Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowe mosty przez Brdę. Zobacz, jak będą wyglądać [WIZUALIZACJE, WIDEO]

Dodano: 21.09.2020 | 10:15

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać nowy most tramwajowy i drogowy przez Brdę.

Fot. ZDMiKP

Trwa przetarg na budowę mostu tramwajowego i drugiego mostu drogowego w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przedstawił wizualizacje inwestycji.

Budowa dwóch mostów pomiędzy Bartodziejami a Kapuściskami jest zapowiadana od 2016 roku – początkowo drogowcy zakładali, że inwestycja zostanie zakończona w 2018 roku, a później – że nowymi mostami pojedziemy w 2020 roku. Ostatecznie ZDMiKP ogłosił przetarg na ich realizacje 21 sierpnia – jak podkreślano, opóźnienie wynikało m.in. z ze względu na konieczność uzyskania pozwoleń wodno-prawnych na podstawie zmienionych przepisów.

W poniedziałek, 21 września drogowcy przedstawili wizualizacje przepraw oraz nowe informacje na temat nadchodzącej budowy. Konstrukcja, po której będą poruszać się tramwaje, znajdzie się pomiędzy jezdniami i będzie nieco dłuższa niż przeprawa samochodowa – jej długość ma wynosić 255 metrów, a samochodowej – 253. Obiekt będzie miał charakter konstrukcji zespolonej stalowo-żelbetowej, liczącej pięć przęseł. Na moście tramwajowym wykonane zostaną niewielkie kapy chodnikowe, na których instalowane będą bariery.

Podobną konstrukcję – też pięć przęseł i konstrukcja zespolona – będzie miała przeprawa dla samochodów jadących z Kapuścisk w stronę Bartodziejów. – Na siedmiometrowej jezdni wytyczone zostaną dwa pasy ruchu. Po stronie wschodniej zarezerwowano miejsce pod szeroki ciąg pieszo-rowerowy. Most będzie wyposażony w oświetlenie na słupach. Jezdnie od ciągu pieszo-rowerowego (będzie miał 5,5 metra – przyp. red.) oddzieli bariera sprężysta – informuje zarząd dróg. Po zakończeniu budowy nowych mostów, ruch na jezdni istniejącego mostu Kazimierza Wielkiego będzie poprowadzony wyłącznie w kierunku Kapuścisk. Pod mostami – od strony Bartodziejów – powstanie też droga wewnętrzna i fragment ciągu pieszo-rowerowego prowadzące do planowanych bulwarów na lewym brzegu Brdy.

ZDMiKP podkreśla także, że woda deszczowa spadająca na most nie trafi bezpośrednio do rzeki. – Wody opadowe i roztopowe spływające po jezdni zostaną przechwycone przez żeliwne wpusty mostowe. Następnie woda będzie odprowadzana do dwóch kolektorów zbiorczych zlokalizowanych pod płytą pomostu przechodzących przez przyczółki. Kolektory zostaną przyłączone do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej – informują drogowcy.

Nowe mosty przez Brdę. Zobacz, jak będą wyglądać [WIZUALIZACJE, WIDEO]

Zobacz również:

W przyszłym roku zaczną powstawać nowe mosty przez Brdę

Poza budową mostów, inwestycja obejmie też modernizację infrastruktury drogowej: przede wszystkim skrzyżowań Kazimierza Wielkiego z Fordońską i Toruńską, a także przebudowę ulic: Toruńskiej (ze skrzyżowaniami z Perłową, Spokojną, Łuczniczki), Perłowej (w rejonie skrzyżowania z Toruńską), Fordońskiej (skrzyżowanie z ulicą Kijowską) oraz odcinków ulic Iławskiej i Oliwskiej. Częścią projektu jest też rozbudowa torowiska wzdłuż ulicy Perłowej i przystanków tramwajowych przy Toruńskiej – po zakończeniu inwestycji ich perony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażone w ekrany LCD z rozkładami jazdy.

Termin składania ofert na budowę nowych mostów upływa 30 września. Rozpoczęcie prac planowane jest w przyszłym roku. Potrwają one około 2,5 roku. – Przy wyborze najkorzystniejszej oferty kierować będziemy się ceną oraz terminem wykonania zadania (dodatkowe punkty za jego skrócenie do 26 miesięcy) – informuje ZDMiKP. Według wstępnych kosztorysów budowa mostu miała kosztować 80 milionów złotych – dziś, w obliczu wzrostu cen na rynku budowlanym, ta suma może wzrosnąć do ponad stu milionów. Część z tej kwoty pokryje jednak unijne dofinansowanie w wysokości 48 milionów złotych.

Co ważne, w trakcie przebudowy skrzyżowań Kazimierza Wielkiego z Toruńską i Fordońską oraz węzła tramwajowego Perłowa-Toruńska wykonawca robót będzie zobowiązany utrzymać ruch tramwajowy. W tym celu drogowcy zamierzają zakupione w 2015 roku (za 480 tysięcy złotych), ale dotychczas nigdy nie wykorzystywane rozjazdy nakładkowe. Jak wynika z odpowiedzi zastępcy prezydenta Mirosława Kozłowicza na niedawną interpelację radnego Szymona Roga, podczas budowy mostów mają one zostać użyte zarówno na skrzyżowaniu Kazimierza Wielkiego z Toruńską, jak i Fordońską.

Budowa nowych mostów tramwajowych spowoduje roszady w komunikacji szynowej. W zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu planie nowego układu autobusów i tramwajów po uruchomieniu torowiska na Kujawskiej ZDMiKP pokazał też zmiany, jakie proponuje uwzględnić po otwarciu nowych mostów Kazimierza – po 2023 roku „dwójka” – która po otwarciu Kujawskiej ma kursować z Bielaw, przez nowe torowisko, na Wyżyny – docelowo będzie kursować przez Perłową, Toruńską i most Kazimierza aż do Łoskonia. Przez przeprawę ma także kursować linia nr 7. Od piątku, 18 września do 9 października trwają konsultacje społeczne nowej siatki – CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Tramwaje zaoszczędzą około 6 minut. Rozwiązanie ułatwi też organizację ruchu tramwajowego na wypadek remontów torowisk na Toruńskiej i Fordońskiej lub w trakcie zdarzeń losowych (np. wypadek)

– przekonuje do nowej inwestycji ZDMiKP.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sebastian
Sebastian
3 lat temu

Czyli zdmikp za grube miliony buduje kolejny bubel drogowy…..zobaczcie…..tak jak teraz bedzie jeden pas skręcający w prawo w ul Fordońska…..cos co generuje największe korki będzie takie samo….gratuluje kolejnej kretyńsko zaplanowanej przebudowy .

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

Przepraszam jest jeszcze gorzej! Obecnie są dwa pasy na wprost w ul łęczycka, a zostanie jeden…..zatem po przebudowie z 4 pasów będą trzy!!!dziennikarze weźcie się do roboty i zapytajcie o co tu chodzi????

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

A ludzie na forach pisza ze wreszcie będą mniejsze korki…..to się zdziwia jak zobaczą mniej pasów na skrzyżowaniu z Fordonska i stana we większych korkach niż obecnie ……to są jaja…

Wojtek
Wojtek
3 lat temu

Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego osoby jadace w stronę Fordonu z Kapuścisk nie mogą skręcać w prawo ze środkowego i prawego pasa??? Przecież to rozładowałoby korek zaczynający się na ul. Planu Szescioletniego (nowej nazwy ul. jakoś również nie rozumiem…) Ta sama sytuacja ma miejsce na Trasie Uniwersyteckiej. Czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego nie można skręcać w prawo jadąc od Wyżyn na most??? Tam są wieczne korki! Nawet jeśli zbudujecie most z trzema pasami ruchu a skrecać będzie można w stronę Fordonu tylko z jednego pasa to i tak korek będzie zaczynał się na Planu Sześcioletniego! 2/3 osob dojeżdża… Czytaj więcej »

Darek
Darek
3 lat temu

Osoby jadące prosto w łęczycką oraz w lewo w jagiellońską nie będą musiały w końcu stać za samochodami które chcą jechać w stronę fordonu. Przeważnie te dwa pasy na wprost które mamy teraz stoją praktycznie puste, jeżeli ominę samochody które jadą na fordon to stoję praktycznie pierwszy na światłach.. co do skrętu w prawo, faktycznie może i przydały by się dwa pasy, ale podstawą byłoby aby przy zielonym dla kierowców nie zapalało się zielone pieszym którzy nagle nadbiegają ze wszystkich stron i praktycznie na strzałce przejeżdza więcej samochodów niż na zielonym…

Sebastian
Sebastian
3 lat temu

DAREK….Przypayrz sie…Obecnie są dwa pasy na wprost w ul łęczycka, a zostanie jeden…..zatem po przebudowie z 4 pasów będą trzy! I jeden na wprost zamiast dwóch…..zatem staniesz w większych korkach niż obecnie…

Damian
Damian
3 lat temu

Nie rozumiem, czemu nie puszczą ruchu Iławską. Mocno, by to odciążyło Kazimierza. Skręcający w prawo mieliby dodatkową alternatywną trasę. Warto to przemyśleć.

Adzik
Adzik
3 lat temu

Zamiast modernizacji tego mostu powinien powstać nowy, łączący trasę 80- tę z S5 i dalej z 25- tką żeby rozładować tranzyt Toruń – Koszalin przez ul. Kamienną i Sporna

Kuba
Kuba
2 lat temu

Jedna nitka do Fordonu…. To będziemy stać tam po 40 minut o 15. 00