Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Z Bydgoszczy za ocean. Dowódca jednostki JFTC NATO obejmie ważne stanowisko w amerykańskim wojsku

Dodano: 30.03.2021 | 08:28

Na zdjęciu: Gen. Dywizji Adam Joks obecnie jest dowódcą jednostki JFTC NATO w Bydgoszczy.

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Generał dywizji Adam Joks będzie zastępcą dowódcy V Korpusu Wojsk Amerykańskich w Fort Knockx w Kentucky – zapowiedział podczas konferencji prasowej szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

Wysunięte stanowisko dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA działa w Polsce od jesieni 2020 r. Minister Błaszczak w poniedziałek (29 marca) spotkał się w siedzibie resortu obrony z dowódcą V korpusu gen. broni Johnem Kolasheskim. Jak powiedział podczas briefingu minister obrony, stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu Wojsk Amerykańskich w Fort Knox będzie sprawował polski generał i będzie nim gen. dyw. Adam Joks, który obecnie jest dowódcą jednostki Centrum Szkolenia Sił Połączonych JFTC NATO w Bydgoszczy. – Nasza współpraca dowodzi bardzo silnych relacji polsko-amerykańskich, jeżeli chodzi o obronność – mówił Błaszczak. Przypomniał, że wysunięte dowództwo V korpusu jest w Poznaniu i już rozpoczęło swoją działalność.

O istotności współpracy wojskowej między Polską i USA mówił także gen. broni John Kolasheski. – Wysunięte dowództwo V Korpusu i jego lokalizacja w Polsce nie tylko pogłębia nasze więzy obronne, ale także świadczy o większym bezpieczeństwie nie tylko dla Polski ale dla całego regionu i możliwe stawienie czoła wszelkim wyzwaniom – powiedział. W jego ocenie, pozycja jaką obejmie gen. dyw. Adam Joks jest jasnym sygnałem bardzo bliskiej i silnej współpracy między polskimi i amerykańskimi siłami zbrojnymi.

Gen. dywizji Adam Joks od stycznia 2018 r. jest także zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, ukończył kurs oficerów flagowych w Akademii Obrony NATO w Rzymie (2015), zaś w lipcu 2017 r. był wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. Jednostką JFTC NATO kieruje od połowy lipca 2019 r., kiedy to zastąpił niemieckiego generała Wilhelma Gruna. Stanowisko w amerykańskim dowództwie ma objąć w lipcu br.

0 0 votes
Article Rating
Szymon Fiałkowski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments