Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoW Bydgoszczy powstanie kolejny wielki mural. Ma być ekologiczny
mural nowowiejskiego
26.05.2021 | 13:49

W Bydgoszczy powstanie kolejny wielki mural. Ma być ekologiczny

Na zdjęciu: Mural ma powstać na ścianie szczytowej wieżowca Feliksa Nowowiejskiego 1 na Wyżynach, dobrze widocznej z alei Jana Pawła II.

Fot. Google Maps

Miasto Bydgoszcz ogłasza konkurs na projekt kolejnego muralu. Dzieło, sponsorowane przez producenta kosmetyków OnlyBio.life, powstanie na ścianie szczytowej budynku przy ulicy Feliksa Nowowiejskiego 1 na osiedlu Wyżyny – doskonale widocznej z alei Jana Pawła II.

W ostatnich miesiącach urząd miasta ogłosił konkursy na projekt kilku murali, które miały upamiętnić ważne miejskie wydarzenia (jak stulecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy) bądź ożywić przestrzeń, tak jak kontrowersyjny malunek na ścianach wykopu tramwajowego pomiędzy jezdniami ulicy Kujawskiej. Kilka dni temu ratusz zaprezentował natomiast projekt dzieła nawiązującego do wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.

Zobacz również:

Zobacz projekt muralu na Jagiellońskiej

Jak się okazuje, ratusz ogłasza konkurs na wykonanie kolejnego muralu. Tym razem ma on mieć charakter ekologiczny i edukacyjny. – Tematyka powinna nawiązywać do szeroko rozumianej ekologii, troski o środowisko naturalne, odpowiedzialności ludzi za miejsce, w którym żyją – czytamy w regulaminie konkursu.

Nowy malunek powstanie w eksponowanym miejscu – na ścianie wieżowca Feliksa Nowowiejskiego 1 na Wyżynach, doskonale widocznego z alei Jana Pawła II. Będzie miał 12 metrów szerokości i aż 34 metry wysokości. Lokalizacja muralu determinuje też, aby projektanci uwzględnili oddaloną perspektywę, z której mieszkańcy będą go oglądać. Ekologiczny charakter dzieła podkreśla też fakt, że ma ono zostać wykonane przy użyciu farb oczyszczających powietrze.

Konkurs na bydgoski ekomural zostanie ogłoszony w najbliższych dniach i ma potrwać do 30 lipca. Laureat ma otrzymać nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych od firmy OnlyBio.life – bydgoskiej firmy oferującej ekologiczne kosmetyki, oraz 50 tysięcy złotych na wykonanie pracy. Nowy mural ma powstać do 15 października tego roku.

Wyboru najlepszego projektu dokona komisja konkursowa. Jej przewodniczącym jest prof. Romuald Fajtanowski z Zakład Wzornictwa UTP, a w jej skład wejdą również zastępca prezydenta Michał Sztybel, plastyk miejski Marek Iwiński, prof. Maciej Świtała z ASP Gdańsk, dr Ewa Raczyńska-Mąkowska z Zakładu Wzornictwa UTP, Bogdan Kuraś z bydgoskiego Zespołu Szkół Plastycznych, dyrektor domu kultury „Modraczek” Agnieszka Buzalska, przewodniczący samorządu wspólnoty mieszkańców Nowowiejskiego 1 Jerzy Różański i przedstawiciel firmy OnlyBio.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści