Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoNowy dowódca jednostki JFTC NATO w Bydgoszczy. Dotychczasowy będzie teraz pracował w USA
gen. dyw. Piotr Malinowski
03.07.2021 | 16:44

Nowy dowódca jednostki JFTC NATO w Bydgoszczy. Dotychczasowy będzie teraz pracował w USA

Na zdjęciu: Gen. dyw. Piotr Malinowski został nowym dowódcą jednostki JFTC NATO w Bydgoszczy.

Fot. JFTC NATO Bydgoszcz

Gen. dyw. Piotr Malinowski został nowym dowódcą jednostki JFTC NATO, która ma swoją bazę w Bydgoszczy.

Zmiana na tym stanowisku związana była z tym, że dotychczas dowodzący Centrum Szkolenia Sił Połączonych, gen. dyw. Adam Joks został wyznaczony na zastępcę dowódcy V Korpusu US Army, a stanowisko w amerykańskiej armii ma objąć jeszcze w tym miesiącu.

W minioną środę (30 czerwca) odbyła się uroczystość związana ze zmianą dowódcy jednostki, która ma swoją bazę w Bydgoszczy. Na jej czele stanął teraz gen. dyw. Piotr Malinowski. To m.in. były szef Sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, ale także służył w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji w Norfolk w USA, był także w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. – Nie mam najmniejszych wątpliwości, że JFTC to właściwi ludzie, właściwe cele we właściwym miejscu – mówił podczas ceremonii przejęcia dowództwa. – Nie osiągniemy, jednak, wielkich efektów w pojedynkę – zaznaczył.

Gen. dyw. Adam Joks na czele JFTC NATO w Bydgoszczy stał od 11 lipca 2019 r., kiedy to zastąpił gen. Wilhelma Gruna. – W ciągu ostatnich dwóch lat pod dowództwem gen. Adama Joksa, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO stanęło w obliczu bezprecedensowych wyzwań związanych z prowadzeniem szkoleń w sytuacji pandemii – mówi kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy jednostki. Wystarczy wspomnieć, że centrum prowadziło szkolenia dla misji NATO w Iraku i Afganistanie, ale także prowadziło ćwiczenia CWIX. Kmdr por. Adamczak zwraca też uwagę na podpisaną w grudniu ub. roku umowę o partnerstwie z gruzińsko-natowskim Centrum Szkoleń i Oceny. – JFTC przeniosło swoją współpracę z partnerami z Gruzji na wyższy poziom – dodaje.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści