Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dużo nowości w Młynach Rothera!

Dodano: 26.03.2024 | 14:50

Na zdjęciu: Nowe wydarzenia w Młynach Rothera

Fot. Aneta Pawska / Młyny Rothera / materiały prasowe

Dużo nowości w Młynach Rothera, które nieustannie poszerzają swoją ofertę. Oprócz cyklicznych wydarzeń, podejmowane są również nowe inicjatywy. Młyny przedstawiły plan na najbliższe miesiące!

Można powiedzieć, że młyński kalendarz pęka w szwach. Dzisiaj (26 marca), Młyny przedstawiły plan na najbliższe miesiące oraz ogólne założenia programowe na ten rok. Podczas spotkania prasowego zostały przedstawione projekty i wydarzenia, nad którymi zespół intensywnie pracuje. Efekty pracy będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku!

Młyny zostały również uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny w 2023 roku. Instytucja po raz kolejny udowadnia, że tytuł ten był w pełni zasłużony. Nie zamierzają spoczywać na laurach i działają dalej!

– W Młynach Rothera skupiamy się na trzech kierunkach działania. Pierwszy to praca z lokalną tożsamością i tworzenie wspólnoty. Zależy nam na wspólnocie obywatelskiej. Z tym wiąże się drugi kierunek, wzmacnianie sprawczości i poczucia wpływu. Dawanie narzędzi zmiany rzeczywistości. Żeby mieć wpływ na świat, trzeba go rozumieć. To trzeci kierunek, w którym pomagamy zrozumieć. Pokazujemy co nauka mówi nam o świecie i jak, dzięki nauce, kształtujemy go poprzez technologie. Charakterystyczne dla instytucji kultury kierunki działania to podstawa programu. Treścią wypełnia go zespół merytoryczny Młynów Rothera, zbiór indywidualności, zaangażowanych i twórczych osób, które inspirują, zapraszają do współdziałania i doświadczania świata z pomocą kultury i nauki – mówił Sławomir Czarnecki, dyrektor Młynów Rothera.

W tym roku w programie Młynów nie zabraknie cyklicznych wydarzeń m.in.:
– ,,Myślowisko miejskie”, czyli filozoficzne spotkania pełne rozważań. Najbliższe odbędzie się już w środę, 17 kwietnia.
– ,,Młyński rozmownik”, czyli konwersacje językowe w Nowym Miejscu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 kwietnia.
–  „Slam filozoficzny”, czyli turniej poetycki. Najbliższy odbędzie się 5 kwietnia.

Do młyńskich atrakcji odbywających się cyklicznie, zaliczyć można także warsztaty kulinarne w Nowym Miejscu oraz wystawy czasowe 5×5. Do 9 kwietnia można podziwiać wystawę prac Moniki Szczygieł, a jednocześnie trwa open call, czyli nabór na kolejną wystawę. Nabór jest otwarty do 17 kwietnia. Instytucja w tym roku zaprasza także na cykl „Docs Against Gravity w Młynach”, czyli projekcje filmów dokumentalnych. Najbliższy seans odbędzie się 11 kwietnia.

Nowości w Młynach Rothera – kawiarnia Nowe Miejsce

Nowe Miejsce to kawiarnia Młynów Rothera, w której odbywają się m.in. wystawy czasowe, spotkania, np. w ramach wspomnianego już „Młyńskiego rozmownika”, ale także warsztaty kulinarne.

Najbliższe warsztaty „Czas na herbatkę” odbędą się w sobotę, 6 kwietnia. Natomiast od 10 kwietnia do 4 maja w Nowym Miejscu będzie eksponowana także wystawa prac Maryny Siliakovej.

CZYTAJ TAKŻE: Plan na Młyny Rothera. Będzie wystawa o mózgu i współpraca z „Kopernikiem”

Młyński kalendarz zapewnia też sporo artystycznych inicjatyw. Przykładowo odwiedzający Młyny mają okazję zobaczyć retrospektywną instalację audiowizualną „Co słychać w Mózgu?” oraz instalację wizualną „Make art not war”.

Natomiast do 9 kwietnia w kawiarni Nowe Miejsce eksponowana będzie miniwystawa czasowa prac Moniki Szczygieł, a do 26 kwietnia w Młynach można zasłuchać się w instalacji dźwiękowej „Meandry”. Jednak to nie koniec atrakcji! W sobotę (6 kwietnia), Młyny zapraszają na koncert „Zemiter”, czyli muzyczną ucztę w wykonaniu Marcina Dymitera, autora Meandrów, z Hubertem Zemlerem, perkusistą i kompozytorem.

Nowości w Młynach Rothera – festiwale, duże wydarzenia, inicjatywy plenerowe!

W dniach 10-12 maja Młyny zaproszą na festiwal „Mennica 10 art – sztuka wpisana w miasto”. Będzie to minifestiwal sztuki ulicznej z profesjonalną ofertą artystyczną skierowany do młodzieży w wieku 13-18 lat. W programie nie zabraknie street artu oraz różnych form ekspresji twórczej m.in. tanecznej, teatralnej, muzycznej i plastycznej.

Ostatniego dnia maja i pierwszego dnia czerwca Młyny, tradycyjnie już, zaproszą na Dzień Sąsiadki i Sąsiada, a w ramach niego odbędzie się m.in. spektakl impro „A słyszała pani? Czyli osiedlowy monitoring okienny” Klubu Sąsiedzkiego, wykład „O dobrym i złym sąsiedztwie” prof. Andrzeja Dyszaka, warsztaty „Wielo(od)nożni sąsiedzi – robale dla poczatkujących” czy też spacer śladami nieludzkich mieszkańców Bydgoszczy.

W czerwcu Młyny zapraszają na wydarzenia w ramach festiwalu „Początek sezonu”, który organizują wspólnie z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy i Fundacją Miejsce Uwagi. Wakacyjna propozycja w młyńskim kalendarzu to „Młyny na lato”, czyli cykl twórczych aktywności dla dzieci i młodzieży spędzających czas w mieście podczas wakacji. Dodatkowo w sierpniu, a dokładniej 17 sierpnia, młyński taras ponownie zamieni się w naukowe miasteczko piknikowe ze względu na to, że już po raz trzeci odbędzie się piknik popularnonaukowy z okazji urodzin Mariana Rejewskiego.

W październiku odbędzie się natomiast trzecia edycja miejskiego festiwalu z dizajnem w roli głównej, czyli „Bydgoskie Dni Projektowe”.

Nowości w Młynach Rothera – oferta dla młodzieży

Oprócz festiwalu „Mennica 10 art” czy akcji „Młyny na lato”, młodzież znajdzie coś dla siebie także w programie „Docs Against Gravity w Młynach” czy „Dnia Sąsiadki i Sąsiada”. W tym roku Młyny kontynuują cykl spotkań „Młodzieżowi Liderzy”, w ramach których zapraszają na warsztaty samorządy uczniowskie bydgoskich szkół ponadpodstawowych. Spotkania są okazją do zdobycia nowych kompetencji w zakresie m.in. współpracy, komunikacji czy organizacji inicjatyw, ale mają także charakter integracyjny.

Nowością w programie Młynów są „Mikrogranty młodzieżowe”.  To projekt, który stanowi jedną z form uspołecznienia programu instytucji oraz pomaga tworzyć warunki do rozwoju inicjatyw mieszkanek i mieszkańców. „Mikrogranty młodzieżowe” będą dotyczyć wybranych obszarów tematycznych, dawać możliwość realizacji działań w przestrzeniach Młynów Rothera oraz wzmacniać grupy w działaniu. Szczegóły dotyczące programu zostaną ogłoszone w kwietniu, a sam nabór odbędzie się w maju.

 

0 0 votes
Article Rating
Julia Januszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments