Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeNowy basen olimpijski powstanie w Bydgoszczy. Przyznano środki na budowę Astorii
02.06.2017 | 15:41

Nowy basen olimpijski powstanie w Bydgoszczy. Przyznano środki na budowę Astorii

Decyzja zapadła

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać nowy obiekt.

Fot. mat. pras.

Nie 50 milionów złotych, a zaledwie połowa tych środków trafi do Bydgoszczy na budowę nowego basenu Astorii. Pomimo znacznie mniejszego dofinansowania ze strony ministerstwa, ratusz podjął decyzję o uruchomieniu inwestycji.

ZOBACZ TEŻ: Basen Astorii przechodzi do historii [ZDJĘCIA]

Budowa nowego olimpijskiego basenu w miejscu obecnie wyburzanych zabudowań przy ul. Królowej Jadwigi to jedna z kluczowych inwestycji w Bydgoszczy. Pracę nad dokumentacją projektową zakończyły się w ubiegłym roku. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji o rozpoczęciu budowy było uzależnione od dofinansowania ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Miasto wnioskowało o 50 milionów złotych, lecz ostatecznie otrzyma tylko połowę tej kwoty. Pomimo tego, ratusz zapewnia, że budowa się wkrótce rozpocznie. – Dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta, możemy zwiększyć środki na wkład własny i rozpocząć to zadanie. Jeszcze kilka lat temu nie mielibyśmy takiej możliwości – mówi prezydent Rafał Bruski.

Koszt inwestycji szacowany jest na 100 milionów złotych. Zgodnie z harmonogramem finansowania, przygotowanym przez ministerstwo, przedsięwzięcie ma być realizowane w latach 2017-2020. W tym roku do Bydgoszczy trafi 100 tysięcy złotych, lecz z każdym rokiem liczba ta będzie się zwiększać. Najwięcej środków – 15 mln zł – zostanie przeznaczonych w 2020 roku.

Nowa Astoriia ma nadal pełnić funkcję sportowo-rekreacyjną. W obiekcie powstanie między innymi 10-torowy basen olimpijski o długości 50 m i szerokości 25 m. Będzie on wykorzystywany przede wszystkim z myślą o treningach sportowych klubów pływackich, a także uczniów bydgoskich szkół. W nowym obiekcie będą mogły odbywać się zgrupowania klubów sportowych i różnego rodzaju zawody. W części basenu pojawi się przegłębione dno, które miejscami osiągnie do 6 m głębokości. W budynku zostaną zastosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, które umożliwią przekształcanie basenu typowo treningowego na miejsce rekreacji dla mieszkańców oraz miejsce treningu dla nurków oraz służb ratowniczych. Widownia basenu liczyć będzie około 450 miejsc. W kompleksie funkcjonować będą m. in. hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, magazyny na sprzęt. W nowym obiekcie znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Warto podkreślić, że będzie to pierwszy basen olimpijski w regionie. Zobacz jak będzie wyglądał [KLIK] 


Powiązane treści