Bydgoszcz
11C
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h WNW
H 11 • L 11
10C
Sob
11C
Nd
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaNowe tramwaje wyjadą na bydgoskie torowiska. Z fabryki Pesy
tramwaj Swing Gdańska
16.01.2017 | 19:04

Nowe tramwaje wyjadą na bydgoskie torowiska. Z fabryki Pesy

Z pierwszych pojazdów będzie można korzystać jeszcze w tym roku.

Na zdjęciu: Tramwaje mają wyjechać na bydgoskie torowiska jeszcze tym roku.

Fot. archiwum

Ogłoszony w zeszłym roku przetarg dotyczący zakupu nowych tramwajów właśnie został rozstrzygnięty. Produkcji osiemnastu nowych tramwajów podjęła się bydgoska Pesa, która ostatecznie jako jedyna wyraziła chęć realizacji tego zadania. Firma nie miała konkurencji, lecz i tak uzyskała maksymalną liczbę punktów. 

Nabycie piętnastu pojazdów o długości około 30 metrów oraz trzech o 10 metrów krótszych związane jest z rozbudową ulicy Kujawskiej, ułożeniem na niej torowiska łączącego rondo Kujawskie z rondem Bernardyńskim oraz przebudową pętli na Kapuściskach. W postępowaniu wzięła udział jedynie Pesa, proponując ceną 141,1 mln złotych brutto. Solaris, który pierwotnie także był zainteresowany złożeniem oferty, ostatecznie do przetargu nie przystąpił. Oferta bydgoskiego producenta została szczegółowo przeanalizowana pod kątem spełniania wszystkich warunków zamówienia i uzyskała maksymalną liczbę punktów możliwą do zdobycia w przetargu, czyli 100.

Zobacz także: Rozkład jazdy już na MetropoliaBydgoska.pl

Pierwsze tramwaje z nowego zamówienia mają wyjechać na torowiska w tym roku, a pozostałe zostaną dostarczone w 2018 roku. Wiadomo, że pojazdy będą wykorzystywane przede wszystkim przy obsłudze górnego tarasu oraz nowego łącznika z centrum Bydgoszczy w ciągu ulicy Kujawskiej.

Zakup tramwajów ma uzyskać dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji, obejmujący również prace przy wspomnianej ul. Kujawskiej oraz ulicy Wojska Polskiego ma wynieść nawet 277 mln zł.

Powiązane treści