Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNowy biskup diecezji bydgoskiej. Papież Franciszek wybrał księdza z Koszalina
biskup krzysztof włodarczyk
21.09.2021 | 14:47

Nowy biskup diecezji bydgoskiej. Papież Franciszek wybrał księdza z Koszalina

Na zdjęciu: Nowy biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk.

Fot. Diecezja Bydgoska

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka – poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Krzysztof Włodarczyk urodził się 25 lutego 1961 roku w Sławnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1987 roku. Jego pierwszą placówką była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu, gdzie poznał bliżej Ruch Światło-Życie. 1 października 1988 roku mianowany został dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 – dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie. W latach 1990-2005 ks. Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin, obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim, asystentem kościelnym Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej i moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła, czyli rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie.

W roku akademickim 2006/2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. W latach 2007-2016 był dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej. 7 maja 2016 roku papież Franciszek mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Surista (obecnie na terenie Algierii). 11 czerwca 2016 roku przyjął święcenia biskupie w konkatedrze kołobrzeskiej.

Informacje o mianowaniu przez papieża nowego biskupa bydgoskiego przekazał Nuncjusz Apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio. Warto przypomnieć, że zmiana była następstwem rezygnacji dotychczasowego ordynariusza bp Jana Tyrawy z zajmowanego stanowiska. Tyrawa ustąpił w maju tego roku – wówczas Nuncjatura przekazała również wyjaśnienia, w których czytamy, że Stolica Apostolska działając zgodnie z motu proporio Vos Estis lux mundi, przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp bydgoskiego Jana Tyrawy w sprawach o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich ze strony niektórych księży pracujących w diecezji bydgoskiej.

– Po zakończeniu tego postępowania, mając na uwadze również inne trudności w zarządzaniu diecezją, biskup bydgoski złożył rezygnację z pełnienia swojej posługi, przyjętą dzisiaj przez Ojca Świętego – czytaliśmy wówczas w komunikacie na stronie Nuncjatury. Do czasu powołania bp Włodarczyka, funkcję ordynariusza diecezji bydgoskiej pełnił biskup toruński Wiesław Śmigiel.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek
1 miesiąc temu

Zmiana biskupa jest następstwem REZYGNACJI Tyrawy z zajmowanego stanowiska ?!?!? No kurcze, a ja głupi myślałem, że to na skutek przegranego procesu o ukrywanie zjawiska pedofilii oraz otoczenia swojego podopiecznego księdza ochroną zamiast wydanie go policji … !!! Myślałem, że to na skutek odszkodowania, które kuria MUSI wypłacić, i od czego przez długie miesiące się uchylała (nie wiem, czy w końcu zapłaciła) … A tu się okazuje, że NIC SIĘ NIE STAŁO … a Tyrawa najwidoczniej ZNUDZONY pełnieniem funkcji księcia kościoła … SOBIE ZREZYGNOWAŁ … HIPOKRYZJA KOŚCIOŁA KATOLICKIEGI w pełnej krasie …

Franciszek
Franciszek
1 miesiąc temuTks
Tks
1 miesiąc temu

Moim zdaniem żadnej kurii tu nie powinno być. To pasożyt który żyje na naszym miescie i całym kraju. Czas żeby wracali do Watykanu

Powiązane treści