Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe mieszkanie w Bydgoszczy czy używane — porównanie

Dodano: 03.10.2024 | 20:35

Na zdjęciu: Nowe inwestycje deweloperskie odróżnia to, że w praktyce zawsze znajdzie się miejsce postojowe zewnętrzne lub w hali garażowej przy zakupie mieszkania.

Fot. nadesłane

Wydawać by się mogło, że nie każdy może sobie pozwolić na nowe mieszkanie od dewelopera, dlatego wciąż wiele osób decyduje się na zakup lokalu z rynku wtórnego. Czy to dobry wybór? Dlaczego można nawet więcej zapłacić za używane mieszkanie w porównaniu z nowym? Jak kształtują się koszty utrzymania kilkunastoletniego budynku względem nowego? Kto zapłaci więcej?

Mieszkanie z rynku pierwotnego a z rynku wtórnego

Oczywiste jest, że wybór mieszkania z rynku wtórnego zwykle podyktowany jest ceną. Nabywcy decydują się na zakup mieszkania z drugiej ręki przede wszystkim z uwagi na znacznie niższą cenę względem lokalu prosto od dewelopera. Nieruchomości z rynku pierwotnego jednak nie zawsze są dużo droższe od mieszkania używanego, a trzeba pamiętać, że wybór tego drugiego wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami.

Zakup nowego mieszkania od dewelopera wymaga wykończenia, na co również potrzeba środków finansowych. Nie inaczej jest z mieszkaniem z rynku wtórnego, tyle że w tym przypadku najpierw należy zdemontować i rozebrać wnętrze, aby później je wykonać zgodnie z naszymi upodobaniami. Nierzadko w mieszkaniu z drugiej ręki wymagany jest mniej lub bardziej kosztowny i czasochłonny remont, jak np. wymiana instalacji.

Osoby zmotoryzowane, decydujące się na mieszkanie w Bydgoszczy z rynku wtórnego, mogą mieć problem ze znalezieniem dedykowanego miejsca postojowego. Nowe inwestycje deweloperskie odróżnia to, że w praktyce zawsze znajdzie się miejsce postojowe zewnętrzne lub w hali garażowej przy zakupie mieszkania.

Sporym minusem, o czym zdają sobie sprawę poszukujący mieszkania z rynku wtórnego, to ograniczona oferta w danym budynku, na wymarzonym osiedlu itd. W nowej inwestycji deweloperskiej oferta jest bardzo szeroka, od najmniejszych metraży po największe i przeróżne układy.

Nie każdy wie, że kupno używanego mieszkania wiąże się również z opodatkowaniem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%.

Nowe mieszkanie w Bydgoszczy od dewelopera — co jeszcze można zyskać?

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego od osoby prywatnej, nigdy nie mamy pewności, na kogo trafimy, podczas gdy decydując się na zakup lokalu od dewelopera, mamy zagwarantowane bezpieczeństwo transakcji ze względu na ochronę Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Na tle istniejących już osiedli, nowe inwestycje deweloperskie wyróżniają także dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców czy nowoczesne rozwiązania stosowane w mieszkaniach, jak i częściach wspólnych. Np. na Murapol Osiedlu Akademickim przy ul. Akademickiej w Nowym Fordonie mieszkania w standardzie są wyposażone w pakiet antysmogowy, zapewniający stały dopływ świeżego powietrza do wnętrz, a także Home Management System umożliwiający korzystanie z najnowocześniejszych urządzeń smart home. HMS pozwala zarówno zdalnie — za pomocą aplikacji mobilnej — jak i manualnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy zaworami wody. Inteligentne zarządzanie mediami pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 29% w skali roku!

Na terenie Murapol Osiedla Akademickiego zaprojektowano też stację ładowania samochodów elektrycznych, dzięki czemu użytkownicy niskoemisyjnych środków transportu, czyli coraz popularniejszych elektryków, będą mogli ładować swoje pojazdy tuż pod domem.

Nowe mieszkania w Bydgoszczy — nawet 25% oszczędniej? 

Nie jest tajemnicą, że stare, nawet kilkunastoletnie budownictwo było projektowane według innych wytycznych w zakresie zapotrzebowania energetycznego. Dzisiejsze osiedla zużywają wyraźnie mniej energii elektrycznej, ale również cieplnej, co oczywiście wpływa niższe rachunki za media uiszczane przez mieszkańców. Wpływ mają na to nowoczesne technologie budowlane wykorzystywane przez deweloperów, ale także energooszczędne rozwiązania w postaci choćby oprawy oświetleniowej LED w częściach wspólnych, które znajdziemy na Murapol Osiedlu Akademickim.

Porównując koszty energii elektrycznej, które generuje w skali miesiąca nowy budynek na Murapol Osiedlu Akademickim o powierzchni 3,7 tys. m2 (ok. 1,8 tys. zł; 0,31 zł/m2) względem innej 12-letniej nieruchomości o powierzchni 5,1 tys. m2 (ok. 3,1 tys. zł; 0,4 zł/m2), wynika, że w tym pierwszym zapłacimy ok. 25% mniej (biorąc już pod uwagę różnicę powierzchni).

Na tym samym przykładzie, koszt centralnego ogrzewania budynku na nowym Murapol Osiedlu Akademickim (ok. 4,8 tys. zł; 1,31 zł/m2) jest nawet 15% niższy w porównaniu z 12-letnim budynkiem (ok. 7,3 tys. zł; 1,43 zł/m2).

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania, należy pamiętać o wyżej wymienionych czynnikach, które mogą sprawić, że wybierając lokal z rynku wtórnego, sumarycznie wyniesie nas to więcej w porównaniu z nowym mieszkaniem. Pamiętajmy też, że nowoczesne nieruchomości deweloperskie będą prawdopodobnie znacznie bardziej zyskiwać na wartości aniżeli starsze budownictwo, co ma również niebagatelne znaczenie, jeśli ktoś kupuje mieszkanie w celach inwestycyjnych.