Bydgoszcz
-2C
Słonecznie
92% wilgotność
Wiatr: 2km/h ESE
H -2 • L -2
3C
Nd
-0C
Pon
0C
Wt
-1C
Sr
-3C
Czw
Metropolia BydgoskaNakłoInwestycjeNowy pomnik czczący Powstanie Wielkopolskie. Ma powstać w przyszłym roku
pomnik powstania wielkopolskiego_ wizualizacja - szubin UM
01.11.2018 | 13:07

Nowy pomnik czczący Powstanie Wielkopolskie. Ma powstać w przyszłym roku

Inwestycja zostanie też dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na zdjęciu: Tak po renowacji ma wyglądać odnowiony pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Fot. Szubin.pl / wizualizacje

Szubin odnowi pomnik Powstańców Wielkopolskich. Miasto przedstawiło wizualizacje, jak będzie on wyglądał po renowacji.

2018 jest wyjątkowym rokiem, bowiem oprócz setnej rocznicy odzyskania niepodległości, pod koniec grudnia uczczona zostanie pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego. To był jedyny zryw w wolnej Polsce, który zakończył się sukcesem.

W szubińskim ratuszu, na początku roku związał się specjalny komitet odbudowy mogiły powstańców wielkopolskich. Także w tym celu prowadzona jest zbiórka finansowa. Pieniądze zbierają wolontariusze w pobliżu wejścia na szubiński cmentarz.

Miejscy urzędnicy przedstawili projekt, jak ma wyglądać nowa mogiła. Jak informuje ratusz, nowo powstała replika ma być oparta na założeniach, które zostały określone w projekcie z 1938 roku. To właśnie wtedy pomnik w pierwotnym stanie został zbudowany, a rok później podczas wojny zniszczyli go hitlerowcy. Obiekt będzie stanowił pomnik wraz z mogiłą poległych w 1919 r. Powstańców Wielkopolskich w walkach o Szubin.

Urząd Miasta informuje, że inwestycja uzyskała także dofinansowanie ze strony resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Przypomnijmy, że w połowie lipca dla uczczenia walk Powstania Wielkopolskiego, w Szubinie powstał mural nawiązujący do walk o Szubin. Mural można podziwiać na ścianie budynku u zbiegu ulic Nakielskiej i Dąbrowskiego.

Powiązane treści