. nadesłane

Miejsce pełne kreatywności, pobudzające dzieci do działania i rozwijające ich pasje oraz umiejętności – tak w skrócie można opisać Centrum Edukacyjno-Terapeutyczne Melostrefa na osiedlu Leśnym. Już od wejścia słychać tam muzykę, przy której realizowane są zajęcia nawet dla niespełna rocznych dzieci. Jednak w tym miejscu dzieje się znacznie więcej!

Założycielami Melostrefy jest młode małżeństwo, które już od dawna zdobywało umiejętności niezbędne do prowadzenia takiego miejsca. – Pomysł rodził się w naszej głowie od dawna. Moja żona Asia pracowała w różnych placówkach pedagogicznych od 10 lat. W ubiegłym roku doszliśmy do wniosku, że w Bydgoszczy brakuje miejsc, w których rodzice mogliby popołudniami zapisać swoje dzieci na zajęcia nakierowane na muzykę i terapię – mówi Michał Jarocha.

Pomysł udało się zrealizować przy ulicy Czerkaskiej 11/5 w Bydgoszczy. To tam odbywają się wszystkie zajęcia realizowane przez pięcioosobowy zespół, w skład którego wchodzą założyciele, a także logopeda, terapeuta integracji sensorycznej oraz nauczyciel gry na skrzypcach. – Wszyscy mamy wykształcenie kierunkowe i wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi – podkreśla Joanna Jendrzejewska-Jarocha.

Zajęcia dla dzieci w Bydgoszczy dopasowane do wieku

W Melostrefie można skorzystać z różnych zajęć stworzonych z myślą o konkretnych grupach wiekowych. Dla najmłodszych, w wieku od 0 do 3 lat, proponowane są zajęcia umuzykalniające według znanej na całym świecie metody nauczania E.E. Gordona.

 – W czasie „gordonek” przede wszystkim śpiewamy, tańczymy i bawimy się muzycznie, a podstawowym instrumentem jest nasz głos. Co ważne, w tych zajęciach dziecko uczestniczy wspólnie z rodzicem, który śpiewa i rytmizuje razem z prowadzącym – wyjaśnia Joanna i dodaje, że takie aktywności nie tylko wprowadzają malucha w świat muzyki, ale również przyśpieszają rozwój mowy i ruchu.

Z myślą o nieco starszych dzieciach (3-6 lat) powstały autorskie zajęcia z rytmiki, których uczestnicy poznają instrumenty muzyczne, uczą się piosenek, tańczą, a nawet tworzą choreografię! Styczność z instrumentami muzycznymi mają również dzieci w wieku od 1 do 6 lat uczęszczające na sensomuzykę. Na tych zajęciach każdy uczestnik poznaje swoje zmysły: dotyka różnych faktur, smakuje, wącha, słucha i… świetnie się bawi! Wszystko odbywa się przy dźwiękach instrumentów wydobywanych na żywo przez muzyka i w obecności terapeuty integracji sensorycznej.

Dużym zainteresowaniem cieszą się też grupowe zajęcia plastyczne Arte, na których dzieci tworzą różne projekty – rysują, malują, lepią z gliny i innych mas. Wszystko to powstaje przy dźwiękach tematycznej muzyki z bajek, którą są podstawą do spotkań i kreatywnej zabawy osób w wieku od 4 do 13 lat. „Nie idealne jest idealne” – to motto zajęć Arte.

Ponadto w Centrum na osiedlu Leśnym prowadzone są indywidualne i grupowane zajęcia nauki gry na gitarze, ukulele, skrzypcach i fortepianie. Skorzystać z nich mogą też dorośli. Nauka śpiewu to kolejna opcja dostępna dla wszystkich.

zajęcia dla dzieci melostrefa bydgoszcz

Terapie oparte na dobrych relacjach

W Melostrefie prowadzone są również indywidualne terapie nastawione na pomoc w zwalczeniu problemów, z którymi boryka się dziecko. Podczas spotkań z doświadczonym logopedą diagnozowane i zwalczane są nieprawidłowości w mowie, a stymulowanie polisensoryczne zmniejsza nadwrażliwość na bodźce.

Na pierwszym miejscu stawiamy dziecko. To o jego rozwoju myślimy prowadząc nasze zajęcia. Dzięki temu dziecko robi postępy w szybkim tempie – mówi Joanna, która prowadzi większość Melozajęć. Zaliczyć do nich można również muzykoterapię, która otwiera dziecko i uwrażliwia na muzykę  – Najlepsze momenty na muzykoterapii? Wszystkie, w których dzięki muzyce dziecko jest szczęśliwe! – odpowiada bez zastanowienia.

Popołudnia wolne dla rodziców

Większość zajęć w Melostrefie odbywa się w godzinach popołudniowych, między 12:00 a 19:00. – Docelowo chcemy, by Melostrefa działała nawet przez cały dzień, z nastawieniem na zajęcia popołudniowe – wyjaśnia Michał.

Większość zajęć dla starszych dzieci odbywa się bez obecności rodziców, którzy mogą w tym czasie spokojnie zająć się innymi sprawami. Ich pociechy przebywają pod opieką osób z olbrzymim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Natomiast w przypadku najmłodszych rodzic aktywnie uczestniczy w zajęciach razem z dzieckiem i buduje w ten sposób wzajemną relację.

zajęcia dla dzieci melostrefa bydgoszcz

Darmowe zajęcia i plany na przyszłość

Zapisując dziecko na zajęcia grupowe, pierwsze spotkanie zawsze jest darmowe. – To takie wprowadzenie w nasz Meloświat – można poczuć atmosferę miejsca, poznać, jak wyglądają zajęcia – wyjaśnia Michał. Co jakiś czas odbywają się też darmowe konsultacje ze specjalistami centrum. – Pierwsza taka akcja odbyła się w kwietniu i cieszyła się sporym zainteresowaniem rodziców. We wrześniu chcemy taki dzień wolny w Melostrefie powtórzyć. Wtedy rodzic będzie mógł bezpłatnie skorzystać z pomocy m.in. logopedy, terapeuty integracji sensorycznej czy terapeuty behawioralnego.

Możliwe, że oferta zajęć realizowanych w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym Melostrefa będzie jeszcze bogatsza. Jego założyciele ciągle szukają urozmaiceń.

Mamy pomysły na zajęcia muzyczne dla mam w ciąży, tak żeby dziecko już dosłownie od małego oswajało się z muzyką. Chcielibyśmy w ferie zimowe i wakacje robić także warsztaty dla dzieci w formie półkolonii. Myślimy też o dołączeniu kolejnych terapeutów np. psychologa czy nawet nauczycieli języków obcych – zdradza nam Michał i zapewnia, że to dopiero początek!

Zapisy na zajęcia:
– telefon: 609 714 313,
– e-mail: kontakt@melostrefa.pl,
– Facebook: Melostrefa
– Instagram: melostrefa
– strona internetowa: www.melostrefa.pl/
oraz osobiście w Centrum Edukacyjno-Terapeutycznym Melostrefa przy ulicy Czerkaskiej 11/5 w Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
3 miesięcy temu

Fot. Agnieszka Szkatulska 😊📸