Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 1 • L 0
2C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINowy film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. Premiera „Zabawy w chowanego” [WIDEO]
16.05.2020 | 09:34

Nowy film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele. Premiera „Zabawy w chowanego” [WIDEO]

Pochodzący z Bydgoszczy Tomasz i Marek Sekielscy publikują kolejny film poświęcony pedofilii w Kościele. Po „Tylko nie mów nikomu” twórcy prezentują dokument „Zabawa w chowanego”. Tematem produkcji jest historia dwóch braci wykorzystywanych przez tego samego księdza.

Ubiegłoroczny dokument braci Sekielskich został odtworzony na YouTube niemal 25 milionów razy. Już wtedy twórcy zapowiadali, że mają jeszcze wiele materiałów dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży katolickich w Polsce i ukrywania tych praktyk przez kościelnych hierarchów. „Zabawa w chowanego”, podobnie jak „Tylko nie mów nikomu”, została sfinansowana dzięki internetowej zbiórce. Nowy film będzie miał jednak inną konstrukcję i narrację od poprzedniego.

– Tematyka będzie ta sama, będą emocje, łzy i wstrząsające historie, ale sam film jest zupełnie inaczej opowiedziany. Najbardziej wyeksponowane zostały pewne patologiczne mechanizmy – zapowiadał Tomasz Sekielski, który był odpowiedzialny za reżyserię i scenariusz dokumentu. Produkcją zajął się jego brat Marek. Kilka dni przed premierą Sekielscy opublikowali trzyminutowy zwiastun nowego filmu.

Premiera dokumentu zaczęła się w sobotę, 16 maja o godzinie 10:00 na serwisie YouTube. Trwający 87 minut film to wstrząsająca historia dwóch braci wykorzystywanych przez tego samego księdza, który ma na swoim koncie też inne ofiary. – Pokażemy, jak próbowano tuszować tę sprawę, jak kościelna hierarchia udawała, że się nic nie dzieje. Będzie też pokazane, jak wyglądają relacje państwo-Kościół na styku prokuratura-kuria — wyjaśnia Sekielski. W filmi głos zabiera znany publicysta katolicki Tomasz Terlikowski. – Uprzedzając pytania odpowiadam, że występuje w tym filmie jako ekspert. Dlaczego? Odpowiem tak jak dziś moim dzieciom, które mnie o to zapytały. Bo chcę, żeby moje, i wszystkie inne, dzieci były we Wspólnocie, którą kocham, i którą daje mi pokarm życia w pełni bezpieczne – wyjaśniał na Twitterze Terlikowski.

Jeszcze przed oficjalną premierą film zobaczyło kilku dziennikarzy, którzy w swoich recenzjach opisali swoje wrażenia z seansu. Janusz Schwertner z portalu Onet zauważył, że w „Zabawie z chowanego” widzowie zobaczą także ważnego biskupa „mianowanego niegdyś przez Benedykta XVI do pełnienia istotnej funkcji w Kościele – robiącego dużo, by o gwałtach na dzieciach nikt się nigdy nie dowiedział”. – „Zabawa w chowanego” jest o tych, którzy gwałcicieli chronią. Jedna z bohaterek filmu mówi: poszkodowani nie są tylko ofiarami pedofilów – oni zostali zdradzeni przez cały system kościelny jako taki – dodał dziennikarz.

Twórcy „Zabawy w chowanego” podkreślają, że film został w całości sfinansowany ze zbiórki. – Tylko taki model finansowania zapewnia nam pełną niezależność – podkreślają Tomasz i Marek Sekielscy. Jednocześnie dodają, że wciąż pracują nad kolejnymi, zapowiadanymi od dłuższego czasu filmami dokumentalnymi – o aferach SKOK oraz roli Jana Pawła II w tuszowaniu przypadków przestępstw duchownych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści