Bydgoszcz
1C
Śnieg
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 1 • L 1
3C
Czw
4C
Pt
2C
Sob
1C
Nd
2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaNowy nabytek UTP. To innowacyjny system nowej generacji
utp
12.06.2020 | 12:00

Nowy nabytek UTP. To innowacyjny system nowej generacji

Na zdjęciu: Rolniczy Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Minikowie, został wyposażony w innowacyjny system nawadniający – deszczownię mostową Irtec Hippodrom o rozpiętości 212 m.

Fot. UTP

Rolniczy Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Minikowie został wyposażony w innowacyjny system nawadniający. Nowy nabytek będzie wykorzystywany do prowadzenia badań, do celów dydaktycznych i nawadniania pól uprawnych uczelni, a jednocześnie pozwoli na praktyczne szkolenie rolników z wykorzystaniem tego systemu.

Jak podkreśla UTP, wspomniany system to jedna z pierwszych w Polsce deszczowni nowej generacji. – Od standardowych maszyn odróżnia ją to, że może pracować zarówno jako maszyna centryczna jak i liniowa. Dzięki takiej funkcjonalności może przy tych samych rozmiarach nawodnić dużo większy areał, pracując w cyklu niemal w pełni automatycznym – przekazuje uczelnia.


CZYTAJ TAKŻE: UTP ma nowego rektora


System nawadniający Irtec Hippodrom posiada cztery mosty z wysięgnikiem o łącznej długości 212 m, zdolna nawodnić ok. 66 hektarów. Jego dostawcą jest firma Łukomet z Mazowsza, która opracowała autorski system niezależnego sterowania maszyną, co w połączeniu z GPS-em o wysokiej dokładności umożliwia prowadzenie precyzyjnego nawodnienia. – Dzięki takiemu systemowi można precyzyjnie i niezależnie dobrać dawki dla każdego z poletek doświadczalnych, czy omijać trawniki celem oszczędzania wody. To bardzo istotne, gdy zasoby wody jakimi możemy dysponować są coraz bardziej ograniczone – podkreśla UTP.

Sterowanie dawkami odbywa się z poziomu aplikacji, dostępnej z każdego miejsca na świecie i z dowolnego urządzenia takiego jak komputer, tablet, telefon. Ustawienia dawek przesyłane są przez „chmurę” do maszyny. Przez nią maszyna komunikuje się również z pompownią, samodzielnie ją uruchamiając oraz dobierając odpowiednie ciśnienie i wydajność do aktualnego zapotrzebowania. Ponadto, urządzenie zostało wyposażone w systemy zabezpieczające oraz zestaw kamer pozwalający na zdalną obserwację pracy systemu nawadniającego.

Nowy nabytek Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy będzie można zobaczyć z bliska podczas Krajowych Dni Pola, które odbędą się w Minikowie w dniach 20-23 czerwca.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści