Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe mosty Kazimierza Wielkiego. We wrześniu próbne obciążenie [RAPORT]

Dodano: 30.08.2023 | 13:36

Na zdjęciu: Tak pod koniec sierpnia wyglądały nowe mosty Kazimierza Wielkiego.

Fot. ZDMiKP

Do końca tego roku firma Trakcja ma oddać do użytku most tramwajowy w ciągu Kazimierza Wielkiego. Wraz z końcem lutego 2024 roku ukończone mają być wszystkie prace drogowe – w tym związane z realizacją drugiej przeprawy dla aut. Na jakim etapie jest opóźniona inwestycja?

Budowa nowych mostów Kazimierza Wielkiego wraz z przebudową układu drogowo-torowego miała zakończyć się dwa miesiące temu. Realizująca zadanie spółka Trakcja nie była jednak na tyle zaangażowana w prace, co w połączeniu z czynnikami atmosferyczno-covidowo-wojennymi przyniosło już dwumiesięczne opóźnienie.

Ciągnące się miesiącami utrudnienia w rejonie Kapuścisk i Bartodziejów mają zakończyć się na przełomie 2023 i 2024 roku. Na podstawie aneksu do umowy pomiędzy ZDMiKP a Trakcją, most tramwajowy wraz z całym przebudowanym układem torowym na Fordońskiej i Toruńskiej ma być gotowy (wraz z pozwoleniem na użytkowanie) do 15 grudnia 2023 roku. Miasto jest bowiem zobligowane do tego, by do końca roku rozliczyć dotację unijną. Prace związane z przebudową przeprawy drogowej wraz z przebudową układu mają zakończyć się do 29 lutego 2024 roku.


CZYTAJ TAKŻE: Jak ma wyglądać plac Teatralny? Trwają przygotowania do konkursu


Pod koniec sierpnia wyraźnie widać, że bardziej zaawansowane są prace nad przeprawą tramwajową –  ułożone zostało torowisko, zamontowano również słupy trakcyjne. – Ponadto trwają roboty przy najazdach na obiekt od strony ul. Fordońskiej i Kazimierza Wielkiego. Nadal układane są betonowe płyty, w których montowane będą tory tramwajowe – przekazuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Drogowcy zapowiadają, że jeszcze we wrześniu przeprowadzone zostaną próby obciążeniowe obu obiektów.  Co zatem z realizacją przeprawy drogowej? Zarząd dróg dodaje, że płyta mostu została zabetonowana, a teraz trwają prace przy chodniku oraz dojazdach na most. Kontynuowane są też roboty kanalizacyjne na południowej jezdni ulicy Fordońskiej: po nich nastąpi budowa nowych jezdni, w tym prowadzącej z mostu na skrzyżowanie z Fordońską i Łęczycką.

Przy budowie torowiska przy ulicy Perłowej zakończone zostało betonowanie rozjazdów. Wykonane zostały też chodniki, nawierzchnia południowej jezdni ul. Toruńskiej, uliczek dojazdowych (Spokojna, Łuczniczki, Koralowa) i zatoki autobusowej. Obecnie kontynuowane są prace przy torowisku i jezdni Toruńskiej od strony ogródków działkowych – dodaje Okoński. Na razie nie wiadomo, kiedy nastąpi powrót ruchu tramwajowego na torowisko wzdłuż Perłowej – wznowienie tam kursowania linii 4,7 czy 8 ułatwiłoby się przemieszczanie uczniów i pracowników z Górnego Tarasu do centrum czy Fordonu. Rzecznik ZDMiKP dodaje jedynie, że betonowanie rozjazdów na skrzyżowaniu z Toruńską zostało już zakończone.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leo
Leo
3 miesięcy temu

Lepiej nie komentować tego, nie ma tylu wulgaryzmów że opisać to.

Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
3 miesięcy temu

Skończą to i zaczną inną orkę na mieście. Za Bruskiego to miasto może być tylko w chronicznym i niekontrolowanym wykopie. Ale jak się ma dyliżans z woźnicą jeżdżący na koszt bydgoskiego podatnika, a po weekendowym brydżu przy koniaku z kumplami od deweloperki głowę pełną sprzyjających im projektów, to ma się później sprawy zwykłego bydgoszczanina w głębokości.

Patryk
Patryk
3 miesięcy temu

Czynniki covidowe? W 2023 roku?

Leo
Leo
3 miesięcy temu

Zdzisiek Ryba co w stawie pływa Wiesz że piszesz głupoty a co ma prezydent do nadzoru nad budową, pływaj w stawie i nie pisz niczego już.

Normalny
Normalny
3 miesięcy temu

Prezydent Bruski jest najgorszym prezydentem po 90 r